Používání kosmetiky má smysl hlavně v raných stádiích celulitidy (ilustrační snímek)

Používání kosmetiky má smysl hlavně v raných stádiích celulitidy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Šest otázek a odpovědí o celulitidě

  • 4
Celulitida je kosmetický, ale i zdravotní problém. Trápí hlavně ženy, ovšem setkávají se s ní i někteří muži. Jak proti pomerančové kůži nejlépe bojovat? Na tuto a další otázky vám přinášíme odpovědi lékaře.

1. Co je celulitida?

„Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Trvá-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje lékař Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze.

Pomerančová kůže postihuje častěji ženy, které mají volnější a pružnější pojivovou tkáň. Předpokladem jejího vzniku je také vrozená dispozice. Největší podíl na rozvoji tohoto problému má však životní styl – nedostatek pohybu, špatná životospráva, kouření a samozřejmě i stres. Tím ovšem výčet nekončí, protože vliv na velikost tukových ložisek mají také špatný oběhový systém, narušená látková výměna či hormonální změny.

2. Jak se projevuje?

Pomerančová kůže se vyskytuje především na bocích, stehnech, hýždích, ale i na pažích. Nejčastěji se objevuje v období kolem puberty, v těhotenství a při menopauze.

Celulitida prochází čtyřmi stadii: 
První stadium – celulitida není na první pohled zřejmá, objeví se jen při stlačení kůže mezi prsty. 
Druhé stadium – celulitida je viditelná, aniž bychom museli kůži stlačovat. Nerovnosti na pokožce lze pozorovat zejména na přímém světle.
Třetí stadium – celulitida je viditelná bez ohledu na polohu, v jaké se tělo nachází, a při jakémkoliv osvětlení.
Čtvrté stadium – v něm se již jedná o poškození kůže, které může být doprovázeno bolestmi a otoky. V tomto případě již jde o vážný stav, který bychom vždy měli konzultovat s lékařem.

3. Ovlivňuje celulitidu lymfa?

Lymfatický systém hraje při vzniku a rozvoji celulitidy také svou roli. Správná cirkulace lymfy má vliv na odbourávání podkožního tuku, zvýšení imunity, vyplavování škodlivých látek a nadbytečných tekutin z těla.

Snížená činnost lymfatického systému může stav celulitidy ještě zhoršovat – celulitida v postižených místech zhoršuje cirkulaci v lymfatických cévách, což pomerančovou kůži také negativně ovlivňuje.

4. Pomůže změna životního stylu?

Ano, stejně jako u jiných onemocnění i u celulitidy hraje životní styl velice důležitou roli.

„Ženy by se měly vyvarovat zejména kouření, nedostatku pohybu a tekutin, stresu, nadváhy, ale také by měly dbát na správnou životosprávu. K rozvoji celulitidy ovšem přispívá i užívání hormonální antikoncepce,“ říká doktor Schütz.

Pro pohyb jsou ideální kombinace různých aerobních aktivit, při nichž dochází ke spalování tuků – jízda na kole, rychlá chůze, aerobik, tanec či plavání. Důležitá jsou i režimová opatření, tedy úprava jídelníčku, dostatečný pitný režim – neperlivá voda, neslazené nápoje a čaje, omezení kouření a pití černé kávy apod.

5. Jakou péči zvolit?

Jen změna životního stylu samozřejmě nestačí, a tak je vhodné zařadit i profesionální ošetření. Masáže zvyšují prokrvení, stimulují lymfatický systém, napomáhají odbourávání tukových zásob, posilují vazivo a zlepšují vzhled kůže. Vhodné jsou především lymfatické či vakuové masáže, které sice problém nevyřeší, ale je to velmi vhodná prevence.

„Ruční masáž, která by měla efekt v léčbě celulitidy, by byla pro maséra nesmírně náročná jak fyzicky, tak technicky, a proto tyto speciální léčebné masáže přenecháváme přístrojové technice, která však musí být ovládána zkušeným terapeutem,“ upozorňuje Ota Schütz.

6. Má smysl používání kosmetiky?

Určitě má, a to především v raných stadiích celulitidy. Vybírejte přípravky s obsahem kofeinu, který je známý svými zeštíhlujícími účinky, zelenou kávou, jež omezuje ukládání tuků, extraktem z mořské řasy Fucus Vesiculosus s vysokým obsahem vitaminů A, B1, B12, jodu a řady minerálních látek, mezi nimiž nechybí draslík, brom, sodík, hořčík, železo, fosfor a další.

Guarana v kosmetických přípravcích přispívá ke snížení buněčného tuku a L-karnitin omezuje tvorbu tukové tkáně.

Článek vyšel v dubnovém vydání časopisu Zdraví.