Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byliny pro krásu: natrhejte si na louce základ pro vlastní mast

  • 4
Není bylina, aby na něco nebyla, tvrdí pradávné přísloví. Naši předkové nechodili pro kosmetiku do drogerie jako my, a přesto se uměli pomocí bylinek vypořádat s celou řadou potíží s pletí a vlasy.

Nejlepších účinků dosáhnete, když si připravíte doma čerstvé přípravky z vlastnoručně natrhaných bylinek. Ty sbírejte vždy za suchého počasí na neznečištěných místech, bylinky ze silnice poblíž dálnice nejsou to pravé ořechové.

Než si domácí mastí natřete celý obličej, otestujte ji nejdříve na malém kousku kůže, nejlépe na vnitřní straně lokte, a nechte působit 24 hodin. Pokud pokožka není nijak podrážděná, můžete krém bez obav používat.

"Připravujte si vždy jen malé množství krému, abyste ho stihli rychle spotřebovat," doporučuje Adéla Zrubecká, diplomovaná aromaterapeutka. "S domácí kosmetikou se vyvarujete vzniku alergií na konzervační látky, které obsahují běžné přípravky. Při výrobě krémů používejte rostlinné tuky, například bambucké máslo, které nedráždí a obsahuje vitamin A," radí aromaterapeutka.

Levandule

Má pověst kontrolora emocí - je to bylina, která přináší pohodu, navozuje pocity čistoty a klidu. Její název pochází z latinského termínu lavare - mýti se, což ukazuje na antiseptické účinky jejich výtažků.

Domácí recept

Na spáleniny od sluníčka smíchejte 20 kapek esence z levandule s dvěma polévkovými lžícemi rostlinného oleje nebo masážního oleje karité a lehce potírejte postižená místa.

Jestli je vaše pleť podrážděná vlivem horkého počasí nebo po náročném dni, vyzkoušejte například levandulové tonikum bez alkoholu jako pleťovou vodu po vyčištění pleti nebo si z ní udělejte rovnou obklad. Navlhčete vodou kosmetické tampony a přiložte je na 20 minut. Díky výtažkům z levandule se zbavíte nepříjemného pocitu pnutí a pokožka regeneruje. Navíc vás příjemně osvěží.

Levandulovou vodu použijte také jako účinnou dezinfekční a hojivou vodu po holení či depilaci. Éterický levandulový olej hojí spálenou kůži po neopatrném opalování. Kvalitní esence jsou součástí i mnoha parfémů, hlavně pánských.

Domácí recept

Vymyjte a rozetřete lístky mateřídoušky a smíchejte s čerstvým mlékem (počítejte asi s dvěma polévkovými lžícemi lístků na sklenici mléka). Naneste kašičku na obličej a za 20 minut masku smyjte chladnou vodou.

Mateřídouška

Účinnou látkou mateřídouškového éterického oleje je thymol, který pleť čistí, dezinfikuje a svěže voní. Mateřídouška se hodí pro pokožku, kterou trápí akné. Vyrovnává totiž funkci mazových žláz.

U starší pleti zlepšuje tahle bylinka pružnost podkožního vaziva a pokožka pak stárne o trochu pomaleji.

Heřmánek

Heřmánková silice patří mezi nejužívanější prostředky s protizánětlivými účinky, proto se používá na mastnou pleť se sklonem k zánětům. Typickou modrou barvu heřmánkovému oleji dodává látka chamazulen. Jeho jemná čistá vůně zklidňuje psychiku. Heřmánek se používá i u miminek - pomáhá s hojením jejich jemné pokožky.

Domácí recept

Květy povařte 20 minut a odvar používejte pravidelně k zesvětlení a uchování barvy blond vlasů.

"Občas uváděné alergie nejsou u čistě přírodního oleje potvrzeny, týkají se pouze syntetických napodobenin nebo olejů s přídavkem syntetických látek," upozorňuje Adéla Zrubecká.

Na pozoru se u heřmánku musí mít ti, jejichž pleť je suchá a přecitlivělá. Tu by mohl podráždit. Květová voda z heřmánku zklidňuje při zarudnutí a pomáhá proti popraskaným žilkám. Vlažné obklady z odvaru zklidní opuchlé a unavené oči.

Měsíček

Domácí recept

Zavadlé květy zamíchejte s panenským olejem, třeba olivovým, slunečnicovým nebo sezamovým, nechte tři týdny lahev zakrytou poklopem na sluníčku, přeceďte a uložte v temnu a chladu.

Na krabičce s krémem leckdy najdete označení calendula. To získal měsíček díky víře, že rozkvétá vždy na počátku každého měsíce. Tyto dny byly ve starém Římě nazývány calendae. Egypťané přisuzovali měsíčku omlazující vlastnosti.

Krém z květů měsíčku vyživuje pleť se sníženou pružností, zklidňuje a omlazuje ji. Používá se v přípravcích na ruce pro svoje dezinfekční a zvláčňující účinky, léčí rozpraskané rty a paty.
Měsíčkový olej změkčuje pokožku, je proto vhodný pro léčení jizev a strií.

Šalvěj

Domácí recept

Při pocení dlaní pravidelně dvakrát denně, ráno a večer, namočte ruce nebo i plosky nohou do silného odvaru a pak nechte zaschnout.

Šalvěj lékařská roste jako polokeř a pochází z Balkánského poloostrova. Využívají se listy i nať a má příjemně kořeněnou vůni. Šalvěj stahuje póry a tím reguluje nadměrné pocení, proto pomáhá jako deodorant.
Sérum ze šalvěje si umí poradit s nadměrným maštěním pleti. Léčí akné a rozpouští tuk v pleti, dokáže uvolnit ucpaná ústí mazových žláz, odstraní drobné tukové cysty na obličeji.