Češi nedbají na prevenci rakoviny střev

  • 22
To, že Češi chodí s nádory k lékaři nezřídka pozdě, je známá věc. Obzvláště smutné je to u těch nemocí, na které se dá přijít pomocí preventivního screeningu. Při něm se vyhledávají lidé, kteří již mají rakovinu, ale ještě o ní nevědí.

JAK PORAZIT ZHOUBNOU NEMOC?

V Česku běží plošné screeningové programy u tří druhů rakoviny - prsu, tlustého střeva a děložního čípku.

Nejpropracovanější je screening prsu, který začal v roce 2002. Podílí se na něm 55 mamografických center.

Všechna prošla náročnými akreditačními podmínkami, aby bylo jisté, že jejich odborníci poznají rakovinu opravdu spolehlivě.

České ženy si pomalu zvykají na mamografii chodit. V roce 2003 jich přišlo 219 000 a lékaři u nich našli 997 případů rakoviny prsu. U rakoviny tlustého střeva zatím podobné přesné výsledky chybějí.

Každý občan nad 50 let si může nechat udělat test na skryté krvácení do stolice. Avšak možnosti využívá jen zlomek Čechů.

Na preventivní gynekologické prohlídky chodí hlavně mladé ženy. Ženy po přechodu už tak přesné s návštěvami gynekologa nejsou, i když právě ony jsou ohroženy rakovinou děložního čípku nejvíce. 

Jaké jsou novinky v léčbě rakoviny

Zpoždění, s nímž se k českým nemocným dostávají novinky ze zahraničí, je podstatně menší, než bývalo.

Například chirurgové Fakultní nemocnice v Plzni používají při operaci tkáňovou barvu, která v játrech vyznačí místa zasažená zhoubnými buňkami. Díky tomu mohli chirurgové vyoperovat žlučník s nádorem i metastázami v játrech.

Naděje se zvýšila třeba pro pacienty s vzácnou formou rakoviny pobřišnice. Chirurgové z Fakultní nemocnice Bulovka je léčí tak, že jim kromě odstranění tkáně vyplachují dutinu břišní speciálním roztokem.

Ke světovým novinkám v léčbě rakoviny, který už je v rámci klinických studiích k mání i v Česku, patří lék Erbitux. Existuje také lék Avastin, který "vyhladoví" nádor tím, že omezí růst jeho cév. I ten má být v nejbližší době k dispozici.

Ženám s rakovinou prsu je určen lék Faslodex, který ovlivňuje vstup hormonu estrogenu do buněk. Tyto léky nemoc nevyléčí, ale pomáhají zkvalitnit a prodloužit život.

Každý z těchto léků má však jen relativně úzké využití. "Všechny tyto léky mohou mít pro pacienta velký přínos jen za určitých předpokladů. Rozhodně nelze například říci, že každému pacientovi s rakovinou střev Erbitux pomůže," říká onkolog docent Bohuslav Konopásek. Pokud lék není správně naordinován, může uškodit.

Karcinom tlustého střeva zužující průsvit. (Obrazová dokumentace Endoskopické jednotky interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha)