Mateřská láska nejen hory přenáší, ale také má vliv na školní výsledky. (Ilustrační snímek)

Mateřská láska nejen hory přenáší, ale také má vliv na školní výsledky. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chcete mít chytřejší děti? Dávejte jim dostatek lásky

  • 33
Mezi projevy rodičovské náklonnosti a školními výsledky jejich potomků existuje přímá souvislost. Vědci dokázali, že mazlené a milované děti se lépe učí a více si pamatují než ty, jejichž rodiče se projevují chladně a odtažitě.

Podle nové studie je rodičovská láska důležitá nejen pro rozvoj emočních schopností a zdravé sebedůvěry dítěte, ale má i výrazný vliv na funkci dětského mozku. Děti, které rodiče od narození zahrnovali láskou, mají totiž podle vědců o deset procent větší hipokampus ve srovnání s těmi, jimž se lásky od rodičů nedostává.

Hipokampus je část mozku, která řídí produkci hormonů, s jejichž pomocí tělo čelí stresu, zároveň přímo ovlivňuje schopnost učení a paměť.

"Tato studie potvrzuje intuitivní předpoklad, že rodičovská péče je velmi důležitá a podstatná při vytváření samostatné lidské bytosti," říká jedna z autorek výzkumu Joan L. Lubyová z Washington University v St. Louis. "Pokud je mi známo, jedná se o první studii, která skutečně prokazuje anatomické změny v lidském mozku související s mateřskou či otcovskou láskou."

Proč je mazlení důležité?

Podle dětské psycholožky Aleny Vávrové je ovšem mazlení a projevování lásky rodičů k dětem důležité ve více rovinách, než je vliv na schopnost učení a paměť. "Za prvé je to bazální projev lásky - dítěti dává pocit jistoty, bezpečí i vědomí, že je milováno a může věřit sobě i světu kolem," vysvětluje psycholožka.

"Za druhé je to velice podstatný stavební prvek, který tvoří vztah mezi rodičem a dítětem, který spoluvytváří jejich vzájemný vztah do budoucna. A pak je tu také fyzická rovina. Objetí dává dítěti pevné mantinely a zprávu, že svět má pevné hranice a je pevně uchopitelný."

Nejen matky, ale i otcové

Ačkoli se výzkumu z 95 % zúčastnily biologické matky, odborníci předpokládají, že dopady láskyplné péče na mozek by se neměly lišit ani v případě, že o dítě s láskou pečuje otec, prarodiče nebo adoptivní rodiče.

"Projevy lásky sice budují vzájemný vztah rodičů a dětí, nejsou však rozhodně přenositelné na jinou osobu," upozorňuje Alena Vávrová. Takže pokud dítě zažívá mazlení a citovou blízkost jen s maminkou, může to být pro ně zpráva, že intimita je možná pouze se ženami.

Naštěstí však současná generace tatínků sebevědomě boří zažité stereotypy svých otců a dědečků a podílí se významně nejen na péči o své potomky doslova od narození, ale také se nestydí projevovat jim lásku a blízkost v každodenních situacích.