Blíží se konec vrtaček u zubařů

Pacienti vyžadující práci na kořenovém kanálku budou mít brzy možnost bezbolestné léčby laserem. Američtí vědci si myslí, že by to mohlo znamenat konec nepříjemného vrtání. Richard Hansen z Centra pro pokročilou stomatologii ve Fullertonu v Kalifornii tvrdí, že laserovou léčbou se odstraní nemocná nervová tkáň, aniž dojde k narušení zdravého nervu. Léčba je podle jeho názoru natolik efektivní, že pacienti nebudou potřebovat - pokud už netrpí bolestí - lokální umrtvení.
Hansen touto metodou léčil už téměř 600 pacientů, u nichž byla nutná práce na kořenovém kanálku. Tvrdí, že má téměř stoprocentní úspěšnost. Je přesvědčen, že i když tento výkon trvá déle než tradiční způsob, je lacinější, poněvadž není zapotřebí provádět nákladnou práci na kořenovém kanálku a korunce.

"Říkám zubařům, že pokud chtějí dělat věci rychle, měli by používat kladivo a dláto." Připomněl, že léčba pomocí laseru vede rovněž k menšímu poškození ostatních zubů. Vibrování způsobené vrtáním kvůli obyčejným plombám může poškodit nerv a vynutit si někdy později zákrok na kořenovém kanálku. Pokud se léčba laserem stane rutinní záležitostí, bude v pozdějším věku zapotřebí méně práce.

"Při běžném používání laseru přestanou zubní lékaři pro dospělé existovat." Laser, který Hansen používá, vyzařuje světlo s vlnovou délkou 2940 nanometrů, jež bývá pohlcováno zejména vodou. Poněvadž zkažená látka má mimořádně vysoký obsah vody, tak podle Hansena většinu energie laseru pohlcuje nakažená tkáň, která se potom vypaří. V případě nutnosti se do zubu vloží otvorem vytvořeným silnějším laserem pasta s antibiotiky.

Mluvčí britské asociace dentistů uvedl: "Věda za používáním laserů erbia v chirurgii kořenového kanálku stojí, ačkoli kvůli nákladům se dá předpokládat, že v dohledné budoucnosti se bude používat pouze ve spojení s konvenčními nástroji."