Účinné látky z máku mohou vzbuzovat závislost (ilustrační fotografie)

Účinné látky z máku mohou vzbuzovat závislost (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Byliny, které vám pomohou od bolesti

  • 1
Od bolesti hlavy, břicha nebo svalů si většina lidí ulevuje analgetiky. Pomoci vám ale mohou bylinky, které jsou pro tělo mnohem šetrnější. Třeba čekanka obecná nebo kozlík lékařský.

Výčet musíme nutně začít mákem setým, latinsky Papaver somniferum. Tato rostlina je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin a pro tento svůj účinek je užívána již nejméně několik tisíc let, píše server lecba-bolesti.cz.

Je třeba říci, že ačkoli účinné látky z máku (opiáty) mohou vzbuzovat závislost, jsou-li použity k tlumení bolesti, je toto riziko minimální.

Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě (latexu) ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.

Čekanka obecná – Cichorium intybus – a locika jedovatá – Lactuca virosa – jsou dvě rostlinky obsahující laktucin a laktukopikrin a 11β, 13-dihydrolaktucin. Tyto látky mají analgetický účinek podobný ibuprofenu. V minulosti se používaly jako náhrada opia, účinné mohou být spíše při neuropatické bolesti. Čekanka je účinná také proti střevním parazitům (červům).

Rod Nigella – černucha – se používá například v Indii jako lék proti střevním křečím, k vyvolání pocení a při poškození nervů. Obsahuje látku damascenin, která má analgetické účinky.

Aconitum carmichaeli neboli oměj Karmichelův je čínská bylina obsahující rostlinný analgeticky působící alkaloid označovaný 8-O-cinnamoylneoline.

Konopí seté a indické – Cannabis sativa et indica – je rostlinou, která je lidmi pro své účinky užívána odnepaměti. V současné době je konopí (a kanabinoidy jako jeho účinné látky) zkoumáno vážně a vědecky jako perspektivní rostlina k léčbě nechutenství, zvracení, bolesti, … Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však ve zralém květenství. Konopí je často užíváno jako rekreační droga.

Toddalia asiatica je exotický keř bez českého názvu, jehož účinné látky mají protizánětlivý, analgetický, antimikrobiální a protirakovinný efekt. Přirozeně roste v Indii.

Dymnivka yanhusuo (Corydalis yanhusuo) je čínská bylina, jejíž analgetické působení potvrdily vědecké studie. Obsahuje řadu účinných alkaloidů, jako je tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a další. Působí proti bolesti, ale také sedativně, navozuje spánek, zklidňuje, mohla by mít i dobrý účinek na Parkinsonovu nemoc.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) působí protizánětlivě, svíravě, tlumí menstruační krvácení a může zmírňovat menstruační bolesti.

Řimbaba obecná – Pyrethrum parthenium – je česká bylina použitelná proti migrénám. Její pravidelné, každodenní užívání může snížit výskyt záchvatů, a to až o 70 %. Blahodárně může působit i na některé střevní autoimunitní záněty (Crohnova choroba). Ačkoli se pěstuje i jako okrasná rostlina, účinnější jsou volně rostoucí kytky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je v ČR rostoucí bylina. Tradičně se používá ke zklidnění, proti úzkosti a nespavosti, celkovým zklidněním pomáhá proti bolestem hlavy z přetažení, přepracování a stresu.

Kassie píšťalovitá (Cassia fistula) pochází z Indie a Srí Lanky a je to keř obsahující - spectalin, látku potlačující přenos bolesti.

Kratom (Mitragyna speciosa) je strom z Dálného východu velmi zajímavého profilu. Obsahuje celou řadu účinných látek, z nichž nejúčinnější je pravděpodobně 7-hydroxymitragynin, který působí na μ-opioidních receptorech.

Používá se velmi často jako náhrada opiátů u závislých, pakliže nemají drogu k dispozici, anebo jako pomoc při odvykání. Rostlina má celou řadu zajímavých účinků, navozuje pocit pohody, působí analgeticky, antidepresivně, anxiolyticky (zmírňuje úzkosti).