Seriál s britským hercem Hughem Lauriem v roli svárlivého, nicméně brilantního

Seriál s britským hercem Hughem Lauriem v roli svárlivého, nicméně brilantního doktora Gregoryho House, se na obrazovkách objevil poprvé v roce 2004 a celkem má za sebou 177 epizod. | foto: NOVA

Bylo to v televizi, pane doktore. Lidé věří pohádkám o medicíně

  • 22
Dvouminutový porod ve výtahu nebo podezření na rakovinu, ze kterého se vyklube tasemnice v mozku. Neznáte nikoho, kdo to doopravdy zažil, ale v televizních seriálech to tak přece je. Po jejich odvysílání diváci klepou na dveře ordinací. Proč scenáristé v příbězích někdy úmyslně lžou?

Stalo se to nedávno v jedné české porodnici: při porodu došlo ke komplikacím, dítě už bylo hlavičkou na světě, ale vzpříčila se mu ruka. Aby se neudusilo, porodníci mu v poslední chvíli nalomili klíční kost a vytáhli ho. Nešlo o vzácný případ a na dítěti by se to v budoucnu nemělo podepsat. Matka se však chtěla s nemocnicí soudit. Namítala, že porodníci mohli dítě zatlačit zpátky do jejího lůna a následně provést porod císařským řezem. Viděla to tak totiž v seriálu Nemocnice Chicago Hope.

Pediatři, ortopedi i gynekologové (ti suverénně nejčastěji) až zírají, s jakými otázkami za nimi lidé chodí. "Kde jste na to přišla?" ptají se. "Viděla jsem to v Ordinaci v růžové zahradě," odpovídají pacientky.

Zkušenost s tím má i prezident České lékařské komory Milan Kubek: "Všichni lékaři se setkávají s tím, že do ordinace tu a tam přijde na konzultaci nebo vyšetření divák, který sám sobě diagnostikoval nemoc popisovanou v televizi. Většinou jde o hypochondry," soudí zostra. Dodává však: "Ale pozor, i takto poučený pacient může mít pravdu."

Seriály můžou mít vliv i na práci lékařů. Tím, že diváci vidí, jak se lékaři chovají k pacientům slušně a věnují jim mnohem víc času, můžou pak od nich v roli pacientů očekávat stejně kvalitní přístup. A to může velmi pomalu zlepšovat péči v celém zdravotnictví.

Tedy pokud na to bude mít náš systém tolik peněz a usměvavých sestřiček, kolik jich má bezstarostné "seriálové zdravotnictví".

Čtěte v magazínu DNES

Ilustrační foto

Které seriály lékaři uznávají a které jim připadají směšné. Dostal by dr. House v Česku padáka? Proč někdy scénáristé vědomě lžou? Celé téma čtěte ve čtvrtek v Magazínu DNES.