Za letní chřipku se někdy může maskovat i meningitida či encefalitida.

Za letní chřipku se někdy může maskovat i meningitida či encefalitida. | foto: Profimedia.cz

Chřipka hrozí i v létě

  • 3
Pokud máte chřipku spojenou pouze s podzimními plískanicemi, je načase přehodnotit názor. Chřipkovitá onemocnění vám mohou zkazit i letní dovolenou.

Kromě klasické chřipky přicházející v chladném období roku se často hovoří také o několika dalších onemocněních, v jejichž neoficiálním pojmenování figuruje slovo chřipka.

Na rozdíl od "opravdové chřipky", kterou způsobuje chřipkový virus ("influenza virus") patřící mezi ortomyxoviry a která již několikrát v minulosti způsobila smrtící pandemii, mají ostatní onemocnění s chřipkou v názvu jak jiné původce, tak jiný průběh a prognózu.

Letní a střevní chřipka
Chřipku a tato chřipkovitá onemocnění spolu pojí pouze několik společných příznaků, uvádí server www.chripka.cz. Bývá při nich celková schvácenost, bolesti kloubů, bolesti hlavy. Teplota může stejně jako při chřipce vystoupat rovněž velmi vysoko. Délka trvání chřipky a chřipkovitých onemocnění bývá také podobná, jeden týden až deset dní.

Nejznámější chorobou s chřipkou v názvu je tzv. střevní chřipka. Její skutečný název je gastroenteritida. Může vás přepadnout kdykoliv během roku. Tuto nemoc způsobují jak viry (rotaviry, adenoviry, enteroviry, Norwalk-like viry), tak některé bakterie , tzv. enterokoky. Hlavními projevy gastroenteritidy jsou kašovité až vodnaté průjmy, nechutenství, nevolnost i zvracení, často také bolesti břicha.

V teplých obdobích roku se hovoří o tzv. letní chřipce. Ve skutečnosti se jedná o zánět dýchacích cest, který způsobují zcela jiné viry než virus chřipky. Někdy se o letní chřipce hovoří v souvislosti s jakýmkoliv letním onemocněním dýchacích cest, u něhož není jasně stanovena jiná diagnóza (například angína). Projevy mohou kromě těch společných s chřipkou zahrnovat navíc rýmu a kašel.

Jak je léčit
Letní i střevní chřipka jsou ve většině případů lehká onemocnění, která se obvykle upraví bez speciální medikamentózní léčby. U letní chřipky často stačí tekutiny, klid na lůžku, případně léky ke snížení teploty. Střevní chřipka vyžaduje kromě klidového režimu a dostatku tekutin většinou jen dietu (rýže, mrkev, suchary) a případně živočišné uhlí.

Pozor - je nutno mít na paměti, že i tyto nemoci mohou mít těžší průběh, který vyžaduje zásah lékaře. Například průjmové onemocnění kojence může vést k nebezpečné ztrátě tekutin s nutností léčby v nemocnici. Bakteriální průjmy mohou být způsobeny i agresivními bakteriemi, na které bývá potřeba zaútočit antibiotiky. Jako "střevní chřipka" se také mohou projevovat různé otravy.

Za "letní chřipku" se zejména na počátku onemocnění může maskovat nebezpečná meningitida nebo encefalitida, tj. zánět mozkových blan nebo mozku. Případně se z původního lehkého nachlazení může vyvinout zánět průdušek nebo zánět plic. Proto stále platí, že se všemi podezřelými příznaky a obtížemi je třeba navštívit lékaře, aby se včas mohla zahájit nejvhodnější léčba.