Ona

Černý kašel se projevuje záchvaty kokrhavého kašle (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Jak poznat černý kašel

  • 60
Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se zvracením, úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním. Urputný kašel může způsobit zlomeniny žeber, kýlu či pomočování. U kojenců a starších lidí může dokonce černý kašel skončit smrtí. Prodělaná nemoc ani očkování organismus dlouhodobě neochrání.

Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Způsobuje ho bakterie Bordetella pertussis. Šíří se kapénkovou infekcí pouze z člověka na člověka.

Nakazit se tak lze při mluvení, kýchnutí, kašli nebo třeba polibku. Dráždivý kašel trvá pět až sedm týdnů. Ale může trvat i půl roku.

Bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje vysoce nakažlivý černý kašel.

Poznat nástup černého kašle nemusí být vždy jednoduché, zvláště pokud se neprojeví typickým kokrhavým zvukem, ale jen dlouhotrvajícím pokašláváním. Mnoho dospělých ho pak může chybně považovat za běžné nachlazení a aniž by o tom věděli, stávají se přenašeči vysoce infekční nemoci. Černý kašel se diagnostikuje podle klinických projevů a laboratorních vyšetření: výtěrem a sérologickým vyšetřením krve.

Onemocnět můžete v jakémkoliv věku. "Nejohroženější jsou však kojenci, protože nemají kašlací reflex. Dítě pak velmi často dojde do stádia dechové nedostatečnosti. Má dlouhé intervaly bez dechu, kdy je tělo nedostatečně prokrvováno a tím může dojít i k úmrtí," vysvětluje lékařka Zuzana Blechová. 

Nemoc je však nebezpečná i pro staré lidi a chronicky nemocné pacienty s astmatem či CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).  

Příznaky černého kašle

  • Suchý, dráždivý a sípavý kašel, který nereaguje na běžnou léčbu
  • Dávení až zvracení
  • Zástava dechu
  • Zvýšená teplota
  • Hubnutí, celková schvácenost 
  • Vykašlávání hlenu

Rodiče často nakazí své děti

Podle informací ze Státního zdravotního ústavu až 67 procent dětí se nakazilo od rodičů nebo sourozenců. Lékaři proto doporučují všem, kteří přicházejí do styku s dětmi mladšími 12 měsíců, nechat se přeočkovat. Očkování probíhá formou injekce, látka je účinná po zhruba dvou až třech týdnech od jejího podání.

Podle lékařů nyní existuje trend, kdy se očkují i těhotné ženy zhruba čtyři měsíce před porodem, aby protilátky předaly i nenarozenému plodu. Podle lékařů je tento postup možný, dítě ovšem před nemocí ochrání jen zhruba první dva měsíce. Pak v jeho těle už protilátky nejsou a dítě by mělo být očkováno hexavakcínou.

Pomohou antibiotika

Proti nemoci zabírají antibiotika, která však kašel utlumí, jen pokud jsou podána ihned po propuknutí nemoci. V opačném případě se z bakterie černého kašle uvolní do krevního oběhu toxin, který vyvolává záchvaty kašle. V této fázi již antibiotika pacientovi od kašle nepomohou, nicméně musí se užívat i několik týdnů, protože zabrání vzniku dalších komplikací. 

Nemoci, které se opět vracejí a zabíjejí. Na co si dát pozor?

V posledních letech u nás černý kašel zapříčinil několik úmrtí a to u neočkovaných kojenců, kteří se nakazili od členů rodiny. Pacienti neumírají na samotný černý kašel, ale na sekundární komplikace, které nemoc přinese; nejčastěji se jedná o plicní hypertenzi vyvolanou těžkým zápalem plic.