Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vrací se černý kašel a další nemoci. Pomůže očkování?

  • 89
Před lety se zdálo, že se v Česku bude na černý kašel jen vzpomínat. Jenže dušení a dávivé kašlání, které může nemocného přivést na pokraj sil, je zpátky. A v plné síle.

Za posledních devět měsíců už lékaři v Česku diagnostikovali přes dva tisíce nemocných černým kašlem, skoro třikrát více než loni. A to se ve statistikách objevují jen ti, u kterých se onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis, prokáže díky výtěru krku nebo rozboru krve.

Co všechno lze chytit třeba v tramvaji

Černý kašel 
Přenáší se kapénkovou infekcí. Typickým příznakem je dávivý kašel, horečky mohou dosahovat až k 40 °C. K léčbě se používají antibiotika. Od ledna do září 2014 je hlášeno už 2 026 nemocných. 

Spalničky 
Virové onemocnění doprovází vyrážka, kašel, zánět spojivek a rýma. Na nemoc neexistuje lék, léčí se pouze projevy. V roce 2014 je v Česku hlášeno 222 nemocných. 

Záškrt 
Původcem nemoci jsou bakterie, které se přenášejí vzduchem. Nemoc začíná jako angína, pokud se neléčí, objeví se mohutný otok krku a smrtelné komplikace - zánět srdečního svalu a obrna. Po zavedení očkování v roce 1946 nemoc v Česku prakticky vymizela. 

Zarděnky 
Nemoc se projevuje vyrážkou a zduřením uzlin na krku. Léčba neexistuje, pouze se mírní projevy choroby. Nebezpečné jsou zarděnky pro těhotné, infekce může poškodit plod. Díky celoplošnému očkování v Česku zarděnky nejsou. 

Příušnice 
Infekce se šíří kapénkami a napadá především příušní slinné žlázy, které otečou a bolí. Nemoc může u dospělých mužů vzácně způsobit až neplodnost. Česko zasáhlo v posledních letech několik epidemií, které postihly především středoškoláky. 

Mnoho nemocných a potenciálních bacilonosičů sice kašle, ale u toho dál pracuje, jezdí v tramvaji nebo chodí nakupovat. Přitom nakazit se dávivým kašlem není tak složité: šíří se kapénkovou infekcí, takže stačí kašlat, kýchat, někoho políbit nebo jen mluvit.

Když infekci chytnete, jen doufáte, že přežijete nejbližší noc. Jako devětapadesátiletá Květa, která se s černým kašlem a jeho následky vypořádávala téměř půl roku. 

„Zvlášť v noci přicházely záchvaty, kdy jsem se nemohla nadechnout. Nebylo nic mimořádného, když jsem se z kašle pozvracela. Neudržela jsem moč, dokonce mi při záchvatu prasklo žebro,“ vypráví žena, kterou nemoc obrala o 12 kilogramů a veškerou energii. Kvůli dušení nemohla spát, noci trávila vsedě a čekala, až přijde ráno. To se jí aspoň trochu ulevilo.

Lékaři jí dlouho nebyli schopni říct, co ji vlastně trápí. „Když se po sérologickém vyšetření krve ukázalo, že to je černý kašel, bylo na léčbu pozdě,“ vzpomíná Květa. 

Tehdy se dověděla, že antibiotika zabírají tehdy, jsou-li nasazena hned od počátku. Jenže to diagnóza černého kašle nikoho nenapadla.

Pocit bezpečí za několik stokorun

Jak je možné, že se černý kašel, proti němuž se Češi přes půl století očkují, opět vrátil? A jak se stalo, že se vracejí i další nemoci, které měla vymýtit povinná vakcinace, třeba příušnice nebo spalničky?

„Účinnost vakcíny proti příušnicím takzvaně vyvanula. Očkovací látka proti černému kašli byla vyměněna za acelulární, která chrání omezenou dobu. Vakcíny rozhodně nejsou neúčinné, ochrání skupinu nejohroženějších dětí, ale je potřeba počítat s tím, že ne všechny chrání dlouhodobě,“ vysvětluje pražská epidemioložka Zdeňka Jágrová.

Podle lékařů to určitě neznamená, že by rodiče měli rezignovat na očkování dětí, byť je možná neochrání navěky. Vakcinace je podle nich to jediné, co jim může bezpečně pomoci. Přitom někteří odpůrci očkování tvrdí, že většina nemocí se vytratila hlavně kvůli lepší stravě a hygieně.

„To určitě neplatí. Jistě z těchto důvodů vymizel mor, ale například hemofilové infekce, černý kašel, dětská obrna či spalničky mizí pouze díky očkování. Všude tam, kde se očkování přerušilo, se vrátily,“ varuje epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula všechny, kteří o účinnosti očkování pochybují.

Černý kašel v číslech 

31 % lidí si myslí, že očkovaný člověk už se nemůže nakazit. 

64 % lidí zaznamenalo nedávno nárůst počtu nakažených. 

Praktičtí lékaři proto většinou doporučují: nechte se raději znovu očkovat, i když pojišťovny přeočkování proti černému kašli, spalničkám, příušnicím a zarděnkám nehradí. 

Jedna dávka vakcíny proti černému kašli a tetanu vás vyjde přibližně na 750 korun, cena kombinované očkovací látky proti zbývajícím chorobám začíná na 600 korunách. K tomu je ještě třeba připočítat odhadem dvě stovky za samo očkování.

Spalniček je 16krát víc než loni

Zkušení praktici i pediatři vám potvrdí, že to nejsou vyhozené peníze. Pokud se má ve vaší rodině narodit dítě, je přeočkování proti dávivému kašli jediná cesta, jak ho chránit. V posledních letech totiž na jeho následky zemřeli už čtyři kojenci.

„Mluvíme o takzvané cocoon stategy. Očkovat se v tu chvíli nechají všichni dospělí, kteří mohou nákazu zanést domů - rodiče, prarodiče i sourozenci rodičů. Tím se chrání i dítě v době, kdy je ještě příliš malé, aby mohlo být samo očkováno,“ objasňuje princip ochrany epidemioložka Zdeňka Jágrová.

Očkovací kalendář pro dospělé a větší děti

1. Povinná vakcinace hrazená VZP 

Tetanus - přeočkování v 25 letech a pak po 15 letech, očkování v předoperační přípravě, při poraněních a nehojících se ranách Pneumokoky - pacienti v LDN a klienti domovů pro seniory a domovů pro osoby se zdravotním postižením, kteří trpí chronickým onemocněním dýchacích cest a srdce Virová hepatitida B - pacienti na dialýze a noví klienti domovů pro osoby se zdravotním postižením 

2. Nepovinné, avšak hrazeno VZ

Lidský papilomavirus (HPV) - dívky od 13 do 14 let očkovací látka Cervarix plně hrazena, Silgard s doplatkem Chřipka - lidé nad 65 let, pacienti po odstranění sleziny nebo transplantaci krvetvorných buněk, se závažným onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin, diabetici, pacienti v LDN, klienti v domovech pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením nebo se zvláštním režimem 

3. Nepovinné, ale VZP přispívá 

Lidský papilomavirus (HPV) - chlapci od 11 do 13 let příspěvek 2 000 Kč na vakcínu Silgard Pásový opar - příspěvek 1 000 Kč pro lidi nad 50 let na vakcínu Zostavax 

4. Nepovinná vakcinace, kterou si lidé platí sami 

Virová hepatitida - od 1 000 Kč 

Klíšťová encefalitida - od 580 Kč 

Pneumokokové nákazy - od 1 000 Kč

Meningokokové nákazy - od 460 Kč 

Ani spalničky nebo příušnice nejsou jen banální lapálií na pár dní v posteli. Příušnice může zkomplikovat zánět slinivky břišní nebo varlat, který končívá až neplodností.

Spalničky samy o sobě tak nebezpečné nejsou, mohou se však spojit s jinými závažnými obtížemi - zánětem středního ucha, encefalitidou nebo zápalem plic. Je přitom zbytečné riskovat, vždyť podle statistik Státního zdravotního ústavu je letos už šestnáctkrát více nemocných než loni. Letos do září lékaři napočítali přes dvě stovky nakažených, to před deseti lety se neobjevil v ordinacích praktiků ani jediný.

„Více než 250 hlášených onemocnění je z Ústí nad Labem, kde přicházejí zejména lidé středního věku neočkovaní nebo jen s jednou dávkou vakcíny,“ komentuje aktuální čísla Jágrová.

Proti černému kašli po patnácti letech

Dospělí by se měli nechat přeočkovat proti černému kašli stejně pravidelně jako proti tetanu - tedy jednou za patnáct let. Opětovnou vakcinaci proti spalničkám doporučují lékaři hlavně těm, kteří v dětství očkováni nebyli nebo byli jen jednou a pracují v rizikovém prostředí, například ve zdravotnictví.

Podstatně častěji, nejlépe každý rok, je vhodné zajít za praktickým lékařem kvůli očkování proti chřipce. Zvlášť pokud patříte do některé z rizikových skupin, tedy máte chronickou srdeční vadu, nemoc plic či ledvin, cukrovku, závažnou alergii, sníženou imunitu nebo věk nad 65 let.

„U těchto skupin pojišťovna hradí očkování v plné výši,“ zdůrazňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý možnost, na niž Češi stále zapomínají. Každoročně se jich totiž nechá naočkovat pouze pět procent. VZP přitom před měsícem přišla ještě s jednou nabídkou pro zájemce nad 50 let.

„Do 31. prosince vyplatíme prvním 5 000 žadatelům příspěvek 1 000 korun na očkování proti pásovému oparu. Podmínkou je být naším pojištěncem a členem Klubu pevného zdraví,“ upozorňuje Tichý. Zatím do pojišťovny s dokladem o nákupu očkovací látky Zostavax (s datem po 15. září 2014) a potvrzením o očkování i s číslem pojištěnce dorazilo 89 lidí, takže pokud máte zájem, určitě se na vás dostane.

.
,