Ona
Nejšťastnější pocity zažívají lidé při milování, konverzaci a cvičení. Ilustrační foto.

Nejšťastnější pocity zažívají lidé při milování, konverzaci a cvičení. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Chcete být šťastní? Nepřemýšlejte a něco dělejte

  • 10
Rádi jen tak bloumáte a přemýšlíte o minulosti? Nebo naopak fantazírujete o budoucnosti a stavíte si vzdušné zámky? Pak se mějte na pozoru, veškeré podobné přemítání o nepřítomnosti vás vzdaluje od pocitů štěstí. Pokud chcete být šťastni, snažte se plně soustředit na činnost, kterou právě děláte.

Pravdivost slov "dělání, dělání, všechny smutky zahání" ze známé české písničky, potvrdil výzkum z Harvardské univerzity. Lidé, kteří se stále zaobírají myšlenkami na minulost nebo budoucnost jsou méně šťastní než ti, co se soustředí na činnost, kterou právě dělají.

Jedinečná schopnost bloumání brání ve štěstí

Lidská mysl má jedinečnou schopnost dumat nad věcmi, které se staly a dějí, dokáže také předpokládat věci, které se stanou a plánovat ty, co se mohou stát. Podle budoucího doktora psychologie a vedoucího autora studie Mathewa Killingswortha z Harvardské univerzity je tato schopnost jedním ze znaků, které dělají člověka člověkem.

Bohužel si však vybírá svou daň – pokud lidé přemýšlejí o něčem jiném, než co právě dělají, cítí se méně šťastni.

"Vypadá to, že lidské bytosti mají jedinečnou schopnost soustředit se na nepřítomnost. Mají dar uvažovat o minulosti, plánovat budoucnost a představovat si věci, které nikdy nemusí nastat. Ale zároveň jsou lidé neobratnými uživateli této schopnosti, která má sklon spíše snižovat než zvyšovat štěstí," vysvětlil Killingsworth.

Studie zkoumala myšlenky lidí

Během studie bylo 2 250 lidí vyzváno, aby v náhodných časech během dne používali webovou aplikaci iPhone. Účastníci studie ve věku 18 až 88 let byli z 83 okresů Ameriky.

Vědci se jich ptali, jak se cítí, co dělají, zda cokoli, o čem přemýšlejí, je příjemné (například snění o dovolené), nepříjemné (třeba starosti ve vztahu nebo o peníze), nebo neutrální.

Nepřítomnost ovlivňuje náš život

Studie dokázala, že štěstí spočívá v soustředění mysli na přítomnost. Když se lidská mysl potuluje a je odtržena od úkolu nebo činnosti, lidé jsou méně šťastni, než když se plně soustředí na to, co právě dělají.

Překvapivé bylo, že účastníci studie strávili téměř 47 procent bděcí doby s myslí v bloumajícím stavu. "Tato studie ukazuje, že naše duševní životy jsou významně prostoupeny nepřítomností," řekl Killingsworth.

Plné soustředění jen při sexu

Podle studie však existuje jen málo činností, které si vyslouží plnou pozornost jedince a dopomohou mu k pocitu štěstí. Při popisování toho, co právě dělají, si účastníci studie mohli vybrat z dvaadvaceti činností, mezi kterými byly například procházka, nakupování, sledování televize, cestování a práce.

Jediná činnost, při které se většina dotázaných dokázala plně soustředit, bylo milování. Ve skutečnosti jen 10 % lidí nahlásilo bloumavé myšlenky i během sexu.

Nejšťastnější jsou lidé při milování a cvičení

Celkově účastníci studie nahlásili nejšťastnější pocity při milování, cvičení a konverzaci. Naopak nejméně šťastní se cítili, když odpočívali, pracovali a používali doma počítač. Pokud jde o myšlenky, tak 42,5 % lidí myslelo na příjemné téma, 26,5 % na nepříjemné a 31 % se zabývalo neutrálními tématy.

Lidé, kteří přemýšleli o příjemných věcech, byli sice šťastnější než lidé přemýšlející o nepříjemných věcech, ale dokonce i ti se šťastnými myšlenkami byli nakonec méně šťastní něž lidé, kteří se plně soustředili na cokoli, co dělali.

Žij tady a teď

Tento výzkum tak podle Killingswortha vědecky potvrzuje to, co je základem mnoha svépomocných knížek a některých náboženských tradic - žít teď a tady je pro pocit štěstí zásadní.

Barbara B. Holsteinová, psycholožka a "trenérka štěstí" z New Jersey, k výzkumu podotkla, že tato zjištění ukazují, jak důležité je dělat věci, které poskytují pocit významu a smyslu.

"Tento výzkum je báječný a fascinující. Ale už dlouho před ním psychologové zjistili, že pro pocit štěstí potřebujeme cítit důvod a smysl života. To znamená soustředit mysl kolem určitých projektů a činností a nutit ji nepoletovat celý den jen tak kolem," řekla Holsteinová, která při starostech a úzkostech doporučuje soustředit myšlenky na přítomnost.

"Máme přirozenou tendenci zabývat se špatnými zprávami či věcmi, které nevyšly, abychom zdramatizovali drama, které zažíváme. Ale pokud se dokážeme rozptýlit tím, že něco děláme, získáme odstup od čehokoli, nad čím přemítáme," uzavřela Holsteinová.