Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fakta o bolesti. Odpočinek není při potížích se zády ideální

  • 19
Bolest je reakce organismu na škodlivý podnět a funguje jako varovný a prospěšný signál, který nás chrání proti nepříznivým vlivům. Bolest provází většinu nemocí, od obyčejného nachlazení až po velmi vážná onemocnění jako je rakovina.

To, že bolest k životu patří, neznamená, že ji jen musíme přijmout a snášet. Naštěstí dnes odborníci mají dostatek prostředků, které pacienta bolesti zbaví a téměř s každou bolestí lze úspěšně bojovat bez ohledu na její příčiny.

Jak na bolest zad?

Přečtěte si tipy uživatelů Vitalion.cz a uvidíte, co jim pomohlo na bolavá záda.

Každý z nás se od dětství potkává s nějakým typem bolesti, pro mnohé je však každodenní zátěží a udělali by cokoli, aby se jí zbavili. O bolesti existuje spousta mylných představ a mýtů, které mohou stát v cestě efektivní léčbě nebo zvládání bolesti. Které to jsou?

Počasí opravdu může ovlivnit bolest

Zhoršení bolesti kloubů v chladném nebo deštivém počasí není jen mýtus našich babiček nebo vaše představivost. I když dosavadní studie prokázaly víceméně smíšené výsledky, změny tlaku vzduchu mohou způsobit, že někteří lidé, zvláště pacienti trpící artritidou, zaznamenají zvýšenou bolestivost kloubů.

Odborníci si to vysvětlují tím, že změna atmosférického tlaku ovlivní i tlak na klouby. Při teplejším počasí a zvýšení atmosférického tlaku obvykle nastane úleva od bolesti.

Při nízkém tlaku mnoho lidí reaguje také bolestí hlavy.

Při bolestech zad není odpočinek tím pravým

Většina expertů se shoduje na tom, že kompletní klid na lůžku je jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat při bolesti zad. Pokud nejste aktivní, vaše tělo rychle ztratí svou kondici, což vede ještě k větší bolesti zad, když se konečně začnete hýbat.

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby vůbec. U nás jde dokonce o nejčastější důvod, proč lidé zůstávají doma v pracovní neschopnosti, uvedla fyzioterapeutka Martina Hušková z Lékařského domu Praha 7. Příčin, proč nás záda tak bolí, je hned několik. Ve většině případů jsou však bolesti zad spojeny s nesprávným životním stylem.

„V prvé řadě jde například o důsledek zranění, o nedostatek přirozeného pohybu, jednostranné přetěžování zad, nadváhu nebo dokonce obezitu, sedavé zaměstnání, špatné postavení zad při dospívání nebo dokonce i špatný výběr bot či matrace. Analgetiky (ve formě prášku či gelů) sice jednorázově zmírníte bolest, ale příčinu jimi neodhalíte. Vždy je důležité zapátrat po důvodu bolesti zad. Nikdy není dobré bolest bagatelizovat. Zaměřit byste se měli hlavně na prevenci. A tou je hlavně pravidelné cvičení (ideální je chůze a cviky zaměřené přímo na zádové svalstvo) a posilování zádových svalů. Dopřávejte si také jednou za čas masáž a dávejte pozor na shrbená záda. Správného postoje docílíte i posilováním středu těla,“ vysvětlila Hušková, která dále doporučuje zaměřit se i na správné dýchání.

Dýchání do břicha nebo také brániční dýchání dokáže navíc kromě posílení svalů také zklidnit mysl, zkoncentrovat, zbavit stresu nebo dokonce vybudit k akci. Kdykoli uznáte za vhodné, proveďte hluboký nádech, při kterém nezastavíte vzduch v plicích, ale necháte ho pokračovat až do bránice.

Zhubnutí může pomoci při chronických bolestech

Pokud jste obézní, snížení hmotnosti může znamenat menší zátěž na klouby a záda a tím také méně bolesti.

Doktorka Patience Whiteová, viceprezidentka politiky veřejného zdraví na Arthritis Foundation uvedla pro server prevention.com, že zhubnutí několika kilogramů může skutečně přispět ke snížení chronické bolesti kloubů v kolenou a kyčlích. Podle Whiteové může dokonce zhubnutí jen necelých 5 kilogramů významně snížit chronické bolesti kloubů u pacienta.

Přehlížet byste neměli ani malé bolesti

Mnoho lidí věří, že bolest je prostě něco, s čím musí žít. Podle odborníků by však bolest nikdy neměla být ignorována. I když se vaše bolest zlepší po užívání volně prodejných léků proti bolesti, měli byste navštívit svého lékaře, jestliže bolest přetrvává déle než týden nebo dva, nebo se v průběhu doby zhoršuje či vás omezuje v každodenních činnostech.

Na bolest byste měli reagovat jako na červené světlo na přístrojové desce vašeho auta. Světlo svítí proto, aby vás upozornilo, že něco není v pořádku.

Bolest nemusí být přirozenou součástí stárnutí

Stejně jako šedé vlasy a vrásky i trocha bolesti je součástí života téměř každého stárnoucího jedince. Ale chronická bolest být nemusí.

Mýty o rakovině, kterým byste měli přestat věřit

Rakovinné buňky (ilustrační fotografie)

Neurolog Jiří Ondra z Lékařského domu Praha 7 zdůraznil, že bolest nám říká, že se v našem těle děje něco špatně.

„Jde o normální reakci organismu na škodlivý podnět (zánět, úraz, apod.) Může mít kromě fyziologických příčin také psychickou příčinu. Tím, že nás něco bolí, se vlastně tělo chrání před poškozováním, protože nám vlastně sděluje, že se začíná uvnitř něco dít – jde tedy o jakési varování. V posledních letech se mnoho odborníků přiklání k názoru, že i bolest sama o sobě je nemoc a nejenom příznak. Každý člověk je jinak citlivý a uplatňuje se vrozený typ nervové soustavy. Dále má vliv také denní doba, kdy odpoledne bývá bolest snesitelnější, zatímco v noci se stupňuje. Vliv má také předchozí zkušenost, zdravotní stav, strach, pohlaví, věk, etnická skupina a dokonce i počet sourozenců. Jiné to je s citlivostí na bolest i ve chvílích dlouhotrvajícího problému,“ informoval doktor Ondra a dodal, že chronická bolest člověka vyčerpává fyzicky i psychicky, což způsobuje zvětšující se citlivost na bolest.

„Chronická bolest je pro člověka velmi vyčerpávající a únavná, není proto divu, že zabrat v takové chvíli dostává lidská psychika. Na tento stres pak každý reaguje rozdílně – někdo předávkováním, jiný třeba závislostí na jídle. Co se týče bolesti, existují i takové, které by vás měly okamžitě varovat. Rozhodně bych zmínil těžkou a náhlou bolest hlavy, dlouhotrvající bolest, na kterou nezabírají léky nebo náhlou bolest menšího místa třeba na lýtku (může být doprovázena červeným flekem). Může jít totiž o trombózu, což je životu nebezpečná situace. Dále také ostrá bolest v boku spojená s nevolností a zvracením – může jít o zánět slepého střeva. A nakonec i silná a náhlá bolest na hrudi,“ řekl doktor Ondra.

Závislosti na lécích proti bolesti se nemusíte bát

Mnoho lidí se do poslední chvíle vyhýbá lékům proti bolesti z obavy před vytvořením závislosti. Pravdou však je, že když se užívají podle návodu, léky proti bolesti předepsané lékařem jsou obvykle bezpečné a často darem z nebes pro ty, kteří jsou v agónii.

Pravdou však je, že vaše tělo se může stát fyzicky závislé na lécích proti bolesti, což se projeví abstinenčními příznaky po vysazení léků. Tato odezva je očekávaná, je-li lék předepsaný na bolest užíván déle než několik dní. Důležité je užívat tyto léky dle pokynů vašeho lékaře.

Neurolog Jiří Ondra doporučuje jako alternativní metody léčby bolestí hlavy i klasický studený obklad, odpočinek, masáž nebo některé bylinky.

„V horších případech mohou pomoci volně prodejné léky proti bolestem (ibuprofen, paralen, aspirin). Skvěle funguje i prevence. Jednou z nich je úprava jídelníčku – existuje totiž řada potravin, které bolesti hlavy mohou spouštět. Jezte a pijte pravidelně, vyhýbejte se cigaretám a alkoholu, naučte se odpočívat, vyhýbejte se co nejvíce stresu a napětí,“ uzavřel lékař Ondra.

, pro iDNES.cz