Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chyběla mi vůně trávy, říká geodetka o pobytu na ledoborci

aktualizováno 
Ve třetím ročníku ČVUT odjela do Hannoveru, kde se zamilovala do mořské geodézie. "Chtěla jsem poznat více než jen teorii z přednášek, a tak jsem dostala šanci odjet sbírat data přímo na moře," vzpomíná Markéta Pokorná.

Geodetka Markéta Pokorná | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz


A odjela jste na expedici do Arktidy.
Na zpracování dat jsme byli tři "operátoři sonaru Hydrosweep DS-2". Střídali jsme se po čtyřech hodinách čtyřiadvacet hodin denně 45 dní v kuse. Spánkový režim byl naruby, ale za polárních dní si na spánek při stažených roletách rychle zvyknete.

Co konkrétního jste na expedici dělala?
Batymetrii a geologii. Mapuje se skrze programy v operačním systému Solaris. Sonar běží stále a musí se hlídat, aby hloubku nepřestřelil. Pokud přejíždíte nad kaňonem a hloubka skočí z pár set metrů do tisíců, sonar Hydrosweep má někdy problém s rozpoznáním hloubky. Vy přibližnou hloubku znáte z jiných přístrojů, a tak mu hloubkový interval napovíte. Jedním okem sledujete aktuální stav mapování a napovídáte, druhým provádíte transformace dat předchozího dne z jednoho formátu do druhého a editujete, plánujete a zadáváte souřadnice oblastí, které se budou mapovat následující den. Mapy jsme průběžně vytvářeli v programu GMT (Generic Mapping Tools). A co se týče geologie, zpracovávali jsme multicorerové (z angl. Multicorer - sada 16 průzračných plastových válců o průměru 10 cm a délce 0,6 m s přítlačným zařízením, která se na dno spouští na ocelovém laně) odběry hornin, nerostů a minerálů z mořského dna.

Kolik lidí bylo na lodi?
Na lodi bylo kolem 120 lidí. Asi 70 vědkyň a vědců, zbytek byla posádka, kterou tvořili námořníci, oficíři, kuchaři, palubní stevard a stevardky. Námořníci zajišťují technický chod lodi a pomáhají vědcům manipulovat s přístroji, například se speciální sondou na měření hloubky, vodivosti a teploty. Měření se používá ke kalibraci sonaru.

Markéta Pokorná

Na ledoborci Polarstern jste strávila 45 dní, jak jste se tam kromě práce zabavila?
Poznala jsem nové lidi a spoustu důmyslné technologie - třeba jak se čistí olej nebo jak se získává voda do sprch... V polovině expedice mají někteří vědci již první výsledky a grafy svého bádání, a tak je prezentují a dychtí po diskusi nebo povídají třeba o tom, jak si přihlásit patent. Psala jsem lodní deník, fotila a pozorovala na palubě okolí. Po pěti týdnech mi v té tříšti běloby začala chybět vůně trávy a zelené stromy. Občas jsem navštívila oficíry na můstku. Nejsou to žádní machři ani frajeři, pobytem na lodi jsou úžasně socializováni, umí naslouchat, krásně se s nimi povídá. Na ledoborci si můžete také zaplavat nebo zajít do sauny či posilovny. V růžovém salonu se můžete dívat na filmy a v kajutě máte palubní rádio.

Co děláte nyní?
Nyní pracuji na svém doktorátu v oboru oceánografie v Hamburku. Jsem v polovině svého tříletého stipendia. Moje téma je bílé, zkoumám tloušťku mořského ledu a sněhu pomocí satelitních dat. Používám data snímačů pasivních mikrovln a laserového výškoměru. Programuji teď v jazyce IDL, což je pro mě nová dimenze, ale pokud chce člověk poznat něco nového, nesmí se bát. Začala jsem s oblastí Weddellova moře v Antarktidě a jakmile program dokončím, použiji ho i na ostatní oblasti kolem Antarktidy. Je to malý střípek k otázce globálního oteplování.

Jaký je tedy váš názor na globální oteplování?
Globální oteplování je nesporným faktem. Je to velmi komplexní problém a roli hraje celá řada faktorů, hlavně skleníkové plyny, jejichž podíl v atmosféře souvisí i s tím, jak lidé zacházejí s energií. Zabývám se jen velice úzkou oblastí celé mozaiky a ze satelitních dat mohu konstatovat, že letní pokrývka mořského ledu v sedmdesátých letech byla 7 milionů km2. Ve srovnání s tím klesla tato hodnota pro rok 2007 na 4 miliony km2. Profesor Holdren v Paříži 2007 řekl: "Čím více snížíme emise, tím méně se budeme muset přizpůsobovat nové situaci, a tím méně trápení vše přinese." V Německu se situace velmi vážně diskutuje. Hysterie ale není na místě.

Máte se svou profesí možnost uplatnit se v Česku?
Se znalostí programování určitě ano. Spolupráce by mohla vzniknout i s ministerstvem průmyslu a obchodu, které spravuje naše moře. Uvažuje se o těžbě polymetalických konkrecí a ve spolupráci s německou stranou se chystá expedice do zóny Clarion-Clipperton.

Geodetka Markéta Pokorná

Kde se české moře nachází?
V podrovníkové části severovýchodního Pacifiku, 1 200 mil jižně od Mexika. Česko má jako člen organizace IOM (Interoceanmetal Joint Organization) statut průkopnického investora společně s Bulharskem, Kubou, Polskem, Ruskem a Slovenskem, naše část představuje asi 75 000 km2 .

Velkou část svého studia žijete v Německu, v čem se vám tam školství více zamlouvá?
Líbí se mi přístup na univerzitách. Profesoři se snaží o to, aby studenti látku pochopili a přemýšleli. Zdá se mi, že němečtí studenti jsou angažovanější, více se o látku zajímají. Ženy ve vědě dostávají větší prostor, podporu i respekt od kolegů. Vysoké školy technického zaměření pořádají "Girls Day“, tedy den otevřených dveří jenom pro dívky. Je to kampaň na zvýšení počtu dívek ve studiu technických oborů. A je úspěšná. Třeba obory matematika, meteorologie a geofyzika studuje dnes v Německu mnohem více žen než dříve. Existuje také mnoho středoškolských programů na zapojení studentů do různých oblastí výzkumu. To se mi zalíbilo, a tak jsem do Česka zprostředkovala projekt Ice Climate Education 2007. Podařilo se mi do něj zapojit dvě česká gymnázia. Jednalo se o literární soutěž na téma globální oteplování. Studenti texty v angličtině poslali německému polárníkovi Arvedovi Fuchsovi, který je vyhodnotil. První cenou byla cesta na Špicberky a letní kemp s přednáškami o změnách klimatu, o arktické flóře a fauně a její ochraně.

Pozorujete nějaké zásadní rozdíly mezi Češkami a ženami ostatních národností?
Téměř všechny české ženy, které jsem poznala, trpí nedostatkem sebevědomí. Zažila jsem prezentace českých studentek, kde se na začátku omlouvaly za případné chyby - ony podkoply svou autoritu ještě dříve, než vůbec začaly něco vykládat. Při diskuzích zřídka hlasitě argumentují, nechtějí se dostat do sporů, někdy jsou až moc hodné a chápavé. Málokterá česká žena se veřejně ozve, když zažívá bezpráví. Německé ženy jsou suverénnější, mnohé si nenechají líbit. Myslím si, že u českých dívek by se měla více pěstovat sebedůvěra a sebeúcta - doma i ve školách. Když moje kamarádka z Itálie dostala první menstruaci, její maminka zabila kohouta a celá rodina slavnostně povečeřela. To bylo důležité gesto. V Latinské Americe slaví "quinceaneru“ (pozn. redakce - velká oslava patnáctých narozenin, kdy se z dívky stává žena) a na jednom senegalském ostrově stojí Muzeum ženy. Pokud společnost ukáže, že si žen váží, a dívky budou hrdé na to, že se stávají ženami, budou si více věřit, budou šťastnější, dokážou se lépe obhájit a prosadí se v politice i ve vědě.

Geodetka Markéta Pokorná

Ing. Markéta Pokorná vystudovala obor geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Studijně pobývala na Univerzitě v Hannoveru, na Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum a na Univerzitě Nový Brunšvik v Kanadě. Po získání DAAD stipendia pracuje na své doktorské práci v Centru pro atmosférický a mořský výzkum na Univerzitě v Hamburku. Zúčastnila se vědeckých expedic v Irsku, Grónsku, západní Africe a Kanadě. Ve volném čase píše a přednáší o svých cestách a věnuje se fotografii mužských aktů.

Autoři:
Nejčtenější

Jihoafrická modelka Candice Swanopoelová oslavovala své ještě nenarozené...
Baby shower: předporodní večírek, který těhotnou zasype dary i radami

Poslední večírek bez dítěte, příležitost probrat vše o dětech s kamarádkami a příbuznými, to je tzv. baby shower, předporodní večírek chystaný pro nastávající...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Cara Delevingne (Los Angeles, 17. července 2017)
Delevingne: V pubertě jsem nedávala najevo emoce a byla jsem osamělá

Herečka a modelka Cara Dlelevingne (25) si postěžovala na období svého dospívání. Protože nechtěla odhalovat svou sexuální orientaci, bývala hodně uzavřená a...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

V Primarku se můžete od hlavy až k patě obléci jako Harry Potter.
Vzhůru do Bradavic. Řetězec nabízí kolekci inspirovanou Harry Potterem

Fanoušci malého čaroděje slaví. Svého hrdinu mohou konečně mít doma prostřednictvím nové kolekce oblečení, papírenských a bytových doplňků, kterou nabízí...  celý článek

Další z rubriky

Paris Jacksonová na Met Gala (New York, 1. května 2017)
Jacksonová: Jsem normální člověk s celulitidou, jizvami a kily navíc

Dcera krále popu Michaela Jacksona se stále častěji objevuje na fotografiích v předních světových módních magazínech. Jak ale sama Paris Jacksonová (19) říká,...  celý článek

Katherine Heiglová (Los Angeles, 16. září 2014)
Bála jsem se, že neshodím 23 kilogramů z dob těhotenství, říká Heiglová

Herečka Katherine Heiglová (38) v těhotenství přibrala necelých 23 kilogramů. Původně si myslela, že nepřekoná hranici 15 kilo, ale nakonec to bylo přes...  celý článek

Jana Wallace Svobodová, fotografka
Okolnosti byly divné, říká poprvé o smrti Karla Svobody jeho dcera

Bylo jí sotva dvacet, když maminka podlehla rakovině. Pomohl odchod do Ameriky a láska k muži, jehož práce je střeženým tajemstvím. Se smrtí otce, slavného...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit stopku hned v začátcích.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.