Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Být krásná není vždy výhodou, tvrdí vědci

  • 21
Hlásíte se na pozici finanční ředitelky, technické inženýrky nebo stavební supervizorky a u pohovoru spoléháte na svůj reprezentativní vzhled? Tak na to rychle zapomeňte. Podle výzkumu Stefanie Johnsonové z University of Colorado v Denveru může být atraktivní vzhled spíše nevýhodou.

Podle studie nedávno publikované v časopise Journal of Social Psychology je atraktivní vzhled ve většině případů plus.

"Hezcí lidé jsou oblíbenější, mají vyšší platy, jsou lépe hodnoceni, dostávají více hlasů při volbách a v procesech se dočkávají příznivějších rozsudků," shrnuje studii Mark Harden, autor článku v Denver Bussiness Journal.

V některých případech je však atraktivní vzhled ženy spíše újmou. Jde především o pozice, které společnost považuje za "mužské".

Při jednom z experimentů vědci účastníkům uložili, aby k různým profesím přiřadili fotky lidí, kteří by se podle nich pro danou profesi nejlépe hodili. Fotky atraktivních žen respondenti často přiřadili k profesím jako asistentka, recepční nebo sekretářka. Téměř vůbec se neobjevily v "mužských" zaměstnáních jako vězeňský dozorce nebo řidič nákladního vozu.

Na druhé straně vysocí pohlední muži nejsou diskriminováni na žádných pozicích a jsou ve většině případů dokonce upřednostňováni před ostatními.

"Je to hra na tenkém ledě," řekla pro Denver Bussiness Journal profesorka práva na Standfordské Universitě Deborah L. Rhodeová. "Zatímco rasová, náboženská či genderová diskriminace je ve většině amerických států oficiálně považována za nelegální, diskriminace kvůli vizáži do této kategorie zatím nijak nezapadá."

Je krása v zaměstnání vždy výhodou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1131
NE
NE 687