Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Křečové žíly, nohy | foto: Profimedia.cz

Lékařka: I s křečovými žílami můžete běhat, ale noste punčochy

Chronické žilní onemocnění je jedním z nejčastějších onemocnění dospělé populace u nás. Podle statistik trápí každou druhou ženu a každého čtvrtého muže. „I s křečovými žílami můžete sportovat, ale chce to dodržovat pravidla. Běhejte s kompresními punčochami a pořiďte si vhodnou obuv,“ odpověděla on-line lékařka Júlie Černohorská.

Odpovědi lékařky Júlie Černohorské najdete zde

O lékařce

MUDr. Júlia Černohorská Ph.D.

MUDr. Júlia Černohorská Ph.D. vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Pracovala na Dermatovenerologických klinikách v Česku, na Slovensku, v Polsku a Norsku. Nyní léčí na klinice Dermal Centre Mělník. 

Je autorka několika desítek přednášek, pravidelně se účastní domácích i zahraničních kongresů. Zabývá se všeobecnou a estetickou dermatologií se zaměřením na nemoci žil, lymfedémy a nehojící se rány.

Mezi základní projevy chronického žilního onemocnění (CVD) patří otoky, křeče, křečové žíly, bércové vředy a hemeroidy.

Většina lidí má však  tendenci považovat otoky, bolesti nohou či noční křeče za projev únavy po práci nebo za příznak stárnutí, nadměrné fyzické námahy či důsledek obezity.

I proto podle lékařských statistik zůstává až 78 procent osob trpících žilními symptomy neléčeno. 

"Mnoho nemocných tyto příznaky bagatelizuje a považuje za normální se s nimi smířit. To by mohlo vysvětlit i fakt, že je v naší republice více závažnějších stadií tohoto onemocnění než v zahraničí," říká lékařka Júlie Černohorská. 

A dodává, že pro včasné zachycení nemoci je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc a problémy nepodceňovat. Lékař pacienta vyšetří a v případě potvrzení diagnózy CVD předepíše vhodnou léčbu – kompresní punčochy a účinný lék na žíly (tzv. venofarmaka), který by se měl brát dlouhodobě, aby se zabránilo zhoršování onemocnění. Určitě by se pacienti neměli spoléhat na samoléčbu a příznaky zanedbávat.

Příčiny onemocnění jsou různé. K nejčastějším patří dědičné faktory, věk, hormonální vlivy, při určité dispozici i užívání antikoncepce, nadváha, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání a sezení, nevhodný životní styl.