Dobrý vkus a organické materiály se už dávno nevylučují.

Dobrý vkus a organické materiály se už dávno nevylučují. | foto: Profimedia.cz

Bio bavlna je jemná k vám i k přírodě. Kupujte ale jen certifikovanou

  • 31
O organických materiálech, zejména o bio bavlně, slýcháme v poslední době často. Z okrajového trendu se stala běžná součást života: v bio kvalitě seženeme potraviny, nápoje i kosmetiku. A čím dál častěji také oblečení. Kdo ale hledá kvalitu, musí zapátrat.

Stejně jako u bio potravin také u organické bavlny platí, že hlavním kritériem je způsob pěstování. Bavlník roste v takzvané "živé půdě": ta nesměla být nejméně tři roky před osazením chemicky ošetřena, nepatří do ní syntetické pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva.

GOTS (Global Organic Textile Standard) je jeden z nejpřísnějších certifikátů...

Bez chemie pak probíhá i další zpracování sklizené bavlny, včetně barvení. Celý proces je šetrný k životními prostředí i k našemu tělu – pokud se tedy provádí správně. Chcete-li mít jistotu, že je textil skutečně bio, zaměřte se na mezinárodní certifikáty; velmi přísný je Global Organic Textile Standard.

Husté chmýří, jemný textil

Organickou bavlnu od běžné rozezná expert třeba podle hustoty chmýří: bio vlákno ho mívá více, protože ho nezničily chemické procesy. Výrobci slibují větší odolnost a prodyšnost, je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály "nedělají dobře".

Certifikát NOMITE označuje textil vhodný pro astmatiky a alergiky.

Přímou souvislost mezi bio látkami a alergií sice žádná odborná studie neprokázala, nadšenci na internetových fórech na ně ovšem dopustit nedají. Pokud tápete, hledejte certifikaci NOMITE: označuje textilní výrobek vhodný pro astmatiky a alergiky.

Zeleně, ale stylově

O zvyšující se popularitu bio bavlny se starají "zelení" designéři, jako je Britka Stella McCartneyová, ale čím dál častěji běžně dostupné značky.

Organické produkty seženete ve specializovaných e-shopech, v menším rozsahu také v řetězcích, jako je C&A nebo H&M. Českou zastánkyní bio bavlny je třeba módní návrhářka Natálie Steklová.

Kde se vyrábí bio bavlna

  • Indie: 74 %
  • Turecko: 11 %
  • Čína: 6 %
  • Subsaharská Afrika: 6 %
  • Jižní Amerika: 1 %
  • USA: 1 %

Zdroj: C&A

Na tuzemském trhu vůbec zažívají produkty z bio bavlny boom, podle aktuálních průzkumů však stále na trhu představují podíl menší než 1 %. Kdo si dá tu práci a organické kousky si aktivně vyhledá, bude odměněn dobrým pocitem z nákupu, ale také kvalitním materiálem, který se snadno udržuje.

"Péče o organickou bavlnu se vlastně neliší od údržby bavlny běžné," vysvětluje Eliška Kadlecová, odborná konzultantka módního serveru Fashion Days. "Dobře snáší vysoké teploty, což platí jak při praní a vyvářce, tak při žehlení. Platí to ovšem jen pro stoprocentně bavlněné výrobky," dodává.

, pro iDNES.cz