Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bolesti kloubů nepodceňujte, může to být artróza

  • 7
Klouby dokážou hodně potrápit. Koho už někdy bolela kolena nebo ramena, ví své. Bolest mívá mnoho příčin, nejčastěji jde však o degenerativní onemocnění, jako je artróza.

Artróza

Na jejím vzniku se významnou měrou podílí životní styl. Tučná strava, nedostatek kvalitního pohybu, nebo naopak nepřiměřená či jednostranná fyzická zátěž. Ani vrcholový sport kloubům příliš neprospívá. Artróza vás ale může potkat i v případě, že trpíte cukrovkou, stejně tak může jít o dědičnou chorobu.

Bolesti při artróze vyvolávají změny v kloubním obalu nebo v kosti pod chrupavkou, která je při tomto procesu poškozená.

"Kloub nemá takovou nosnost jako zdravý a bolest naznačuje, že by neměl být dále přetěžován," říká Marie Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Bolest je tedy jakási ochrana před dalším poškozením a přetěžováním.

Bolest může ale způsobit i přetížení šlach kolem kloubu, zánět či poškození vložených destiček - chrupavek, například menisků nebo vazů.

Bolí? Šetřete je

Mladí lidé nemusejí zdravým kloubům věnovat přílišnou pozornost, pokud vrcholově nesportují nebo je jednostranně nezatěžují. Když se ale potíže objeví, neměly by se podceňovat. Je nutné začít se chovat ke svým kloubům jinak.

"Při artróze doporučujeme speciální cvičení, posilování svalů kolem kloubů, a u postižení nosných kloubů omezit zátěž. Eventuálně se nasazují vhodné léky či potravinové doplňky," doplňuje Marie Sedláčková.

Ideální je jízda na kole či rotopedu. A čemu je potřeba se vyvarovat? Určitě dlouhé chůzi po tvrdé podložce, běhání i skokům. Pokud trpíte artrózou ramen a loktů, pak se vyhněte práci na zahradě a pozor také na prochladnutí.

Léky, injekce, operace

Artróza se neléčí lehce. V podstatě se vyléčit nedá, proces degenerace kloubů se dá jen zpomalit. Vždy záleží na stupni pokročilosti procesu a subjektivních obtížích.

Pomohou i vitamíny

Prevence artrózy spočívá v udržování optimální váhy, fyzické kondice, pohyblivosti kloubů a svalů. Prospěje i stravování s obsahem vitamínů a minerálů. Je vhodné některé látky užívat i prostřednictvím doplňků stravy, jako např. kolagen, vitamíny D, E a také vitamín C.

"Při počínajících a středních stupních artrózy doporučujeme léky zpomalující degenerativní procesy. Léčivých substancí je mnoho, většinou obsahují síru, která příznivě ovlivňuje pevnost zbytkové chrupavky, například chondroitin sulfát či glykosaminoglykan sulfát. Dále to mohou být látky ovlivňující životnost chrupavky jiným způsobem, například blokováním zánětlivých procesů v kloubu. V poslední době se na trh dostaly i preparáty výtažků z avokáda a sóji, u kterých se pokusně prokázala také určitá účinnost proti degenerativním změnám," doporučuje Marie Sedláčková.

Při pokročilejších stupních choroby je nutné léky nebo léčebné prostředky aplikovat přímo do kloubů. Tyto látky obsahují různé formy kyseliny hyaluronové. Některé z nich působí jen jako jakási "mazadla", jiné léky mohou mít ještě navíc protizánětlivý účinek. Pokud ani tato komplexní péče nepomůže, je nutno uvažovat o výměně kloubů - endoprotéze.