Chrápání lze odstranit laserem

- Téměř sedmi desítkám pacientů, kteří měli jako diagnózu chrápání, pomohli od jejich potíží v Prvním zlínském lasercentru za 15 měsíců od zavedení laserových operací. Podle lékaře Petra Švandy mezi pacienty převažovalo 50 mužů. Při laserové plastice se podle Švandy zkracuje čípek měkkého patra; spolu s dalšími výkony je eliminována uzávěra dýchacích cest během spánku a brzy se dostaví výsledný efekt. "Operujeme v místním umrtvení, pacient je při vědomí, ale nevnímá bolest. Po operaci není nutná pracovní neschopnost," upřesnil.
Jako jediní v republice používají zlínští operatéři takzvaný CO2 laser s lampou při jedné atmosféře kysličníku uhličitého. Podle Švandy umožňuje metoda nekrvavý postup, je šetrná k okolním tkáním a zákrok lze provést ambulantně při jednom sezení. Výhodou je rovněž rychlost operace, která trvá asi dvacet minut.
"Jeden z manželů mně například přiznal, že mu žena dovolila, aby se vrátil do společné ložnice," zhodnotil lékař výsledek. U žádného pacienta prý také nezaznamenali po zhojení potíže, jako ztížené polykání tekutin, změnu hlasu nebo jiné komplikace. Zhruba po dvou týdnech také mizí únava z nevyspání a výrazně se zlepšuje noční dýchání.
Ženy se podle Švandy zřejmě za tuto vadu stydí. "Jen tak si vysvětlujeme, že mezi pacienty převažují muži. Přitom podle odborníků jsou postiženy stejně," řekl lékař a zdůraznil, že operace přináší žádaný efekt u 95 procent pacientů. Dodal, že zatím zákrok nehradí zdravotní pojišťovny, ačkoli je odstraňována vada, která se výrazně podepisuje na celkové kondici člověka.
Chrápající pacient se podle světové literatury vlastně sám budí až jedenadvacetkrát za noc. "Chrápající specialisté" vydávají zvuk o síle až 100 decibelů; pro porovnání u tryskového letadla bylo údajně naměřeno 120 decibelů, upřesnil lékař.