Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cibule snižuje riziko rakoviny žaludku a chrání srdce

  • 4
Vědci stále hledají nové léčivé látky ukryté v přírodě. Tentokrát se pod mikroskopy lékařských expertů ve výzkumných laboratořích dostaly dvě potraviny, které se běžně objevují na našich talířích - červená cibule a vodní meloun. U obou přitom objevili pro laika až neuvěřitelné léčebné schopnosti.

Červená cibule chrání před srdečními onemocněními

I když je u nás stále nejpoužívanější cibule bílá, její dočervena zabarvená odrůda se začíná hojně vyskytovat i v našich kuchyních. Červená cibule je velmi oblíbená ve středozemí, na středním východě a také v Indii, kde je základem mnoha chutných pokrmů studené i teplé kuchyně.

Vědci z čínské univerzity v Hong Kongu se rozhodli tuto zeleninu důkladněji prozkoumat a výsledky jejich studie přinesly důležitá zjištění o pozitivním vlivu červené cibule na srdce.

Tato obyčejná a široce dostupná potravina dokáže podle lékařů redukovat a odstraňovat špatný cholesterol z těla a může tak pomáhat předcházet srdečním onemocněním. Červená cibule zároveň dokáže udržovat zdravý cholesterol v krvi, čímž rovněž pomáhá chránit před chorobami srdce.

Nižší hodnoty špatného cholesterolu

K takovým závěrům došli vědci z Hong Kongu po zkoumání laboratorních křečků, které krmili potravou s vysokým obsahem cholesterolu a následně jim podávali rozmačkanou červenou cibuli. Po osmi týdnech klesly hodnoty špatného cholesterolu u křečků o 20%.

"Výsledky podporují tvrzení, že pravidelná konzumace cibule snižuje riziko koronárních srdečních onemocnění," řekl doktor Zhen Yu Chem, který výzkum vedl.

V Číně je nižší výskyt rakoviny

Cibule jsou již dlouho spojovány s pozitivními účinky v prevenci rakoviny, srdečních onemocnění i běžných nachlazení. V částech světa, kde je konzumace cibule vysoká, je výskyt různých druhů rakoviny mnohem nižší. Například v Číně, kde jsou cibule a česnek při vaření používány mnohem více než kdekoli jinde na světě, je riziko rakoviny žaludku nižší v průměru o 40%, ve státě Georgia v Americe, který je domovem jednoho druhu cibule, je výskyt rakoviny žaludku poloviční v porovnání s ostatními státy.

Ilustrační fotografie

Meloun chrání před hypertenzí

Vodní meloun je oblíbenou pochoutkou především v letních měsících a to nejen díky své sladké a osvěžující chuti, ale také proto, že je nízkokalorický, obsahuje důležité živiny a dostatek vlákniny. S dalším důvodem proč se s chutí zakousnout do této šťavnaté zeleniny nyní přišli vědci z Floridské státní univerzity v Americe. Konzumace červeného melounu může snižovat krevní tlak a chránit před hypertenzí, která může vést k srdečním onemocněním.

První studie tohoto druhu na lidech

Podle amerických vědců je totiž meloun bohatý na složky, které rozšiřují krevní cévy a může tak snižovat riziko srdečních záchvatů a mrtvice. Během studie aminokyseliny obsažené v melounu zlepšily funkci tepen a snížily krevní tlak u prehypertenzních zkoumaných osob.

Profesoři Arturo Figueroa a Bahram H. Arjmandi provedli první takový výzkum svého druhu na lidech a zjistili, že při podávání 6 g extraktu aminokyselin L-citrulline/L-arginine z melounu denně po dobu šesti týdnů se zlepšily arteriální funkce a následně se tak snížil aortální krevní tlak všech devíti testovaných osob, čtyř mužů a pěti žen ve věku 51 až 57 let.

Meloun obsahuje zdraví prospěšnou aminokyselinu

"Meloun je nejbohatší přírodní zdroj jedlé aminokyseliny L-citrulin, který je úzce spjat s L-argininem, aminokyseliny potřebné pro tvorbu oxidu dusnatého, který je nezbytný pro regulaci krevního tlaku," řekl profesor Figueroa a dále dodal, že tato "funkční potravina" má vazodilatační účinek a může chránit před prehypertenzí a před rozvinutím na plnou hypertenzi, která je hlavním rizikovým faktorem srdečních záchvatů a mrtvice.

Dejte si raději čerstvý meloun než pilulku

Profesor Figueroa také upozornil, že konzumace L-argininu ve formě potravinového doplňku není vhodná pro většinu lidí trpících hypertenzí. Může totiž způsobit nevolnost, potíže trávicího traktu a průjem. Naopak samotný meloun je dobře snášen a u účastníků americké studie nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.

Vodní meloun navíc obsahuje značné množství vitamínů A, B6, C, vlákniny, draslíku a lykopenu, silného antioxidantu, meloun může dokonce přispívat ke snížení hladiny glukózy. Pokud se však rozhodnete pro L-citrulin v syntetické formě, je podle profesora Figueroa optimální denní dávka 6 gramů.