Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neodstraňujte si chlupy. Jsou zdravé pro muže i ženy, upozorňuje lékař

  • 261
Přestože móda zcela vyholených rozkroků a podpaždí pomalu ztrácí na síle, pro většinu Čechů je hladká kůže standardem. Menší radost mají z trendu holé kůže lékaři - chlupy totiž mají výhody pro naše zdraví. Jaké to jsou?

„Každá cibulka vlasu či chlupu netvoří jen vlasové vlákno samotné, ale má spoustu krevních cév, nervů a tuku okolo. Navíc obsahuje velké množství kmenových buněk. Když se člověk zraní tam, kde má hodně chlupů a tedy hodně folikulů (cibulek), tak se rána zahojí mnohem rychleji než jinde, kde žádné chloupky nejsou,“ vysvětluje profesor Des Tobin z Bradfordské univerzity pro DailyMail.

Chlupy pomáhají hojení a výživě

Platí to podle něj také o bohaté kštici, která chrání kůži nejen před slunečním zářením, ale také se na ní mnohem lépe hojí poranění, než na oholené hlavě. Holení a odstraňování chloupků voskem folikuly neničí, takže tímto způsobem se o výhody nepřipravíte. Jen po laserovém ošetření se situace mění. Paprsky laseru totiž ničí celé folikuly, chlupy pak sice přestanou růst navždy, ale kůže zároveň přichází o cenné zdroje kmenových buněk a krevních vlásečnic, tedy o výživu a materiál k hojení a obnově.

Chlupy v oblasti podpaží a třísel zase zabraňují tření kůže o sebe, které může být nepříjemné obzvlášť v létě a při sportu, chlupy tření zmírňují a změkčují. „I velmi jemné ochlupení v těchto zónách poskytuje klouzavý nárazník pro kůži,“ vysvětluje profesor Tobin. Podle lékařů má móda vyholených rozkroků navíc vliv i na to, že se dnes více šíří sexuálně přenosné molusky. V oblasti třísel je navíc velmi mnoho  folikul a tato oblast se hodně potí, proto hrozí větší riziko zanícení vlasových cibulek.

Šíření zápachu nebo feromonů?

Nejčastější poznámkou na adresu chlupatých podpaží bývá výtka, že zapáchají více než ta vyholená. Podle lékařů jsou zdrojem zápachu bakterie, které začnou rozkládat organické látky vylučované kůží a potem. Hlavní roli tedy hraje hygiena a ne délka sestřihu chlupů.

Chlupy v podpaží jsou in

Profesor Des Tobin navíc připomíná, že u ostatních savců se právě z podpaží šíří vůně feromonů, která naláká nejvhodnějšího sexuálního partnera. U lidí jde stále o kontroverzní téma, ale je možné, že si jejich odstraňováním ubíráme na atraktivitě u opačného pohlaví. Na druhou stranu mnoho lidí dnes považuje právě nevyholené podpaží za neatraktivní a u případného sexuálního partnera nebo partnerky jej nesnesou.

V minulosti se považovala chlupatá hruď u muže za znak mužnosti, lékaři opravdu v souvislosti s ní hovoří o vyšší hladině testosteronu. Málo ochlupení ale nemusí nutně znamenat jeho nedostatek, může jít také o jinou citlivost kůže na něj.

Chlupy v nose netrhat!

Mezi nejvíc vysmívané bývá ochlupení na nártech a prstech u nohou, to však podle lékařů svědčí o dobrém krevním oběhu jejich majitele. Jejich náhlý úbytek pak může značit zhoršení oběhu, ale dokonce i periferní cévní onemocnění. Okysličená krev při ní neproudí v dostatečném množství do nohou a vlasové folikuly proto nemají dostatečnou výživu k přežití.

Lékaři dokonce odrazují od vytrhávání chlupů z nosu - vytržení poškodí kůži a díra po vlasové cibulce nechává prostor pro infekci, obzvlášť pokud máte zrovna rýmu. Namísto vytrhávání chloupky raději jen zastřihněte kulatými nůžtičkami.

V popředí zájmu je i obočí a řasy, jejichž úpravou, barvením a tvarováním tráví ženy i muži spoustu času. Lékaři jsou podle doktora Tobina spokojeni s aktuálním trendem širšího obočí, protože díky němu se do očí dostane méně prachu a potu. 

Podobnou funkci mají i řasy, u těch ale může být přílišná délka překvapivě na obtíž. „Přesměrovávají proudění vzduchu z oka na oční víčko a tím jej chrání před vysušováním. Nedávná studie Technologického institutu z americké Georgie došla k překvapivému závěru, že řasy delší než třetina očního víčka mají ale opačný efekt - dlouhé řasy oko vysušují a dráždí.

Mezi mladými se šíří móda barvení chlupů v podpaží:

10. prosince 2014

, pro iDNES.cz