Ona

Cigarety zabíjejí i nekuřáky

  • 2
Pasivní kouření zahubí v Česku ročně až dva tisíce lidí, v zemích Evropské unie umírá na vdechování cigaretového kouře ročně 22 tisíc nekuřáků. Šokující statistika přiměla odborníky, aby letošní Týden proti rakovině zaměřili na pasivní kouření.

V Česku kampaň organizuje Liga proti rakovině.

Předseda ligy Zdeněk Dienstbier varuje, že nekuřáci v zakouřeném prostředí slzí a často je bolí hlava.

Pokud nedobrovolně vdechují cigaretový dým delší dobu, hrozí jim katary horních cest dýchacích, astma, nádory plic a infarkt.

V domácnosti kuřáků jsou nejohroženější skupinou děti. Tabákový kouř je například jednou z příčin náhlého úmrtí kojenců. U malých dětí zvyšuje riziko zápalu plic a zánětu středního ucha. Na desetině dětských onemocnění leukemií se rovněž podepisuje pobyt dětí v zakouřených místnostech.

"Pasivní kouření je pro nekuřáky zhoubné i proto, že některé škodliviny vdechují v mnohem koncentrovanějším množství než kuřák. Chybí jim totiž filtr. Dým z cigaret je produktem nedokonalého spalování," upozorňuje Langrová.

Cigaretový kouř obsahuje podle Kateřiny Langrové z České koalice proti tabáku asi čtyři tisíce chemických látek, z nich stovka vyvolává zhoubné nádory. Ať již jde o rakovinotvorné kadmium, toluen, benzen či akrolein.

Například hodina pobytu v silně zakouřené místnosti znamená pro nekuřáka podle Evy Králíkové z Univerzity Karlovy vykouření jedné cigarety.

Jak škodí pasivní kouření

• Na pasivní kouření zemře v Česku ročně až 2000 lidí. V zemích Evropské unie 22 tisíc.

• Tabákový kouř je jednou z příčin náhlého úmrtí kojenců. U dětí zvyšuje riziko zápalu plic a zánětu středního ucha. Je příčinou i desetiny dětských leukemií.

• Dlouhodobé pobyty v zakouřených místnostech způsobují nekuřákům katary cest dýchacích, nádory plic, infarkty.