Ona
Letadlo, motor

Letadlo, motor | foto: Profimedia.cz

Cesta letadlem může ohrozit zdraví, proto cvičte a pijte

  • 4
Pro někoho je letadlo jako cestovní prostředek samozřejmostí, jiný se s ním setkává poprvé. Ale jak se má člověk na palubě chovat, aby mu začátek dovolené nezkazily zdravotní obtíže?

Nejčastější nepříjemností spojenou s létáním na delší vzdálenosti bývá takzvaný jet lag neboli syndrom časového posunu.

Přelet jednoho nebo více časových pásem totiž zpřehází rytmus spánku a cestovatel je pak unavený.

Záleží na tom, jakým směrem letíte, například s přesunem z Prahy do New Yorku se tělo vyrovná snáze než při letu opačným směrem.

Pokud lidé přiletí ze západu v jedenáct večer, jejich tělo má ještě pátou hodinu odpolední, je nabuzené a turista bude mít obtíže s usínáním.

Před letem je tedy dobré dobře se vyspat a mírně sportovat, po příletu se pohybovat venku za slunečního svitu a po západu slunce se snažit jít spát.

Pomocí může být také výběr vhodné stravy, jídlo bohaté na cukry spíše uspává, zatímco bílkoviny organismus mírně stimulují.

Zdravotní rizika létání
Po dlouhém letu může malou část cestujících ohrozit i hluboká žilní trombóza, tedy sraženina nejčastěji nalezená v žilách nohy, někdy i ruky.

Riziko jejího vzniku se zvyšuje dalšími faktory, jakými jsou zvýšená srážlivost krve, věk nad 40 let, obezita, nedávný chirurgický zákrok nebo úraz, těhotenství.

A proč hrozí riziko trombózy právě v letadle? Tento stav způsobují poraněné cévy nebo zpomalený tok krve. Při nedostatku pohybu při několikahodinovém sezení se krevní oběh v nohách zpomaluje, proto je dobré povzbudit krevní oběh tím, že člověk vstane, projde se po letadle.

Velmi opatrní musí být diabetici, před cestou jim jejich diabetolog poradí, jak přeladit jídelníček a dávkování léků během dovolené.

Také potápěči musí s koníčkem skončit do 48 hodin před odletem, aby u nich nedošlo k poškození takzvanou kesonovou neboli dekompresní nemocí. Ta se může projevit obrnou nebo psychickými poruchami.