Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete být neplodní nebo mít nemocné dítě? Zapalte si další cigaretu

  • 135
Kouření je zodpovědné za třetinu všech nádorů, nejčastěji způsobuje rakovinu plic, močového měchýře, rtu, jazyka či jícnu. Hrozí rovněž srdeční a cévní onemocnění a mnohé jiné choroby. Cigaret by se měli vzdát také ženy a muži, kteří uvažují o početí, kouření totiž snižuje plodnost a ohrožuje plod.

Cigaretový kouř obsahuje více než 4 000 chemikálií, z nichž mnohé vyvolávají zhoubné bujení. Na celém světě tak umírá v důsledku kouření asi 4 miliony lidí ročně.

Dvě na sobě nezávislé studie přinesly nové důkazy o negativním vlivu kouření na kvalitu spermatu budoucích otců a synů narozených matkám, které kouřily během těhotenství.

Kouření negativně ovlivňuje DNA

První studie proběhla pod vedením doktora Mohameda E. Hammadeha. Průzkum jeho lékařského týmu na univerzitě v Saar v Německu ukázal, že silní kuřáci mohou mít problémy s plodností, které souvisí s poklesem hladiny bílkoviny nezbytné pro vývoj spermatu. Mužům kuřákům navíc hrozí poškození DNA spermatu.

"Výsledky současné studie dokazují negativní biologický efekt kouření na integritu DNA spermií," sdělil doktor Hammadeh.

Německý tým porovnal vzorky spermatu od 53 silných kuřáků (více než 20 cigaret denně) se spermatem od 63 nekuřáků. Vzorek semene byl odebrán všem účastníkům studie po třech až čtyřech dnech sexuální abstinence. Vědci pak změřili hodnoty dvou forem specifického typu bílkoviny obsažené ve spermatu, tzv. protaminy. Protaminy hrají hlavní roli ve vývoji spermatu a pomáhají urychlit proces, kterým se formují chromozomy během dělení buněk.

Hodnota jedné formy protaminů byla u kuřáků o 14 % nižší než u vzorků odebraných nekuřákům. Tyto hodnoty podle doktora Hammadeha ukazují na nedostatek protaminu a zvyšují riziko neplodnosti pro kuřáky.

Studie doktora Hammadeha je první, které se podařilo identifikovat molekulární mechanismus, jež objasňuje vztah mezi kouřením a mužskou plodností. Doktor Hammadeh věří, že tato nová zjištění mohou pomoci přesvědčit kuřáky, aby se vzdali svého zlozvyku, neboť jeho výzkum potvrzuje, že kouření má nepříznivé účinky na mužskou reprodukci.

Kuřačky ohrožují plodnost svých dětí

Druhý výzkum se zaměřil na to, jaký dopad může mít kouření během prvního trimestru těhotenství na vývoj mužského plodu. Vědecký tým pod vedením doktora Clause Yding Andersena, profesora z univerzity v Kodani, analyzoval tkáň odebranou z varlat 24 embryí potracených mezi 37 až 68 dnem od početí.

Počet zárodkových buněk (buňky, ze kterých se vyvinou spermie nebo vajíčka) ve varlatech embryí od žen kuřaček byl o 55 procent nižší než u nekuřaček. Tento výsledek zůstal stejný bez ohledu na to, zda matka konzumovala alkohol a kávu.

Výzkum také prokázal, že hodnoty somatických buněk (buňky, které formují jiné typy tkání) byly u kuřaček o 37 procent nižší. V obou případech u zárodkových i somatických buněk byl pokles závislý na množství - čím více matka kouřila, tím nižší byl počet rostoucích buněk v embryu.

Podle doktora Andersena toto dokazuje, že ženy, které kouří na počátku těhotenství, mohou ohrozit reproduktivní zdraví a plodnost jejich syna.

Snížení zárodkových buněk o 40 procent bylo zjištěno rovněž u ženských embryí od matek kuřaček. Kouření v těhotenství tedy může poškozovat reproduktivní zdraví jak u mužských, tak i u ženských potomků.

"Negativní účinky kouření se projevují během prvních dnů těhotenství, kdy se lidské embryo rozděluje," uzavřel doktor Andersen.