Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize...

Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize v Praze | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Brýlí se zbaví čtenářka Jana, ostatní měly příliš tenkou rohovku

  • 28
Janě Fejfarové se díky redakci OnaDnes.cz splní životní sen. Půjde na laserovou operaci očí a navždy se zbaví dioptrií. Uvidí i bez brýlí. Zájem o operaci očí přitom měly stovky našich čtenářek.

Do užšího finále postoupily tři zájemkyně, z nichž primářka pražské kliniky DUOVIZE Lucie Valešová po vyšetření vybrala právě Janu Fejfarovou.

"Má nejvhodnější naměřené parametry oka vzhledem k její dioptrické vadě, má realistická očekávání a operace jí přinese velký užitek při zachování bezpečnosti pro její oči," vysvětlila iDNES.cz své důvody primářka Valešová, která operaci osobně provede.

Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize v Praze
Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize v Praze

Brýle od šestnácti let

Jana Fejfarová nosí brýle zhruba od svých šestnácti let. Z finančních důvodů si ovšem nikdy nemohla laserovou operaci dovolit, byl to její nedostižný sen.

"S přibývajícím věkem se mi zrak zhoršoval až na nynějších šest dioptrií," svěřila se Jana. Její dvě "konkurentky" měly smůlu především v tom, že měly příliš tenkou rohovku, což není pro takový zákrok bezpečné.

"U Jorgy Cidlinské, která má osm dioptrií, byla tloušťka rohovky na hranici bezpečnosti laserového odstranění dioptrií. Navíc pacientka měla vysoké nároky na pooperační výsledek, takže s malou zbytkovou dioptrickou vadou by nebyla spokojena. V jejím případě bychom již neměli žádnou rezervu při dorůstání malého počtu dioptrií, abychom jej mohli laserem doladit," konstatovala primářka Valešová.

Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize v Praze

Vnitřní čočka

Také Petra Mičková, druhá z neúspěšných zájemkyň, měla nedostatečnou tloušťku rohovky. "Samotná dioptrická hodnota -9,5 v kombinaci s -1,5 cylindrické dioptrie by nebyla překážkou, kdyby rohovka byla silnější. Ale vzhledem k tenkosti této tkáně u paní Mičkové bychom nemohli odebrat laserem dostatečné množství, aby se dioptrická vada odstranila," řekla iDNES.cz primářka.

Dodala, že u Petry Mičkové existuje vhodnější varianta: implantace takzvané fakické čočky. "Je to v podstatě vnitřní kontaktní čočka, která se vloží do nitra oka. Výhodou je, že výkon je reversibilní, čočku lze jednoduše odstranit například v pozdějším věku, když bude nutné operovat šedý zákal," uvedla lékařka.

Fakická čočka má také výhodu v tom, kdyby pacientce během života dorostly další dioptrie, lze pak ještě výsledek doladit malým laserovým zákrokem. "Fakickou čočku preferujeme u pacientů s vysokým počtem dioptrií," vysvětlila lékařka.

Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize v Praze
Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením zraku na klinice DuoVize v Praze
Čtenářka Jana Fejfarová prochází kompletním vyšetřením očních vad na klinice DuoVize v Praze

Jak se rozhodovalo

Než byla ze tří finalistek vybrána na laserovou operaci právě Jana Fejfarová, musely se všechny ženy podrobit několikahodinovým vyšetřením a testům. Co všechno musely absolvovat? Zde je jejich seznam:

1. Fokometrie: měří dioptrie vlastních brýlí pacienta, toto zjištění je důležité pro naplánování správného počtu dioptrií pro laserové ošetření metodou NeoLASIK a NeoLASIk HD

2. Autorefraktometrie: měří dioptrickou vadu oka včetně astigmatismu

3. Keratometrie: měří zakřivení oční rohovky (povrchní lomivé vrstvy oka)

4. Tonometrie: měří nitrooční tlak (zjišťuje přítomnost nebo podezření na zelený zákal)

5. Pachymetrie: měří tloušťku oční rohovky

6. Pantacam: měří 5 map oka

7. Aberometr: měří jemné detailní odchylky ve tvaru rohovky a optického systému oka, které mohou mít vliv na kontrastní vidění a vidění za šera

8. Vyšetření zrakové ostrosti: je zjištěna potřebná brýlová korekce do dálky a do blízka

9. Strabologické vyšetření: vyšetří skryté i zjevné příznaky šilhání

10. Vyšetření očního pozadí v při rozšířené zornici: odhalí jednak choroby očního pozadí, degenerace v okrajích sítnice, zelený zákal, cévní choroby, nádory očního pozadí a jiné, pokud se toto vyšetření neprovede, je možné opominout závažnou oční chorobu

11. Vyšetření dioptrií v rozšířené zornici: odhalí skryté dioptrie, které mohou být maskovány, pokud se toto vyšetření neprovede, může se pak při laserové oční operaci odstranit nedostatečné množství nebo přehnané množství dioptrií

Vyšetření míry slzotoku...