Česnekem vysoký tlak nevyléčíte

  • 21
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je závažné onemocnění. Česnekem ho ale nevyléčíte, řekl v on-line rozhovoru MUDr. Martin Herold, primář III. interní - kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jeho odpovědi najdete ZDE.

Hypertenze: otestujte se a objednejte k lékaři

 


Nikdy jsem o léčivých účincích česneku nečetl žádnou přesvědčivou studii, řekl MUDr. Herold.

Zrovna tak je to s mátou. "Pochybuji, že má nějaký efekt," odpověděl lékař. "Možná existuje nějaká bylina, která dokáže tlak snížit, ale já o ní nevím," dodal.

Hypertenze je vážné onemocnění. Dlouho může probíhat bez příznaků, až nakonec zasadí úder v podobě infarktu myokardu.

Rizikových faktorů je mnoho. "Jde o multifaktoriální záležitost. Ovlivňuje ji například kombinace diety, stresu, fyzické aktivity, vrozených dispozic a podobně. Základem prevence jsou dietní a režimová opatření a kontroly tlaku," vysvětlil MUDr. Herold.

Nejnebezpečnější je hypertenze neléčená. "Ta výrazně zvyšuje riziko například mozkové cévní příhody," varuje lékař. "Ale dá se obvykle velmi dobře léčit. Pokud je tlak korigován, jsou rizika malá."

Hypertenze snižuje inteligenci  
Trpíte-li vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí, mají pro vás vědci špatnou zprávu.

Vaše inteligence - čili to, jak rychle a kvalitně jste schopni řešit různé situace a úkoly, se díky působení vysokého krevního tlaku ve vašich mozkových tepnách zhoršuje. A to bez ohledu na věk.

Vysoký krevní tlak patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby dneška. Ve vyspělých zemích postihuje značnou část populace. V České republice tímto onemocněním trpí zhruba pětina občanů, tedy asi dva miliony obyvatel.

Jelikož vysoký krevní tlak sám o sobě nebývá provázen obtížemi, které by nutily k návštěvě lékaře, diagnostikuje se často náhodně, v rámci jiných vyšetření nebo prohlídek. 

Obtíže však působí jeho následky - mozková mrtvice, infarkt myokardu s trvalým poškozením srdce, selhání ledvin a další onemocnění plynoucí z poškození cév vysokým tlakem.

Stran působení vysokého krevního tlaku na mozkové funkce bylo po dobu dvaceti let sledováno více než pět set dospělých osob různého věku. Jejich inteligence byla v průběhu studie opakovaně mapována pomocí standardizovaných inteligenčních testů.

Po vyhodnocení výsledků došli vědci k poměrně překvapivému závěru. Ke snížení inteligence došlo nejen u starších účastníků této studie, ale také u těch, kterým bylo na začátku pokusu pouhých osmnáct let.  

V souvislosti se zvyšujícím se věkem naší populace se jeví tyto poznatky jako alarmující. Pacienti s vysokým tlakem mají na rozdíl od jejich vrstevníků s normálním krevním tlakem daleko vyšší pravděpodobnost, že budou ve stáří dementní.  

Z uvedeného jasně vyplývá nezbytnost léčby hypertenze a hlavně prevence jejího vzniku včetně pravidelných kontrol krevního tlaku v rámci preventivních prohlídek u lékaře, aby zbytečně nedocházelo k poškozování cév se všemi neblahými následky.