Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Čeština nejen k maturitě: Děvčata, kde jste byla, nebo kde jste byly?

  • 27
Naučte se chytáky v pravidlech českého jazyka a už navždycky pište bez chyb. Pomoci vám v tom může nová akademická příručka českého jazyka. Nejde proti platným pravidlům, ale v mnohém je doplňuje, přichází s obšírnějším vysvětlením nebo naznačuje, jakým směrem se čeština bude vyvíjet dál.

Týká se to například věty: Děvčata, kde jste byla? nebo snad: Děvčata, kde jste byly?

Obě varianty jsou správně, přesně tak, jak to tvrdí dvacet let staré vydání pravidel. Ale nová příručka, kterou před několika dny vydala Academie, jednoznačně upřednostňuje variantu první, tedy: Děvčata, kde jste byla? Až za pár let vyjde další vydání pravidel, druhou variantu už v nich nejspíše vůbec nenajdete.

Podle Markéty Pravdové z Ústavu pro jazyk český se rovněž počítá s tím, že z pravidel - další by měla vyjít zhruba za deset let - zmizí staré verze slov typu gymnasium nebo museum a správná bude už jen varianta gymnázium, muzeum.

"Zatím jsou považovány i varianty první za správné, ale jsou to slova příznaková, v běžném textu by se v této podobě už používat neměla, což v příručce vysvětlujeme," říká spoluautorka publikace, proč se s nimi do budoucna nepočítá vůbec.

Dvacetidílný seriál o češtině najdete v MF DNES od pátku 28. února denně do 22.března.

Čeká vás statní maturita z češtiny?

V tom případě se vám bude hodit nová komplexní příručka s rozborem dvaceti nejdůležitějších děl a didaktickými testy, kde můžete vylepšit svoji práci s textem. Publikace nabízí také konkrétní ukázky více či méně povedených slohových prací, kde věcně radí odbornice z CERMATu. E-knihu Taháky nejen k maturitě stáhnete na našem webu Knihy.iDNES.cz.

Anebo: uměli byste bez zaváhání oslovit pana Langra? Váháte-li mezi variantami Langere a Langře, případně zkoušíte variantu pane Langr, tak vězte, že jen ty první dvě jsou správně.

Pokud si nevíte rady třeba s psaním některých nových slov, s nimiž se v dřívějších pravidlech počítat nemohlo - týká se to třeba slov googlovat nebo vygooglovat, jediná správná je verze s anglickou podobou a do češtiny se převést spisovně nedá.