Bylinný čaj není zdaleka tak nevinný, jak si mnoho lidé myslí. Ilustrační foto.

Bylinný čaj není zdaleka tak nevinný, jak si mnoho lidé myslí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bylinky léčí, ale mohou i uškodit

  • 17
Češi jsou známí svou vírou v pilulky. Například ve spotřebě těch na banální patříme mezi největší konzumenty na světě. I v Česku se však v posledních letech začínají hodně prosazovat bylinky, a to nejen ve formě hotových preparátů z lékárny.

Stále populárnější jsou různé bylinné čaje, a nemálo lidí si alespoň nejběžnější léčivky samo pěstuje. Avšak pozor, ani bylinky nejsou bez rizik.

"Mělo by se s nimi zacházet jako s léky a nikdy je nepít jen tak na žízeň. Nasazovat se mají jen v případě konkrétních problémů," říká o bylinných nálevech lékařka Vladimíra Strnadelová z pražského Institutu celostní medicíny.

Rozhodně doporučuje, aby se o jejich používání nezkušený člověk s někým poradil, a varuje i před bezmyšlenkovitým popíjením něčeho, co třeba pomohlo sousedce.

Pozor na alergii
Asi nejznámějším bylinkovým čajem je v Česku heřmánek. Nálev z heřmánku dokáže uklidnit a zmírnit, nejvíce však prosluly jeho protizánětlivé účinky.

Jenže tato rostlina se v poslední době stává jedním z alergenů, a proto se čaj z něj, ostatně podobně jako jiné bylinkové čaje, nehodí k dlouhodobému pití.

Dětem z rodin, kde se už nějaká alergie objevila, by se pro jistotu neměl dávat vůbec. A platí to i pro heřmánkové koupele, protože bylina navíc hodně vysušuje.

Příklad špatného použití bylinek? "Třeba mátový čaj v zimě. On totiž ochlazuje a pokud je někdo zimomřivý a pak vyrazí ven, bude mu o to větší zima," varuje lékařka. Máta se jinak doporučuje k tlumení zažívacích potíží.

Co dokážou bylinky
Jaké jsou možnosti užití nejznámějších bylinek? Horečku dokáže snížit čaj obsahující šípek, který je navíc proslulý vysokým obsahem vitaminu C. Odolnost vůči nachlazení má zvyšovat také nálev z obyčejné kopřivy.

Nadýmání dokáže zabránit čaj z fenyklu. Ten mohou ostatně pít již velmi malí kojenci, které nadýmání často trápí. Doporučuje se proto i jejich kojícím matkám, aby tlumil účinek nadýmavých látek v mléce. Kromě toho fenykl podporuje chuť k jídlu.

Podobně působí i chutný čaj z máty, která navíc dokáže pročistit krevní oběh. Výhodou máty je, že čaj z ní lze podávat i jako vychlazený letní nápoj.

Klasikou je lipový čaj používaný při kašli. Měsíčkový čaj působí proti menstruačním bolestem. Platí přitom, že bylinné čaje by se neměly nikdy užívat déle než tři týdny, protože pak si na ně tělo zvykne.

Nejen z hrnečku
Bylinky nemusí vonět jen z hrnků s čajem. Oblibu si v posledních letech získaly také aromatické oleje, ať už používané do lampiček či přímo do koupele. Osvěží například citron, eukalyptus, máta či bergamot.

Sedativní účinky mají vůně z heřmánku, levandule, santalu či majoránky. Proti depresím by měla pomoci i vůně z levandule či růže, bolesti zažene majoránka nebo levandule.

Některé esenciální oleje, jako je třeba máta, eukalyptus a šalvěj, se hodí i na inhalaci. Masírovat lze například směsí rozmarýnu, zázvoru a jalovce.

Olej z australského čajovníku lze použít i ve vysoké koncentraci jako dezinfekci na malé ranky. Kloktat například při bolestech v krku je možné eukalyptus, šalvěj či tymián.

Jak používat léčivé bylinky

• Pozor na vedlejší účinky
Bylinky nejsou zdaleka tak nevinné, jak si o nich lidé myslí. Například oblíbená třezalka může zvyšovat riziko nežádoucího krvácení. To platí i pro bylinky užívané ve formě pilulek. Také ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), česnek, zázvor a ženšen mohou vést k velkým krevním ztrátám během operace.

• Připravujte nálev správně
Bylinné čaje lze připravovat rozdílným způsobem podle toho, co od nich očekáváme. Většinou by měl být způsob přípravy uveden na obale.

• Výluh, odvar, nebo nálev?
Při výluhu se bylinky, většinou čerstvé, přelijí předepsaným množstvím studené vody a výluh se za půl hodiny až 12 hodin scedí. Při přípravě nálevu se bylinky přelijí vroucí vodou a nechají se stát po doporučenou, většinou několikaminutovou dobu. Odvar se připravuje z tvrdých částí rostlin, jako je dubová kůra, při jeho přípravě se části rostlin vaří.

• Sušené a bezpečné?
Sušené bylinné čaje nakupujte raději u seriózních prodejců. Máte větší jistotu, že kupujete správné, nikoli třeba zastaralé zboží, které by mělo být bezpečné. U bylinek od soukromníků nemůžete vědět, zda třeba nerostly u silnice nebo zda v nich nejsou okem neviditelné plísně.