Bolestivé menstruace existuje několik druhů.

Bolestivé menstruace existuje několik druhů. | foto: Profimedia.cz

Bolestivá menstruace může po porodu odeznít

  • 9
S bolestivou menstruací se potýká většina žen. Mnoho z nich raději jen mávne rukou. Pokud ale dokážete identifikovat typ dysmenorey, jak se bolestivá menstruace odborně nazývá, můžete snadno přijít i na to, jak si pomoci.

Bolestivá menstruace patří mezi nejběžnější fyzické obtíže žen. Téměř všechny se s ní během svého života setkají, u části z nich jsou obtíže pravidelné. Křeče v podbřišku, nevolnost, zvracení, bolest hlavy i zad či průjem, to jsou základní fyzické symptomy. Kromě nich se ale ženy mohou potýkat i s psychickými příznaky, jako je deprese, podrážděnost nebo neschopnost se koncentrovat.

Primární dysmenorea
První typ bolestivé menstruace se nazývá primární dysmenorea. Postižené jsou především dívky a mladé ženy do pětadvaceti let. Záhy po první menstruaci či zároveň s ní se objevují první obtíže. Symptomy se projeví zpravidla několik hodin před začátkem menstruace a přetrvávají po dobu čtyřiadvaceti hodin.

Oproti jiným typům menstruačních obtíží primární dysmenorea ztrácí na intenzitě společně s přibývajícím věkem. "Předělem bývá porod prvního dítěte – snad proto, že hrdlo se při porodu musí roztáhnout do takové šířky, že nároky na ně kladené později během měsíčků jsou v poměru k tomu zanedbatelné," říká doktorka Caroline Shreeve ve své knize Obtížné dny.

Pokud je pro vás porod ještě v nedohlednu, můžete si zkusit pomoci prostřednictvím léků. Po poradě s lékařem je vhodné užívat medikamenty blokující tvorbu prostaglandinů. V osmdesáti procentech je nasazení těchto léků účinné, pokud je pacientka začne užívat přibližně tři dny před menstruací. Zabrzdit produkci této látky můžete i pomocí konzumace potravin, které obsahují flavonoidy, jako jsou například švestky a nebo červené zelí.

Některé pacientky si ale v počátcích nemusí být jisty, kdy přesně začnou menstruovat. Proto se nabízí alternativní řešení v podobě kombinované hormonální antikoncepce. Ta zmírní symptomy dysmenorey a zároveň zkrátí dobu menstruace.

Sekundární dysmenorea
Sekundární neboli kongestivní dymenoreou trpí především ženy starší třiceti let. Obtíže se mohou objevit zcela náhle v souvislosti s nemocemi a fyziologickými změnami způsobenými stárnutím. Rozdíl oproti primární dysmenoree je i v intenzitě a délce obtíží. "Kongestivní dysmenorea je stálejší a spíše než kolísání je pro ni typická setrvalá intenzita. Většina žen ji pociťuje v nejhlubších místech v podbřišku. Neléčená sekundární dysmenorea má tendenci se s věkem zhoršovat," pokračuje Caroline Shreeve.

Navštivte gynekologa
Pacientka může vyzkoušet různé typy medikamentů, které sníží intenzitu obtíží. Doporučovaný je aspirin, rozpustný acylpirin, u dívek mladších dvanácti let paracetamol. Některým ženám pomáhá i ibuprofen. Vzhledem k vedlejším účinkům jednotlivých léků je vhodné se nejprve poradit s lékařem. Příznivkyně alternativní léčby mohou sáhnout po heřmánku a nebo aloe, které by měly pomoci ztlumit bolest.

V případě přetrvávajících obtíží, které nezmírní ani léky, je nutné důkladné lékařské vyšetření. "Gynekologické vyšetření by mělo odhalit (nebo jak říkají lékaři vyloučit) poruchy a onemocnění, které by mohly zavdávat příčinu sekundární dysmenorey, tedy především endometriózu a myomy. Tento postup bývá někdy nutný i u mladších dívek s primární dysmenoreou vzdorující léčbě, protože jakkoli primární dysmenorea související s ovulací v tomto věku jednoznačně převažuje, nejsou příčiny typické pro dysmenoreu starší věkové kategorie zcela vyloučeny, pokud se neprovedou náležitá vyšetření," konstatuje dr. Caroline Shreeve.