Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Cigareta už není v kurzu, ale to Čechům nevadí. Kouří skoro 30 procent

  • 227
Protikuřácké kampaně u nás nefrčí, i proto v Česku stále cigaretu vytahuje skoro třetina lidí. Změnit by to ale mohly společenské tlaky, kouřit už prostě není in.

V České republice zůstává počet kuřáků již několik let stejný, zůstali jsme na dvaceti devíti procentech.

A není divu, v podstatě ani není nic, co by s číslem hnulo. Protikuřácké kampaně se v Česku nekonají, sice zde existují různé neziskové organizace, jako třeba Koalice proti tabáku, ty ale nemají finanční prostředky k tomu, aby takové kampaně spouštěly. A ministerstvo zdravotnictví, které by mohlo pomoci, stojí spíše opodál.

V Česku jako by celosvětový boj proti tabáku neexistoval. Zajímavé je, že proti kouření v restauracích je také kolem 40 procent samotných kuřáků. Což přesně odpovídá počtu těch, kteří chtějí cigaretu odložit navždy.

Místo kampaní ministr zdravotnictví Leoš Heger před několika týdny do médií vypustil, že na daních kuřáků stát vydělá až padesát miliard korun. Péče o nemocné kuřáky dle něj vyjde na deset miliard korun. Proti takové informaci se ohradili lidé, kteří dlouhodobě bojují za snížení počtu kuřáků v zemi.

"Je to absurdní, počítáme, že léčba vyjde něco mezi 40 a 60 miliardami. Podle informací Evropské unie stojí prodávání cigaret každého občana společenství v průměru 300 eur ročně," říká expertka z Centra pro závislé na tabáku pražské Všeobecného fakultní nemocnice Eva Králíková.

Jak bojovat?

I když se situace zdá mnohým beznadějná, můžeme doufat, že se začne brzo měnit. Iniciativ se i v České republice objevuje čím dál tím více.

Čísla

29 %
lidí v České republice kouří

61 %
kuřáků se ani přestat s kouřením nepokouší

8,7 %
kuřáků vyhledá při odvykání odbornou pomoc

8 100
korun ročně stojí podle Evropské unie průměrně léčba jednoho kuřáka

Například internetová stránka stopkoureni.cz, která bojuje za to, aby se ve veřejných prostorech kouření zakázalo. Na petici, kterou hodlají předat v parlamentu, sehnali organizátoři již téměř 120 tisíc podpisů. Další iniciativu reprezentuje Koalice proti tabáku, a to na stránce dokurte.cz. Připojit se je možné také k mnohým facebookovým skupinám.

Někteří odborníci jsou vzhledem k dostupným statistikám skeptičtí. Počty silných kuřáků totiž spíše mírně rostou. Stejné to ještě před dvěma lety bylo u příležitostných kuřáků. Jenže společenské tlaky vůči lidem, kteří si cigarety kupují, jsou stále silnější.

Kouření už prostě není in. "Pokud budou společenské tlaky i nadále, měli bychom to v číslech vidět. Příležitostných kuřáků bude ubývat mnohem rychleji. Zůstanou těžcí kuřáci, kteří prostě s odvykáním mají vážný problém," odhaduje Jiří Doležal z Centra pro závislé na tabáku Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.

Drahá hračka, říkají o eCigaretě kuřáci

Můžete si ji zapálit v letadle, kině nebo třeba v práci. V elektronické cigaretě najdete baterku, která zahřeje výtažek z tabáku, a vy pak vyfouknete jen páru. Nehoří, nesmrdí, neobtěžuje okolí. Oproti běžné cigaretě je škodlivost zanedbatelná.

Jenže následuje celá řada ale. Neškodí sice tolik, ale obsahuje množství toxických látek. Nenajdete v ní sice tolik nikotinu, ale nikdo pořádně neví, kolik ho tam vůbec je. Nakoupí si ji hodně lidí, ale většina z nich ji po prvním užití zahodí s tím, že je to jen drahá hračka bez skutečného užitku.

V posledních letech se však pohled odborníků na eCigaretu významně změnil. Neodmítají ji již tak jednoznačně. "Rozhodně ji k léčbě nedoporučujeme, na druhou stranu poslední studie ukazují, že malému procentu lidí s odvykáním pomohla," uvedla Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Vyhledejte pomoc

Pokoušeli jste se zahodit krabičku cigaret již několikrát? Vždy si ji však za pár dní znovu kupujete? Pak zřejmě už není příliš času na hrdinství, požádat někoho o pomoc není žádná ostuda. Převážná většina lidí si to však stále myslí. Do center pro závislé na tabáku zamíří jen asi devět procent lidí, kteří chtějí s kouřením skoncovat.

Přitom za léčbu závislosti v takovém centru se nic neplatí. Uhradíte jen regulační poplatek a lékaři vám pomohou upravit život tak, aby pro vás odvykání bylo nejjednodušší.

Nemusíte se pokoušet zvládat boj s cigaretami sami. Důležitá je motivace - pro kuřáky je to nejčastěji zdraví a ušetřené peníze.