Británie chce zachránit 300 tisíc lidských životů

- Britská vláda předložila v parlamentu ambiciózní plán, jehož cílem je zachránit v nadcházejících deseti letech více než 300 tisíc lidských životů. Ministr zdravotnictví Frank Dobson prohlásil, že vláda chce především snížit rozdíly mezi bohatými a chudými, kteří jsou častěji nemocní a dříve umírají.

"Nezaměstnanost, nízké mzdy, špatné ubytování, zločin a nepořádek, nedostatek vzdělání a znečištění životního prostředí, to vše způsobuje lidem nemoci," uvedl Dobson.

Plán předpokládá, že se během deseti let podaří o 40 procent snížit počet srdečních infarktů, jimiž je postiženo každoročně 150 tisíc lidí. O 20 procent chce vláda snížit počet případů rakoviny, na kterou ročně umírá 127 tisíc lidí. Úmrtí způsobená nehodami chce omezit přinejmenším o pětinu, stejně jako počet sebevražd. Vláda také zintenzívní kampaň proti kouření.

Na veřejných místech, jako jsou nákupní centra, letiště nebo fotbalové stadióny, mají být k dispozici jednoduché přístroje, které pomocí elektrického šoku dokáží obnovit srdeční rytmus pacientů postižených srdeční příhodou. Přístroj po zapnutí analyzuje srdeční rytmus pacienta a určí, jak velký elektrický šok je nutný, případně zda je zapotřebí ho zopakovat. V současné době umírá více než třetina lidí postižených infarktem ještě předtím, než jsou převezeni do nemocnice.

Místní úřady by měly mít pravomoc donutit vodárenské společnosti fluorizovat pitnou vodu, prokáže-li se, že to snižuje výskyt zubního kazu a nemá vedlejší účinky.

Základním zdravotnickým kursem projdou pracovníci bezpečnostních agentur, kteří na takových veřejných místech dohlížejí na klid a pořádek. Děti začnou nacvičovat první pomoc, jako je umělé dýchání, již od 11 let.

Výdaje na program nazvaný Záchrana životů dosáhnou 96 miliónů liber a většina peněz bude směřovat do nejchudších oblastí Anglie. Zdravotnická zařízení a charitativní organizace iniciativu vlády uvítaly.