Ona
Celulitidou trpí převážně ženy, mohou ji však mít i muži (ilustrační fotografie)

Celulitidou trpí převážně ženy, mohou ji však mít i muži (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Celulitidy vás zbaví dieta aneb největší mýty o pomerančové kůži

  • 39
Celulitidou trpí jen ženy, které mají nadváhu. Zbavíte se jí pomocí krémů, liposukce či diety. Představujeme vám největší mýty o celulitidě.

Strukturou připomíná pomerančovou kůží, nejčastěji se objevuje na stehnech a hýždích, ale postihnout může prakticky jakoukoli část těla. Celulitidou v současné době trpí přibližně 90 procent žen, a i když reklamy slibují v boji s ní zázraky, zatím známé metody ji zcela odstranit nedokáží.

Seznamte se s největšími mýty o celulitidě.

Mýtus: Celulitidou trpí jen ženy

Dolíčky a pomerančová kůže jsou tradičně spojovány s ženami. Pětadevadesát procent postižených celulitidou tvoří skutečně ženy, ale to neznamená, že se mužům vyhýbá.

Podle výsledků studie citované letos v magazínu Daily Mail jí v současné době trpí jeden z pěti mužů. Vědci předpokládají, že celulitida se objevuje především u mužů, kteří mají sníženou hladinu hormonu androgenu. Jenže na rozdíl od žen si mnohem víc mužů tento kosmetický problém nepřipouští.

Odborníci v rámci zmiňované studie zjistili, že pouze jeden ze tří mužů, kteří trpí celulitidou, si toho všiml a vadí mu to. Oproti tomu více než polovina žen považuje celulitidu za podstatnou vadu na kráse, vnímají ji negativně a trápí se kvůli ní.

A mimochodem, jen jeden ze čtyř mužů si všiml pomerančové kůže na své partnerce.

Mýtus: Celulitidy se zbavíte pomocí krémů

I když se vám reklamy a inzeráty snaží namluvit opak, celulitidy se rozhodně nezbavíte tím, že si budete po několik týdnů nanášet na stehna vrstvičku zázračného krému.

Vědci z univerzity v Severní Karolíně uskutečnili experiment: skupina žen si po dobu šesti týdnů nanášela na jedno stehno krémy, které měly údajně redukovat celulitidu, a na druhé potom obyčejný krém.

Výsledky pokusu byly poněkud tristní. Ani samy účastnice výzkumu, ani jeho autoři neshledali po uplynutí doby jakýkoli rozdíl v pokožce, která byla promazávána "zázračnými" krémy.

Podle dermatologů je tudíž zbytečné utrácet astronomické částky za anticelulitidové krémy, které mají podobný účinek jako prakticky kterýkoli krém z drogérie.

Mýtus: Celulitida se zlepší dietou

Jestliže jste začali držet hladovku proto, abyste se zbavili dolíčků na stehnech a hýždích, podlehli jste jen dalšímu populárnímu mýtu.

Podle studie provedené v roce 2010 a publikované v magazínu Journal of Plastic and Reconstructive Surgery vám intenzivní hubnutí s celulitidou nepomůže, naopak, ta se po drastické dietě ještě zhorší. Autoři výzkumu sledovali skupinu obézních žen, které se snažily výrazně zhubnout.

Průměrný váhový úbytek u respondentek činil patnáct kilogramů, ale kupodivu tento zásadní úbytek kilogramů zdaleka neznamenal jistotu, že se stav jejich celulitidy zlepší. U třetiny sledovaných žen se naopak  pomerančová kůže oproti původnímu stavu výrazně zhoršila.

Vědci předpokládají, že vysvětlení tkví v elasticitě pokožky, která se intenzivní dietou zmenšuje.

Mýtus: Na celulitidu je nejlepší liposukce

Nenalhávejte si, že s celulitidou zatočí liposukce. Ta vám může vylepšit siluetu těla, ale celulitidu neodstraní, jen ji může do určité míry zredukovat.

V některých případech se dokonce může vzhled pokožky po liposukci zhoršit. Tento typ zákroku je vhodný pro odstranění ložisek tuku, ale neměli byste se k němu upínat jako k primární léčbě celulitidy. Navíc pokud budete po podstoupené liposukci pokračovat v nezdravém životním stylu, vaše celulitida se vrátí zpět do původního stavu (i když možná na jiných částech těla).

Podle výzkumu z roku 2002 odborníci doporučují kombinovat ultrazvukovou liposukci s masážemi, které  redukci celulitidy skutečně pomáhají.

Mýtus: Celulitida se týká jen lidí s nadváhou

Jedním z nejčastějších mýtů je přesvědčení, že celulitidou trpí jen obézní lidé. Jenže celulitidu může mít kdokoli, kdo má tukové buňky, takže i štíhlí lidé.

Obezita k vzniku celulitidy přispívá a zhoršuje její vzhled, ale protože je tento kosmetický problém jen obtížně ovlivnitelný cvičením, mohou jí trpět i lidé, kteří pravidelně sportují.

, pro iDNES.cz