Ženy pijí stále víc a rychleji se u nich vyvíjí závislost.

Ženy pijí stále víc a rychleji se u nich vyvíjí závislost. | foto: Profimedia.cz

Chcete být trendy? Staňte se alkoholičkou

  • 14
Vědci bijí na poplach: alkoholiček je stále víc. Analýza zkoumající životní styl a chování žen za posledních padesát let zjistila, že ženy jsou stále častěji závislé na alkoholu.

V květnovém čísle časopisu Alcoholism: Clinical and Experimental Research byly zveřejněny výsledky studie, v níž byly v průběhu deseti let sledovány „pijácké“ návyky u žen. Získané poznatky byly posléze srovnávány s dřívějšími analýzami. Ukázalo se, že míry závislosti na alkoholu u žen již desetiletí rostou. Alkohol tak zdaleka není jen metlou mužů.

Závěry studie jsou unikátní, jelikož dovolují nahlédnout do způsobu životního stylu žen v dlouhém období. Dosavadní představy byly zkreslené faktem, že problémy s alkoholem se častěji vyskytují u mladých lidí – i přesto, že měli méně času si vypěstovat závislost než jejich starší současníci. Poté jak stárli, zdálo se, že problémy s alkoholem u nich mizí, což svádělo k představě, že se o žádný problém vlastně nejedná.

"Proto jsme se soustředili na kladení totožných otázek v desetiletém intervalu. Byli jsme proto schopni srovnat například chování třicátnic či čtyřicátnic v roce 1991 s údaji o stejně starých ženách v roce 2001,“ uvedl Richard A. Grucza, spoluautor studie a epidemiolog na Lékařské fakultě Washingtonské univerzity. Závěry byly jednoznačné: u mužů se problémy s alkoholem stávají v průběhu života méně závažnými (i když jsou stále vážné), u žen naopak narůstají.

Pití se stalo normou
Doktor Grucza dodává, že ženy narozené po druhé světové válce obecně pijí stále více a častěji, než bývalo dříve zvykem. Z toho důvodu se rovněž častěji stávají závislé na alkoholu, jelikož ženský metabolismus zpracovává alkohol mnohem hůře, než je tomu u mužů. Například u piva je doporučovaná denní dávka u mužů 0,8 l, u žen pouze do 0,5 l.

Nižší optimální objem zkonzumovaného alkoholu však není podmíněn jen nižší vahou žen, ale právě horším zpracováváním alkoholu jejich organismem. Nepříznivý vliv alkoholu se u žen projevuje celou řadou zdravotních problémů, zejména potom poškozením mozku. Jelikož se pijácké návyky u mužů nezměnily a intenzivní pití žen se stalo ve společnosti akceptované, došlo u nich k nárůstu spotřeby alkoholu, která s sebou pochopitelně přinesla i vyšší míru závislosti.

Navíc problémy spojené s alkoholem se nevyhrocují jen u diagnostikovaných závislých. Zdravotní problémy, riziko zranění či násilné chování se vyskytují i u příležitostných pijanů, kteří se opíjejí jen při společenských událostech. Avšak lidí s "nadměrnou spotřebou alkoholu“ je v populaci mezi patnácti až dvaceti procenty, proto jsou zodpovědní i za větší podíl negativních jevů zneužívání alkoholu. Například až 80 % dopravních nehod v důsledku požití alkoholu nezpůsobí alkoholici, ale lidé pijící alkohol jen příležitostně.