Pacient trpí trvalou únavou, vyskytuje se horečka a bolesti svalů.

Pacient trpí trvalou únavou, vyskytuje se horečka a bolesti svalů. | foto: Profimedia.cz

Chronický únavový syndrom

  • 11
Chronický únavový syndrom se projevuje pocitem trvalého a hlubokého vyčerpání. Pacienti nejsou ani po dlouhém spánku odpočatí.

Příčina dodnes není známa, výzkumy prokázaly, že může jít o oslabenou imunitní odpověď. Ke vzniku nemoci přispívá i zhoršené životní prostředí, vyčerpání či podvýživa organismu a hormonální změny. Dříve byl syndrom označován jako myalgická encefalomyelitida.

Jaké jsou příznaky chronického únavového syndromu?
Pacient trpí trvalou únavou, vyskytuje se horečka a bolesti svalů. Příznaky jsou v počátku podobné příznakům chřipky. Zhoršuje se paměť a schopnost soustředit se. Uzliny bývají zvětšené, hlavně v oblasti krku, může se připojit i bolest na hrudi, zkrácený dech a chronický kašel. Někteří pacienti popisují bolesti jazyka, sucho v ústech a přecitlivělost kůže. Syndrom se také vyznačuje bolestí v oblasti čelistí a uší. Psychický stav je zhoršený, mohou se objevit deprese či záchvaty paniky.

Koho se tato nemoc týká?
Chronický únavový syndrom je velmi často diagnostikován u osob, které mají oslabenou imunitní odpověď a u alergiků. U mužů není tak častý jako u žen. Přestože se může vyskytnout u osob kteréhokoli věku, nejčastěji bývá diagnostikován mezi 25 a 45 lety. U některých pacientů bylo zjištěno, že těsně před započetím nemoci prodělali chřipku.

Prevence a léčba
Prevence je v tomto případě vcelku nemožná, neboť zatím není zjištěna příčina nemoci. Léčba přímo neexistuje, lze však léčit jednotlivé příznaky. Úprava životního stylu, méně stresu a zdravá výživa mohou také přinést výrazné zlepšení. Při zhoršeném psychickém stavu pacienta je na místě psychoterapie, která může být podporována například antidepresivy. Pomoci může i setkání s lidmi, kteří trpí také chronickým únavovým syndromem.