Ona
Žádost o rozvod u nás podají v 65 % ženy. Ilustrační foto

Žádost o rozvod u nás podají v 65 % ženy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čárky na toaletním papíru jsou dobrý důvod. Ženy už se rozvodu nebojí

  • 811
Dnes jsou to v pětašedesáti procentech ženy, kdo podává návrh na rozvod. Mají totiž tendenci problémy řešit dřív než muži. Rozvod už pro ně také není společenským stigmatem, ani nebývají na manželovi finančně závislé.

Ženy se rozvádějí hlavně proto, že chtějí řešit věci dřív než muži. Rozvodem by tak rády ukončily nefungující vztah, ve kterém nemohou být šťastny ani ony, ani jejich děti, a začít něco nového. Na rozdíl od mužů nemají ani potřebu setrvávat alespoň v nějakém vztahu, než se objeví někdo lepší. Nebojí se žít chvíli bez muže, nehrozí jim totiž už ani hanba, ani bída. Tu tisícovku na rozvodový soud si samy vydělají.

Peníze, potažmo lakota manžela, hrají dnes podle rozvodové advokátky Julie Janatové v mnoha rozvodech velkou roli. V jednom případě měla dokonce svůj velký význam i rolička toaletního papíru. "Když totiž manžel odměřoval její klientce pro celou rodinu na snídani 10 Kč, na oběd 20 Kč a na večeři 5 Kč, začala o rozvodu uvažovat. A když jí pak začal dělat čárky na toaletním papíru, jestli náhodou nespotřebovává příliš, dohnal ji definitivně do kanceláře rozvodové právničky. Kde bral ten muž měřítko, opravdu nevím," vzpomíná Janatová na poněkud tragikomický příběh.

Ženy situaci řeší, muži ne

Podle Českého statistického úřadu je dnes nejčastější uváděnou příčinou rozpadu manželství u soudu rozdíl povah a zájmů manželů, a to v celých 87 %. Oproti pouhým 10 % v roce 1960, kdy jako příčina rozvodu vedla nevěra. Rozvod tak proběhne rychleji, než při prokazování například nevěry.

"Muži mají obecně tendenci v situaci zůstávat, dokud to ještě jakžtakž funguje," vysvětluje psycholožka Katarína Filasová. Naopak ženy daleko dřív hlásí, že jsou s něčím nespokojené a snaží se to změnit. Lidově bychom řekli, že pořád remcají, na něco si stěžují a vymýšlejí si. Když řešení problémů v manželství nenajdou, vidí východisko v rozvodu.

Podobný názor sdílí i rozvodová advokátka Janatová. Podle ní musí být muž už pevně "zaháčkovaný" u jiné ženy, nejlépe s ní rovnou čekat dítě, aby se k opuštění zaběhnuté domácnosti sám rozhoupal. A i tak za něj rozhodnutí mnohdy učiní právě jeho "nastávající". "Jinak si muži rádi nechávají zadní vrátka, aby se měli kam od milenky vrátit," soudí právnička.

Rozvod

Rozvod už není stigma

Katarina FilasováI posun postavení rozvedené ženy ve společnosti může stát za větší četností jimi iniciovaných rozvodů. Na rozdíl od dob minulých už rozvedeným ženám nehrozí ani vyobcování ze společnosti, ani se na ně okolí nekouká přes prsty. Dnešní finančně nezávislejší ženy už bez manžela nečeká ani smrt hladem. "Rozvedená žena má tak dnes lepší šanci na nový perspektivní vztah," míní psycholožka Filasová.

Typickým scénářem bývá situace, kdy se manželka léta stará o domácnost a její muž se mezitím vypracuje na úspěšného podnikatele. Začne se pohybovat ve vyšších kruzích, kde potkává jen luxusnější dámy, které mají daleko vznešenější starosti než úklid domácnosti. Manželku začne považovat za služku a chová se k ní s patřičným opovržením. Jednoho dne toho už má manželka dost a dá se rozvést. Připadne jí polovina společného majetku a může žít opět šťastně, rozvedená.

Jsi jiný než já, a proto sbohem?

"Rozdílnost povah se formálně uvádí, když chtějí mít manželé rozvod co nejrychleji za sebou," objasňuje Janatová skutečnou příčinu častějšího užití tohoto obecného důvodu.

Téměř 60 % manželství zaniklých rozvodem v lednu až září 2009 mělo v péči nezletilé děti (všech nezletilých dětí bylo 18,9 tisíce). (Zdroj: Český statistický úřad)

I dnes podle ní za většinou rozvodů stojí nevěra, domácí násilí, nezájem o rodinu, lakota. To se však daleko hůř u soudu prokazuje. "Jeden nevěrný manžel i přes fotografické důkazy in flagranti tvrdil, že dotyčnou chtěl pouze zaměstnat," vzpomíná právnička na jedno takové obtížné prokazování.

Především prozaické motivy ve využití obecných příčin k rozvodu spatřuje i psycholožka Filasová. Manželé se tak vyvarují vzájemného pošpiňování a projdou rozvodem jako slušní lidé. To ovšem předpokládá, že jsou schopni se spolu dohodnout.

"Stále častěji se setkávám s tím, že si lidé neumějí v klidu promluvit," uvádí zase právnička častý aspekt, který k rozvodu nejen přispěje, ale následně ho i komplikuje. Komunikace pak spočívá jen na právnících, kteří zvolí právě ten nejsnáze prokazatelný důvod k rozvodu.

Rozvod

A co "ubohé" děti?

Na první pohled by se mohlo zdát, že "už kvůli dětem" by žena neměla k rozvodu přistoupit. Vždyť je tím odsoudí k životu v neúplné rodině. Ovšem mnohdy je blaho dětí právě tou poslední kapkou, která ženu k rozvodu nakonec zviklá.

V letech 1921-1925 připadalo na sto sňatků 4,6 rozvodu, v období 1996-2000 to bylo již 54,9 rozvodu, tedy 11,9x více. (Zdroj: Český statistický úřad)

"Dusivá atmosféra plná konfliktů v rodině, která nefunguje, vyvolává v dětech úzkost a může jim způsobit nejrůznější potíže," varuje psycholožka. Děti pak mohou trpět psychosomatickými žaludečními potížemi, průjmy, virózami, záněty, nebo se začít pomočovat či mít noční můry. V tomto kontextu se rozumná domluva na péči o děti jeví jako ta nejlepší věc, o kterou se může žena snažit.

Někdy je horší zůstat

Na rozdíl od praxe právnické je úkolem psychologa spíš než někoho rozvést, pokusit se vrátit manželství smysl. Ne vždy se to však podaří, a pak je rozvod ta lepší varianta.

Dokládá to smutný případ z praxe psycholožky Filasové, kdy žena žádost o rozvod dosud nepodala: "Klientka se svým manželem sexuálně nežije několik let. Chovají se k sobě slušně, ale nemají se rádi a není mezi nimi partnerský vztah. Mají dvě děti ve školním a předškolním věku, které jsou prakticky neustále nemocné. Žena chřadne, klesá jí sebevědomí, léta života ubíhají, perspektiva se ztrácí… Značně bezvýchodná situace. Ale 'rodina' zůstává zachována."

JUDr. Julie Janatová pochází z Prahy, kde má i svou advokátní kancelář. Zaměřuje se hlavně na rodinné právo, tedy na rozvody a vypořádání společného jmění manželů, na úpravu poměrů k nezletilým dětem a na výživné pro děti i manžele.

Psycholožka PhDr. Katarína Filasová se věnuje individuálním a párovým konzultacím. Pomáhá klientům zorientovat se v životě, zbavit se nefunkčních vzorců chování a rozšířit úhel pohledu o nové možnosti řešení problematických situací. Vede semináře praktické filozofie Principy života.

, pro iDNES.cz