Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Biokosmetika: je lepší než ta klasická?

  • 21
Po boomu biopotravin se do centra pozornosti dostává také biokosmetika. Je opravdu lepší než běžné krémy plné umělých ingrediencí?

Každoročně přibývá kožních alergií a nepříjemných dermatitid, jejichž příčinu najdeme ve znečištěném prostředí, nezdravém životním stylu, chemicky upravovaných potravinách a kosmetických produktech plných problematických substancí, které mají jen pramálo společného s přirozenou péčí o kůži.

I v případě, že dodržujete zásady zdravého stravování, se kožním problémům nemusíte vyhnout. O kůži bychom se měli starat stejně jako o žaludek a naopak. Skutečně nestačí namazat pokožku jednou denně hydratačním krémem, vypít sotva litr vody a čekat zázraky.

"Kvalitu kůže ovlivňuje úroveň stresu, celkový zdravotní stav a výživa," vysvětluje známá internistka Kateřina Cajthamlová. "K péči o ni je třeba přistupovat s rozumem. Je to jako s jídlem, čtěte složení přípravků." Právě zdravý selský rozum by vám měl být tím správným vodítkem.

Problematické kosmetické substance

* Parabeny - E214, E219, kancerogeny
* Triclosan - ničí kožní flóru, hepatotoxiny
* Syntetická barviva - alergie, možné karcinogeny
* Minerální oleje - ucpávání pórů, možné karcinogeny
* Soli hliníku (aluminia) - možné karcinogeny (rakovina prsu)
* Generátory formolu - alergeny, možné karcinogeny
* Sodium lauryl sulfát - iritant, možný karcinogen
* Sodium lauryl ethyl sulfát - iritant, možný karcinogen
* Ftaláty - alergeny, snižují mužskou plodnost

U přirovnání kosmetiky a potravin můžeme zůstat i nadále. Představte si na jednom talíři v mikrovlnné troubě ohřáté kuře, které v továrně ochutili spoustou neznámých látek a nesrozumitelných směsí chemických přísad. A na druhém talíři čerstvě upečené kuře ochucené čerstvými bylinkami, čistým rostlinným olejem a obloženým právě uvařenými bramborami.

Po čem sáhněte raději? Po chemické hmotě, kde chuť tvoří přísady označené písmeny a čísly, nebo po skutečné chuti, o které víte, co všechno obsahuje? A stejně tak byste měli přistupovat i k výběru vhodné pleťové péče.

Stejný přístup praktikuje čím dál více lidí i kosmetických společností a trh s čistou, organickou kosmetikou se neustále rozšiřuje. Všichni si uvědomují, že šetrnost k sobě i ke svému okolí není jen chvilkový módní postoj, ale nutnost.

Běžné pleťové přípravky tvoří tolik chemických sloučenin, že se v nich velmi snadno ztratíte, nemluvě o jejich negativním vlivu na vzhled i zdraví kůže. Přitom spousta z nich patří mezi prokázané karcinogeny - látky vyvolávající rakovinu - nebo jsou pro potenciální nebezpečí sledované.

BiokosmetikaBiokosmetika

Vezměte si lahvičku svého šampónu či sprchového gelu a mezi prvními látkami najdete sodium lauryl sulfát nebo jeho zkratku SLS. Vyskytuje se prakticky všude kolem nás a přitom patří mezi možné karcinogeny. U mnohých parabenů, barviv, minerálních olejů se již tato skutečnost potvrdila a přesto se dále používají. O alergických reakcích nemluvě.

"Pokud najdete příliš mnoho nesrozumitelných názvů, zamyslete se," radí doktorka Cajthamlová. Správná biokosmetika problematické substance nemá obsahovat. Minerální oleje jsou v ní nahrazeny oleji rostlinnými, parabeny a formoly zastupuje alkohol, nejrůznější oleje a kyselina hydrooxyoctová. Umělá barviva plnohodnotně nahrazuje karamel a chlorofyl a tolik diskutované ftaláty alkohol s glycerinem.

Formoly, deriváty formaldehydu, se využívají proti vzniku kontaminace a prodlužují životnost kosmetiky, ovšem na úkor toho, že vyvolávají alergické reakce a dráždí sliznice. Švédsko a Japonsko je již zakázalo a v biokosmetice je také nenajdete. Vyjmenované látky tvoří pouhý zlomek problematických ingrediencí, které běžné přípravky na pokožku obsahují.

BiokosmetikaBiokosmetika

K racionálnímu přístupu v péči o pleť patří pravidelnost a přizpůsobivost k aktuálnímu stavu. "Čím silnější efekt, tím větší rizika. Raději pečujte o pleť netoxickou kosmetikou, než se snažit zbavit se vrásek na týden," říká Cajthamlová.

Znalost složení a s ním spojené omezení škodlivin představují hlavní předpoklady pro dlouhodobě smysluplnou péči o pokožku, která přináší výsledky bez vedlejších nežádoucích účinků.

Na českém trhu najdete několik značek čisté kosmetiky bez zbytečných chemických přísad, které mohou způsobovat komplikace. V nedávné době otevřela dva obchody francouzská biokosmetika Melvita, u níž najdete kompletní péči o pleť (a to nejen tu dámskou), šampony, zubní pasty, vůně a dokonce potravinové doplňky.

Ve vybraných lékárnách najdete další francouzskou biokosmetiku – Sanoflore. 99 % všech použitých složek pochází z ekologického zemědělství, neobsahuje parabeny, silikony ani umělá barviva. Zajímavostí je, že v produktech nenajdete "obyčejnou" vodu, tu zde nahrazuje voda květová. Ta se získává destilací vodní párou a je bohatá na aktivní látky.

Anglická značka Lush sice klasickou biokosmetiku až na výjimky nenabízí, ale její produkty využívají benefitů biopřísad a přípravky neobsahují problematické látky.

Zásady racionální péče o pleť

* pravidelnost a flexibilita
* znalost složení
* omezení škodlivin - minimum chemických přísad, bioprodukty
* omezení konzumace drog - včetně kofeinu a alkoholu
* omezení konzumace soli a sladidel
* dostatek nezávadných tekutin
* pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu
* odpočinek, dostatek spánku
* optimismus