Češi jsou mnohem vyšší než před lety

  • 7
Dvanáctileté děti jsou dnes o plných osmnáct centimetrů vyšší než jejich vrstevníci z konce 19. století. A výzkum ukázal, že Češi stále rostou. Při posledním zkoumání v roce 2001 vyšlo najevo, že za posledních 10 let osmnáctiletí chlapci vyrostli o celý centimetr.

Dívky pak o 0,7 centimetru.

"Překvapilo mě, že hlavně kluci ještě o tolik vyrostli. Ti dvanáctiletí jsou o dva centimetry vyšší než před dvěma lety," říká Jana Vignerová ze Státního zdravotního ústavu, která se na výzkumu podílela.

"Mysleli jsme, že se růst průměrné výšky zastaví již teď," dodává.

Největší jsou v Praze
Děti také podstatně dříve dospívají. Průměrný věk první menstruace se u dívek ustálil na třinácti letech. V roce 1895 to bylo o dva a půl roku později.

Stejně tak dříve nastupuje u chlapců mutace hlasu. V současné době to je ve 14,5 roce. Na rozdíl od děvčat se tento věk snižuje stále. "Dívky přestávají růst už v šestnácti letech, chlapci v osmnácti," vysvětluje Vignerová.

Dospělí mladí muži dnes průměrně měří 180,1 centimetru, mladé ženy 167,2 centimetru. V roce 1895 byli muži o dvanáct a ženy o šest centimetrů menší.

Stále platí pravidlo, že vzdělanější rodiče mají větší děti - samozřejmě i tady jde jen o průměrná čísla. Nejvyšší děti jsou v Praze, kde je také největší koncentrace lidí s vysokoškolským vzděláním.

"I zde jsme očekávali, že už tento rozdíl mezi městem a venkovem pomalu zanikne. Ale pořád je patrný," upozorňuje Jana Vignerová.

Zjistit, jestli české děti rostou více nebo méně než jejich vrstevníci v Evropě, není snadné. "Podobné studie tam neprobíhají, anebo se používají jiné metodiky. Získaná data lze jen těžko porovnávat. Obecně platí, že čím více na jih, tím jsou lidé menší. Italové bývají nižší než třeba Skandinávci," říká Vignerová.

Hlava už není kulatá
Kromě tělesné výšky a váhy antropology zajímají i jiné údaje. Například rozměry hlavy. "Pro naši populaci byla typická kulatá hlava. Ukazuje se, že především od osmdesátých let dvacátého století se české hlavy zužují a prodlužují. Tento trend je patrný i v jiných zemích, třeba v Polsku nebo v Německu," uzavírá Vignerová.

Lidé žijí déle, ale neumějí si to užít
Nejen díky zdravějšímu životnímu stylu, ale také pomocí medicíny žijí Češi stále déle. Ale zatím si svůj prodlužující se věk neumějí užít, soudí profesorka Eva Topinková, šéfka geriatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Jak jsou na tom Češi se střední délkou života?
Střední délka života se v Česku neustále prodlužuje. V roce 1996 dosáhla u mužů sedmdesáti let. Nyní činí střední délka života českých mužů něco málo přes 72 let, u žen je ještě o 6 a půl roku vyšší.

Kolika let se dožívají Evropané?
V Evropě nejdéle žijí švédští muži, v průměru 77 let, a francouzské ženy - 82,7 roku. Naopak nejhůře jsou na tom Rusové, tam činí střední délka života 59,2 roku u mužů a 72,4 roku u žen. Česká republika zaostává za všemi zeměmi Evropské unie, ale ze zemí střední a východní Evropy je na tom nejlépe.

Kdy se začal věk výrazně prodlužovat?
Trvalý pokles úmrtnosti začal v Česku u mužů v roce 1990, u žen o několik let dříve. Příčinou skokového prodloužení délky života, který nastal v první polovině devadesátých let, bylo především zavedení moderních metod léčby, hlavně v kardiologii.

Pozitivní změny životního stylu se do statistik promítají s větší setrvačností, tedy později. Pozitivní je, že lékařské výkony jsou běžně dostupné i pro starší občany. Chirurgické výkony, náhrady kloubů, kardiochirurgie - tam až 45 procent nemocných je starších 65 let. V dobrém zdraví i kondici žijí i senioři, kteří by ještě před patnácti lety zemřeli.

Promítá se prodlužující se délka života do způsobu, jakým ho lidé prožívají?
Důležité je, jak si umíme, nebo spíše neumíme roky navíc užít. Vezměte si jen ty americké dámy, jak klidně v odvážném sportovním oblečení joggují po břehu jezera, nebo šedovlasé turisty, kteří křižují Evropou. Je třeba být i ve stáří aktivní a nestydět se za to, že běhám a nesedím na gauči. V tomto se i u nás již blýská na lepší časy.

Děti, porodnice - ilustrační foto