Neléčená nákaza může vést až k neplodnosti.

Neléčená nákaza může vést až k neplodnosti. | foto: Profimedia.cz

Chlamydie

  • 9
Je vyvolána původcem Chlamydia trachomatis - prvokem přenášeným pohlavním stykem. Chlamydie se usazují v buňkách vnitřního kanálu čípku děložního, spojujícího pochvu a dělohu.

Buňky pochvy nepostihují. Dokážou se ale uhnízdit v buňkách močové trubice nebo konečníku. Pokud není infekce chlamydií léčena, postupuje dál a poškozuje pohlavní ústrojí. Způsobuje poškození sliznice a následné slepení vejcovodů, kde za normálních okolností dochází ke spojení vajíčka se spermií, což může mít za následek mimoděložní těhotenství.

Jaké má tato nemoc příznaky?
Mikroorganismy chlamydie napadají močovou trubici a u žen děložní čípek. Jestliže se neléčí, mohou vést k závažným následkům, a to hlavně u žen, u kterých onemocnění probíhá nenápadněji. Prvním znakem Chlamydie je bolestivý vřídek na genitálu. Asi po týdnu se objeví zduření mízních uzlin v tříslech, provázené horečkou a zimnicí. V posledním stadiu dochází k rozsáhlému zánětu pohlavních orgánů a konečníku, u žen až rozpadu dělohy a vaječníků. Výsledkem bývá často neplodnost.

Příznaky mohou být: výtok z pochvy, častější močení, pálení v močové trubici nebo v pochvě, tupé bolesti v pánvi, bolestivý styk, krvácení mimo měsíčky, silnější menstruace. Bohužel více než 80 procent nákaz proběhne bez příznaků. Řada žen vůbec neví, že jsou jejími nositelkami, až se rozhodnou otěhotnět - a zjistí, že jsou neplodné.

Koho se tato nemoc týká?
Přenos infekce je možný pohlavní i nepohlavní cestou. Sexuální přenos tvoří většinu všech kontaktních urogenitálních nákaz. Je určován technikou pohlavního styku. Nepřímo, nedodržením hygieny, přenosem potřísněnými prsty rukou z genitálu např. i do očí a při těhotenství z infikované matky na plod. Stejný způsob přenosu je při porodu na novorozence, kdy je takto ohroženo až 65 procent novorozenců. Ti jsou navíc ohroženi komplikovaným zánětem spojivek a zánětem plic. Chlamydie mohou mít i muži v močové trubici.

Prevence a léčba
Léčba probíhá u nekomplikovaných případů ambulantně a provádí se antibiotiky či chemoterapeutiky. Volí se dávkovací schéma od jednorázové aplikace až po doporučované 7 až l0 až 14denní. Při recidivě může být léčba i dlouhodobá. Během léčby se chraňte před sluncem. Dodržujte zákaz sexuálního styku ještě minimálně týden po skončení léčby.