Mužův věk se může podepsat i na zdraví potomka

Mužův věk se může podepsat i na zdraví potomka | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Biologické hodiny tikají i mužům

  • 9
Ačkoli se o biologických hodinách mluví většinou v souvislosti s ženami, ohrožují i plodnost mužů. Vysoký věk se může negativně podepsat nejen na jejich plodnosti, ale i na zdraví potomků.

Tím, že muži produkují spermie v podstatě celý život (na rozdíl od žen, jejichž reprodukční schopnost se s postupujícím věkem ztrácí), jen málo z nich si uvědomuje, že věk jejich plodnost ohrožuje.

"Muži mají často pocit, že jejich plodnost je jaksi automatická a není potřeba si s ní dělat starosti. Neuvědomují si však, že přítomnost spermií a schopnost pohlavního styku není zdaleka to stejné jako plodnost nebo schopnost mít zdravé potomky," říká Filip Werthman, ředitel centra pro mužskou reprodukci v Los Angeles. Uvedl to zpravodajský server MSN.

V tomto smyslu je tato bezstarostnost pochopitelná. Zatímco počet spermií v čase klesá, pokles plodnosti obvykle nebývá tak dramatický. To však neznamená, že mohou zplodit zdravé děti v jakémkoli věku. I když produkují spermie po celý život, jejich kvalita se často snižuje.

Kvalita, nikoli kvantita
V podstatě teprve nedáno se začalo zkoumat, jestli existuje souvislost mezi věkem otců a genetickými dispozicemi jejich dětí. I když ne všechny výsledky jsou průkazné a ověřené, už teď je zřejmé, že s věkem otců klesá jejich schopnost mít zdravé děti.

Během posledních několika let odkryly studie možnou spojitost mezi staršími otci a chorobami u dětí. Jedná se například o schizofrenii, některé typy mentálních retardací nebo poruchu růstu, nanismus.

Podle nejnovější studie muži, kterým je přes čtyřicet, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že budou mít autistické dítě, než muži mladší třiceti let.

Další studie, jejíž výsledky byly publikovány loni v červenci, ukázala, že u mužů od věku pětadvaceti let s každým dalším rokem vzrůstá o dvě procenta riziko, že jejich děti budou postiženy nanismem.

Problém jménem prostata
Věk přitom neovlivňuje jen zdraví potenciálních dětí, ale i schopnost mužů mít děti. Nejvýznamnějším rizikem je rakovina prostaty.

Riziko rakoviny prostaty podle amerického národního institutu dramaticky vzrůstá u mužů po pětašedesáti. Podle statistik má (nebo měla) příznaky rakoviny prostaty třetina Američanů starších padesáti let. Ve skupině pětasedmdesátiletých je to už polovina.

Kromě ohrožení na životě s sebou tento typ rakoviny nese i tělesné změny, které se negativně odrážejí na reprodukčních schopnostech. Prostata produkuje sekret, který se vylučuje na začátku ejakulace a obsahuje látky nutné pro činnost spermií. Rakovina může vlastnosti tohoto sekretu změnit tak, že už není pro činnost spermií funkční.

Pokud se vysoký věk muže sčítá i s nadbytkem tuku a obezitou, stoupá u muže hladina estrogenu v krvi a klesá tak počet spermií.

"Pokud má pár problémy s otěhotněním, první by se měl vždy nechat vyšetřit muž," tvrdí doktor Werthman. "Přestože vyšetření plodnosti muže je jednodušší a levnější, většinou podstupuje první vyšetření žena. Přitom však více než čtyřicet procent neplodností je mužskou záležitostí."