Doporučujeme

Čepaugš, Chačapuri, Vareniky a Pirožky

  • 1
Do mísy nasypeme mouku se sodou a solí, uprostřed utvoříme důlek a do něho postupně přiléváme kefír a zpracováváme, až vznikne vláčné, měkké těsto. Z těsta pak vytvoříme malé bochánky o velikosti menší pěsti. Do každého bochánku uděláme důlek, vložíme do něj trochu náplně a důlek uzavřeme tak, aby náplň byla obalena těstem. Takto necháme bochánky asi půl hodiny odpočívat.

Poté bochánky rozválíme na tenké placky a přitom se snažíme, aby náplň zůstala mezi těstem a vytvořila prostřední vrstvu. Placky trochu obalíme v mouce a smažíme na prudkém ohni na pánvi bez tuku. V okamžiku, kdy placku vkládáme na pánev, uděláme doprostřed prstem jamku, aby se placka "nenafukovala".

Když jsou všechny placky hotové, "vymácháme" je postupně v co nejvíce horké vodě, aby byly měkké, a každou silně potřeme máslem. Položíme je na sebe, až vznikne komínek, a ten rozřízneme odshora dolů dvakrát napůl, takže každá placka je rozdělena na čtyři kusy. Jíme horké; každý si může placku namazat zakysanou smetanou dle chuti.


Těsto:   - dávka pro 4 až 7 osob

* 1/2  - 1 l kefíru (lze nahradit podmáslím)
* 1 rovná lžička jedlé sody
* 1 kg hladké mouky
* 1 lžička soli
 
Náplň:


* 3 tvarohy (lepší kostka nebo tvaroh na strouhání, ne měkký tvaroh ve vaničce)
* 2 vejce
* sůl
* zelené koření dle chuti (cibulová nať, kopr,…)
* máslo
* zakysaná smetana

 

Chačapuri z Arménie – vzhledově i chuťově podobné čepaugši.

Těsto:   - dávka pro 4 až 6 osob

* 4 vejce
* 1/2 kg bílého jogurtu
* 1 lžička jedlé sody
*  cca 1 kg mouky
 
Náplň:
* 100 g másla
*  2 vejce
*  1/2 kg slaného tvrdého sýra (můžeme smíchat i více druhů)

Z uvedených přísad vypracujeme vláčné těsto. Sýr najemno nastrouháme a smícháme s vejci a máslem. Stejně jako u čepaugše vytvoříme placky tak, aby náplň tvořila prostřední vrstvu. Smažíme opět na suché pánvi a pak už jen každou placku omastíme, poskládáme na sebe, rozřežeme a podáváme.
V Gruzii znají chačapuri také. V každém případě je těžké dopátrat se toho, co je „typický národní“ recept a co tradiční rodinný recept.

Vareniky z Ukrajiny

Těsto:   - dávka pro asi tak 4 osoby 

* 1 kg mouky
* 1 vejce
* 1 hrnek teplého mléka
* sůl
 
Náplň:

* 2 kg brambor
* 2 krabičky tvarohu
* sůl
* 3 cibule
* zakysaná smetana

Do mísy nasypeme mouku s trochou soli, doprostřed uděláme důlek a do něj rozklepneme jedno vejce. Pomalu přiléváme teplé mléko a mícháme, až vznikne měkké těsto. Brambory uvaříme, rozšťoucháme a smícháme je s tvarohem a trochou soli.

Pak bereme kousky těsta, rozvalujeme je na co nejtenčí placky a skleničkou z nich vykrajujeme kolečka. Stále trochu posypáváme moukou, aby se těsto nelepilo. Na kolečka klademe vychladlou náplň (brambory nesmějí být ani teplé) a okraje slepujeme tak, že vznikají malé půlkruhy.

Takto připravené vareniky postupně vaříme. Vkládáme je do osolené vroucí vody, pomalu mícháme, a když vyplavou, necháme ještě 2 minuty vařit. Uvařené je vkládáme do mísy. Na pánvi osmahneme cibulku a nalijeme ji na hotové vareniky. Při jídle ochucujeme zakysanou smetanou.


Pirožky od Tamary a Jachy

Těsto:   - dávka pro asi tak 4 osoby 

* asi tak 1 kg polohrubé mouky
* cca 1/2  litru  teplejší vody nebo i trošku vlažného mléka
* 1 droždí
* sůl
 
Náplň:

* 1 kg brambor
* cibule
*  sůl + koření atd. podle chuti (černý pepř, majoránka, petrželka,…)
*  olej

Klasicky připravíme těsto a necháme asi hodinu vykynout. Mezitím si připravíme náplň, a to zhruba asi následovně. Na oleji osmahneme cibulku do zlatova, přidáme ji na již předtím uvařené a na kaši na sucho rozšťouchané osolené brambory a zároveň ještě přidáme koření podle chuti (černý pepř, majoránku, petrželku apod.) a důkladně promícháme.

Vykynuté těsto potom rozporcujeme a připravíme na pirožky, do toho nacpeme náplň ajeto! Pak už to jenom buď smažíme na oleji a nebo, když je někdo chabrus na žaludek, může si to péct i na sucho. 


  • Vybrali jsme pro Vás