Ona
Epidemioložka Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu v Praze

Epidemioložka Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu v Praze | foto: David Neff, MAFRA

Chřipku je nejlepší vyležet, radí lékařka

  • 15
Venkovní teploty klesly pod deset stupňů a s tím se přiblížila sezona chřipkových epidemií. Proč se virům lépe daří v chladných měsících? Teplota v tom prý velkou roli nehraje. Epidemioložka Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu v Praze v rozhovoru pro týdeník Téma vyvrací i oblíbený mýtus, že když přituhne, viry pomrznou.

Kdy začne sezona respiračních onemocnění a chřipek?
Obvykle v období prosince až března. Jsou tady ale přítomny celoročně s určitými maximy v chladnějším a vlhčím období, kdy snáze cirkulují.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Jaké léky se nesmí kombinovat? A co určitě nedávat dětem? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Téma.

Takže ochlazení přeci jen hraje roli v jejich aktivitě?
V chladnějším počasí viry déle přežívají na površích, třeba v zaschlých sekretech, takže se i snadněji šíří. Určitě ale neplatí, že když se oteplí, tak vymřou. Nebo, jak se s oblibou traduje, že když hodně mrzne, tak pomrznou. Teplotní zvraty jim zas tolik nevadí. Na ty spíše reagují lidé, jejich imunitní systém je infekci otevřenější, než když je počasí stabilní. A teplotní změny ovlivňují i naše chování. Když se výrazněji ochladí, míň chodíme ven, méně větráme. Nejde tedy o to, že by virus pomrzl, ale dáváme mu občas méně příležitostí, aby nás nakazil.

Co na chřipku zabírá?
Na její léčbu máme v rukou jeden antivirový preparát a další se vyvíjejí. Antivirotika ale lékař předepisuje jen v některých případech. Nesmí se jimi hýřit, aby podobně jako u antibiotik nevznikla v populaci rezistence. Bakteriální infekce, které mohou na chřipku nasednout, lze léčit antibiotiky. Při klasickém průběhu chřipky, kdy není třeba obávat se vážných komplikací, je jediná možnost – vyležet to. Klid na lůžku je opravdu aspoň prvních pár dní nemoci velmi důležitý. Vysoké teploty nebo svalovou bolest pak tlumíme léky na horečku a léky ulevujícími od bolesti.

Máte mezi volně prodejnými léky na chřipku nějakého favorita?
Jak paracetamol (např. Paralen, pozn. red.), tak třeba kyselina acetylsalicylová (např. Aspirin, pozn. red.) jsou z hlediska léčebného efektu srovnatelné. Oba účinně tlumí bolest i horečku.