Smutek dítěte | foto: /Corbis, Profimedia.cz

Čeho se malé děti nejvíc bojí

  • 21
Mnoho rodičů potomky straší a za jejich úzkost se jim posmívají. Ale to je chyba. Nebuď bábovka, nechápu, jak se můžeš bát tmy! Takové výroky by měl rodič bázlivého dítěte raději spolknout. A jak může dítěti pomoci strach překonat?

Děti i dospělí mají strach z neznámého. Takovým neznámem může být nová škola, první pobyt u moře nebo tma pod postelí.

Dětská psycholožka Lenka Čadová říká: "To, čeho se děti bojí, je závislé na jejich věku a na prostředí, v jakém se pohybují. Běžně se bojí tmy, cizích lidí, zkrátka něčeho neznámého."

Takovéto obavy jsou normální a k dětskému věku patří, někdy se ovšem stává, že strach přestane plnit svou výstražnou úlohu a naopak člověka začne svazovat.

"Jsou děti, kterým jejich strach ze školy brání normálně fungovat, před odchodem do školy je bolí hlava a zvrací," doplňuje Marie Mesanyová z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny.

Pod postelí je bubák!
Hlavně předškoláci mají bohatou fantazii, proto je obtížné vymlouvat jim existenci strašidel. Navíc je to i marné, jak potvrzuje psycholožka Mesanyová: "Můžeme dětem říci, že strašidla nejsou, nemůžeme po nich ale chtít, aby to přijaly."

Hranice mezi představami a skutečností je neostrá, pro děti jsou jejich přízraky reálné stejně jako skutečné osoby nebo předměty v jejich životě. Podle psycholožky Lenky Čadové je popírání nadpřirozených bytostí neefektivní.

Rodiče by naopak mohli svou i dětskou fantazii zapojit v boji proti strachu. Děti se pravděpodobně rády ztotožní se lvem nebo statečným rytířem, a budou tak svému strachu čelit s větším sebevědomím.

"Děti dnes sužují především sociální strachy. Obávají se neúspěchu, jsou soustředěné na výkon a bojí se, že nesplní očekávání rodičů, že je nikdo nepochválí," konstatuje psycholožka Čadová.

Sociální strach neboli strach z lidí a jejich reakcí patří mezi ty úzkostné poruchy, které si z dětství lidé někdy přenášejí i do dospělosti.

Hlavně nestrašit
V situaci, která dítěti nahání strach, je nejdůležitější, aby cítilo oporu někoho dospělého. Otec nebo matka jsou pro dítě pevným bodem, jsou pro ně zárukou bezpečí a ochrany. Nemá-li dítě tento uklidňující pocit, je většinou úzkostné.

Jako prevenci proti úzkostnému dětství doporučuje Lenka Čadová posilovat vztahy, a to v rodině i mezi přáteli. "Široká rodina poskytuje dítěti pocit zázemí. Při pobytu u babičky nebo tety se dítě také vyrovnává s dočasnou nepřítomností matky."

Od příbuzných si může nechat vyprávět o tom, že i jeho maminka se v dětství bála, ale že tento strach překonala. Dítě si na tomto příběhu uvědomí, že mít strach je normální, že se za něj nemusí stydět a že jednoho dne přejde.