houbová infekce

houbová infekce - Lidé postižení houbovou infekcí se za své prsty často stydí a před okolím je skrývají například pod náplastmi tělové barvy. Návštěvu lékaře přesto leckdy odkládají. | foto: MAFA: Jiří Janda

Bolestivé tajemství skrývaných nehtů

- Bělavá barva, šířící se během týdnů z horního okraje nehtu palce u nohy směrem k nehtovému lůžku, nechávala pětačtyřicetiletou Annu Vondrovou z Prahy dlouho v klidu. "Začalo to před dvěma lety po pobytu v lázních, kde jsem často navštěvovala bazén. Asi rok jsem čekala, že ošklivý nehet sám odroste. Teprve, když už byl celý žlutobílý a ztvrdlý, nezbylo mi než vyhledat kožního lékaře."


Paní Vondrová si za rok otálení vypěstovala pokročilejší stádium houbové infekce nehtu neboli onychomykózy. Toto postižení tvoří podle průzkumů téměř polovinu všech problémů s nehty, jeho výskyt celosvětově narůstá a postihuje především pacienty středního a staršího věku. Statistiky odhadují, že těžší formou onychomykózy trpí tři až pět procent populace.
Onychomykóza může zasáhnout jak nehty na nohou, tak na rukou. Houbová infekce často napadá nejprve kůži dolních končetin, například meziprstí u malíků, a poté, pokud není včas vyléčena, se šíří na nehet. Jeho změny způsobené nemocí ovšem lidé často přehlížejí.
"Nehet mění svoji strukturu, deformuje se a způsobuje pak bolest, která mnohdy i znemožňuje nošení obuvi," upozorňuje primářka dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Bulovka Dana Diamantová.
Houbová onemocnění nehtů považovali mnozí ještě před časem za kosmetickou vadu. Dříve používané léčebné preparáty navíc svými vedlejšími účinky dost zatěžovaly pacienta.
"Ke kdysi často používané chirurgické léčbě - snesení nehtu - dnes lékaři přistupují jen u vybraných případů, například u takových deformací nehtové ploténky, kdy pacient nemůže nosit obuv. I tehdy je nezbytná celková antimykotická léčba, kterou však lékař musí u lidí se závažným onemocněním, jako je například cukrovka či choroby jater a ledvin, pečlivě zvážit," dodává primářka Diamantová.
V počátečním stádiu onychomykózy mnohdy postačí ošetřit postižený nehet místními antimykotiky - mastí. V pokročilém stádiu je účinná většinou pouze léčba celková, tedy užívání antimykotik ve formě tablet.

* houbové onemocnění nehtů na rukou může znemožnit provádění tak jednoduchých činností, jako je zvedání mince nebo zavazování tkaniček u bot
* houbové onemocnění nehtů na nohou nepříznivě ovlivní stání, chůzi, dokonce i obouvání a nošení obuvi
* nová antimykotika zkrátila léčbu z roků na měsíce či týdny, její výsledky však nejsou na vzhledu nehtů okamžitě patrné: obnova nehtu na ruce trvá zpravidla půl roku, nehtu na noze rok až půldruhého roku