Pití, voda, sklenice

Pití, voda, sklenice | foto: Profimedia.cz

Čím při dietě zahnat žízeň? Nejlepší je samotná voda

  • 5
Samotnou vodu na žízeň? Většina lidí ohrne nos, ale při hubnutí je to ta vůbec nejlepší volba. Minerálky se moc nehodí a sladké limonády už vůbec ne.

Zatímco jídlo nemůže mít nulovou energetickou hodnotu, pití ano. Proč z toho při hubnutí nevyjít? Výsledek je pak jasný, nejlepší je voda, případně neslazený ovocný čaj. Žádnou energii neobsahují ani černý čaj nebo hořké kafe, ale ty nemůžete považovat za nápoj k zahnání žízně. U vody je dobré dát přednost té bez bublinek, nebo alespoň jemně perlivé, protože je šetrnější k zažívání. Pokud nemáte rádi vodu bez chuti, zkuste vody, které jsou ochuceny pouze aromaty, nikoli cukrem.

Opatrnější už buďte u vod minerálních. Pokud nejsou slazené, není v nich žádná energie, avšak kvůli množství obsažených solí byste jimi měla pokrýt nejvýše jednu třetinu denní dávky tekutin. Ta pro dospělého představuje alespoň dva litry denně, přičemž se do této dávky počítají třeba i polévky.

KOMPLETNÍ "HUBNOUCÍ" MENU NAJDETE NA ONA.IDNES.CZ JIŽ ZÍTRA

Když je v nápoji cukr

Slazené minerálky už jsou při hubnutí problematičtější. Mívají nejvýše 80 kilojoulů na deci. Ve srovnání s limonádami je to však pořád ještě dobrá cifra.

Obávaná cola přitom není horší než ostatní limonády. Všechny mají kolem 200 kilojoulů na deci – pokud zvládnete denně litr limonády, přijmete navíc 2000 kilojoulů, což je víc, než se dá při hubnutí doporučit na celý oběd. Pozor na ledové čaje – ty mají nezřídka skoro tolik energie jako limonády.

Sladké pití – týká se to i oslazeného čaje či kávy – má i další nevýhodu: tělo si s ním hůře zvyká na dietnější jídelníček. Třeba proto, že na chvíli zažene hlad a ošálí ho, aby se pak chuť k jídlu ozvala s o to větší silou. Proto se nedají úplně doporučit ani nápoje typu light s umělými sladidly. Energii vám nedodají žádnou, ale lepší je návyk na sladkou chuť odbourat.

Pití urychluje hubnutí

Mnoho hubnoucích omezuje pití, protože si hlídají každé deko. Je to ale nesmysl. Většina lidí potřebuje hodně pít, aby nebyla unavená či ji netrápila bolest hlavy. Rozhodně se vyhněte pokušení pít diuretické čaje, zvyšující odvod tekutin z těla. Právě takové se přitom někdy prodávají jako čaje hubnoucí. Tímto způsobem se však pouze zbavíte potřebných tekutin, nezhubnete nic a ještě si zaděláte na zdravotní potíže.

Nedostatek tekutin dokonce přímo zpomaluje proces hubnutí – a to třeba tím, že mnoho lidí pocit žízně zajídá. Navíc, když budete jíst jídla s vlákninou, jako je třeba zelenina, a k tomu dostatečně pít, spíše se zasytíte, protože díky tekutinám vláknina v zelenině obsažená v žaludku nabude.

Podobně jako limonády se s hubnutím nesnese ani většina ovocných nápojů, byť se vyplatí rozlišovat třeba mezi mošty a džusy. Jejich vlivu na váhu se budeme věnovat příště.

Kolik mají energie

Coca-Cola 900 kJ/500 ml
Coca-Cola light 0 kJ/500 ml
Pepsi Cola 875 kJ/500 ml
Pepsi Cola light 0 kJ/500 ml
Kofola originál 700 kJ/500 ml
Kofola originál bez cukru 0 kJ/500 ml
Fanta pomeranč 940 kJ/500 ml
Sprite 615 kJ/500 ml
Indian Tonic Water 775 kJ/500 ml
Poděbradka malina 405 kJ/500 ml
Poděbradka Pro-linie 0 kJ/500 ml
Aquila čaj 740 kJ/500 ml
Svěží pomeranč 0 kJ/500 ml

Zdroj: archiv MF DNES