Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Rimmel

Červená rtěnka si žádá preciznost a konturku

  • 10
Červená rtěnka jen na večer? Nenechte se mýlit. Vypadá dobře i na denní nošení. Poradíme, jak rty správně nalíčit a které odstíny budou slušet zrovna vám.

Rudá barva na rty provází ženy po celá tisíciletí. I před samotným vynálezem rtěnky, jak ji známe dnes, patřila červená barva na ústa mezi základní kosmetické prostředky.

Červeně nalíčené rty se hodí k brunetkám i blondýnkám, každá žena vypadá s tím správným odstínem rudé naprosto skvěle. Tato barva představuje synonymum klasické krásy, ženské elegance a všestrannosti.

Pro každou věkovou kategorii, barvu pleti i tvar obličeje existuje perfektní odstín. Nosit ji může každá (skutečně každá) žena, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a sáhnout po tom pravém odstínu.

Zaměřte se pouze na rty

Pro denní nošení vypadá nejlépe varianta červených rtů a minimalistického líčení očí a tváře. Výrazné typy si sice mohou dovolit i výraznější černou oční linku, raději však ponechte zbytek obličeje v decentních, pleti přirozených odstínech. Plně postačí dvě vrstvy řasenky a béžovo-růžová tvářenka. Dobře vypadá i matný béžový odstín na víčkách.

Červená barva na rty, Armani Lip Wax

Pozor na kontury

Pravidelná kontrola

Počítejte s tím, že budete muset svou tvář během dne častěji kontrolovat a opravovat případné nedostatky. Proto si do kabelky připravte malé zrcátko, rtěnku a vysouvací štěteček na rty.

Čím výraznější barva, tím pečlivější líčení je potřeba. U červených odstínů to platí dvojnásob. Rozhodně se nevyplácí pospíchat a vynechat konturovací tužku. Rty obkroužené tužkou udrží rtěnku po dlouhou dobu na místě a barva nemá šanci se rozpíjet.

Pozor také na zuby, na kterých rtěnka s oblibou po nalíčení ulpívá. Barvu kontury volte v odstínu podobném barvě rtů, nemůžete-li najít tužku v naprosto totožném odstínu rtěnky. Vyhnete se tak dvoubarevnému efektu.

Pečlivost nade vše

Protože rudé rty přitahují tolik pozornosti, musí vypadat naprosto dokonale. Se suchou a popraskanou pusou nikoho neokouzlíte, ba právě naopak. Nezapomínejte aplikovat výživný balzám každý večer spolu s ostatními nočními kosmetickými přípravky.

Při samotném líčení sáhněte po speciálním úzkém štětečku na rty, s jehož pomocí se dostanete i do koutků rtů. Navíc rtěnka aplikovaná štětečkem vydrží mnohem déle sytá.

Vyberte si odstín

Červená rtěnka z krajkové edice Avon, odstín Red2000Červené rtěnky se dělí na tři základní kategorie: růžovo-červené, oranžovo-červené a čisté červené. Líčidla z posledně jmenované kategorie nabízejí barvu pro všechny odstíny pleti, máte-li však pramálo zkušeností s nošením rudých rtů, nanášejte rtěnku jen velmi zlehka a ještě ji zmírněte vrstvičkou lesku. Čistá rudá nejdokonaleji vynikne na velmi bledé pokožce s chladným růžovým podtónem. Taková pleť ocení také růžovo-červené, malinové a ostružinové rtěnky.

Hedvábná rtěnka Silky Kiss Oriflame Beauty, odstín Red VelvetOranžovo-červené odstíny ladí s olivovou a zlatavě zabarvenou tváří. Sáhněte po tyčince na rty v barvě cihlové červeně, zralých rajčat, hnědo- a zlatavě červené. Ovšem pozor na odstín zubů. Teplé podtóny velmi zdůrazňují zažloutlou zubní sklovinu. S tím si zase poradí červené odstíny s chladným, modrým podtónem, ty opticky bělí zuby. Vypadají nejlépe na velmi světlé pleti v kombinaci s tmavými vlasy.

Rtěnka Rouge Future, Giordani Gold, Oriflame, odstín Ravishing RedTmavá pleť vypadá dobře s odstíny více do purpurova. Špetka švestkové dodá červené na sofistikovanosti a hloubce, díky tomu perfektně vynikne na tmavších odstínech kůže.

Historie rtěnky

* Historie rtěnky sahá až do starověkého Egypta, sama královna Kleopatra s oblibou nosila rudé rty. Výroba tehdy představovala náročný a zdraví nebezpečný proces. K výrobě se používaly silné koncentrace chemických látek a také rozdrcení mravenci a rybí šupiny.

* Slavný arabský chemik a vědec Abu al-Qasim al-Zahrawi přišel v 10. století na výrobu tuhé barvy na rty, jednalo se vonné špalíčky, speciálně smotané tak, aby držely tvar.

* Ve středověku církev rtěnky zakázala coby ztělesnění Satana a nástroj prostitutek na lákání počestných mužů.

* Teprve až v 16. století se díky anglické královně Alžbětě I. dostala rudá ústa zpět do módy. V té době se k výrobě červené barvy používal včelí vosk a rostlinná barviva. Ovšem pouze urozené ženy z vyšší společnosti a herci směli nosit líčidla.

* V 19. století další anglická panovnice, královna Viktorie, zavrhla veřejně rtěnku s tím, že se hodí leda tak pro prodejné ženy. Ovšem pokrok nezastavila.

* Koncem 19. století začala francouzská společnost Guerlain vyrábět rtěnky ve velkém. Zatímco Pařížanky si mohly koupit rtěnku v roce 1884, její obliba na britských ostrovech vzrostla až ve 20. letech 20. století. V té době ženy po celém světě směle nosily červené rty a kupovaly si líčidla v takové podobě, jak je známe dnes.