Kvůli internetu musí mluvit rodiče s dětmi o sexu o pět let dřív

  0:07
Díky všudypřítomným chytrým telefonům a tabletům se na internet dostávají děti často dřív, než zasednou do školních lavic. Odborníci proto důrazně apelují na rodiče, aby nepodcenili přípravu dětí na nové prostředí a jeho nebezpečí. Pomoci mohou rodičům i teenageři.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na internet má dnes přístup stále více dětí mladších deseti let, mezi osmáky a deváťáky si prakticky každý už založil profil na sociálních sítích. „Před tím, než děti necháme samostatně využívat tato zařízení a pohybovat se na internetu, doporučujeme zavést pravidla, která bude celá rodina respektovat a dodržovat,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Jím doporučovaná pravidla najdete v tabulce na konci článku. 

O sexu musí rodiče začít mluvit dřív. Viní internet

Většina dnešních českých dětí ve věku deseti let už se svými rodiči podle průzkumu internetové společnosti AVG Technologies mluvila o sexu. To je až o pět let dříve, než měla stejnou rozmluvu generace jejich rodičů, přičemž většina z nich (v Česku dokonce až 53 %) si nepamatuje, že by takovou diskuzi vůbec kdy vedla. Internet byl označen jako nejčastější „spouštěč“ rozhovorů s dětmi o věcech jako porno (podle průzkumu pro rodiče nejméně příjemné téma k diskuzi), sex nebo puberta.

Bezpečně s počítačem

Rodiče nejčastěji chrání děti před on-line nebezpečím zákazem navštěvování neznámých webových stránek bez dovolení (54 %), zákazem komunikování s cizími lidmi (54 %), nakupování přes internet (53 %) a povolením být na internetu jen po určený čas (44 %). Nicméně, žádné z těchto opatření není praktikováno drtivou většinou rodičů. 

zdroj: AVG Technologies

I přesto, že nejméně 8 z 10 rodičů zavedlo jednu nebo více z restrikcí v souvislosti s internetem (viz tabulka), pouze necelá třetina (29 %) českých dětí, dotazovaných společně s jejich rodiči, si myslí, že internet může být nebezpečný. Většina rodičů také uvedla, že ve věku devíti až dvanácti let vědí jejich děti o internetu více než oni. (V on-line výzkumu bylo dotazováno 5 420 rodiči s 2 569 dětmi ve věku 5 - 10 let v devíti zemích včetně ČR).

„Naučit naše děti včas bezpečnému chování na internetu je v dnešní době naprostá nezbytnost. Internet nabízí spoustu výhod, ale stejně jako u řízení auta je důležité znát pravidla, jak jej správně používat,“ říká k tomu Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu. Ona sama jako matka také nenechává svého pubertálního syna surfovat bez dohledu nebo neomezeně dlouhou dobu.

Bloger roku 2014

Pomůžou i teenageři

Google se rozhodl zaměřit svůj projekt internetové bezpečnosti na spolupráci mezi nejmladšími generacemi. Podporuje teenagery v tom, aby se školili v internetové bezpečnosti a své znalosti pak šířili mezi své vrstevníky, ale i mladší děti. To může být pro rodiče i učitele vítanou pomocí, ne každý se vyzná v termínech jako phishing, kyberšikana nebo sexting, což jsou některé ze současných nekalostí, co se odehrávají on-line.

Finalisté soutěže projektu Web Rangers Ondřej Cach a Dalibor Havlíček byli se svou účastí spokojeni a pochopili díky ní význam výuky o bezpečnosti on-line: “Jsme rádi, že jsme mohli své zkušenosti předávat ostatním. Na naší přednášce pro 43 páťáků nikdo nevěděl, co je to hoax ani kybergooming, a jen pět dětí vědělo, co je to kyberšikana.” Účastníci projektu přiznávají, jak byli při debatách a přednáškách s mladšími dětmi překvapeni, kolik z nich by bylo ochotno odejít na schůzku s neznámým internetovým „kamarádem“.

Hravé učení pro nejmenší

Na iDNES.cz je bezpečno. Hravé učení je zabaví.

Dospívající se ve svých projektech zaměřili kromě svých vrstevníků i na ty, kteří ještě ani neumějí psát. Jenže jak se tablety a chytré telefony stávají součástí každodenního života, je jím i kontakt dětí s takovými zařízeními. Členka vítězného týmu, Tereza Pánková, která při svých aktivitách pracovala se školkovými dětmi, vysvětluje: „I takto malé děti používají internet a sociální sítě, proto by se zavedení podobných přednášek u této věkové skupiny mělo stát prioritou.“

Rodiče by pak měli dohlédnout na to, aby nejmladší děti surfovaly po internetu pouze na zabezpečeném profilu, který jim znemožní přístup na nevhodné stránky, ale třeba i nákup on-line nebo nechtěnou změnu přístupových hesel rodičů.

Co mají děti dodržovat na internetu?

1. Chránit si soukromí - stejně jako v reálném životě nemají děti říkat cizímu člověku kde bydlí, co budou kdy dělat nebo kdy nebude nikdo doma, i na sociálních sítích a na internetu obecně by neměly zveřejňovat žádná soukromá osobní data. Zkuste dětem nabídnout, že se podíváte, co o nich na sociální síti vidí úplně cizí lidé, a vysvětlete, že na jejich profil se nedívají jen kamarádi.

2. Nebýt důvěřivý - je třeba dětem objasnit, proč nelze přijímat nabídky přátelství od lidí, které znají jen ze sociální sítě, nebo je o ně žádat. A už vůbec že není možné se s takovými lidmi scházet. 

3. Chránit svá data (nebo je alespoň zbytečně nenabízet ke zcizení) - ani dospělí si často neuvědomují, nakolik riskují při využívání nezabezpečených wi-fi sítí, kde může mírně zkušený hacker s vybavením v řádu stokorun komunikaci poměrně jednoduše sledovat. Když už se do takovéto sítě přihlašujete, vyvarujte se využívání takových služeb, kde by mohlo být „odposlechnuto“ heslo a následně zneužita identita - například web maily, internetové obchody, placené přístupy k různým zdrojům. Po návštěvě veřejné sítě je dobré ji z telefonu nebo tabletu odmazat.

4. Nenechávat si problémy pro sebe - pokud děti někdo ponižuje, obtěžuje, pronásleduje, nebo jim dokonce vyhrožuje, mají se svěřit někomu, komu věří, nejlépe dospělému. 

5. Dbát o své věci - vysvětlete dětem, co mohou a nemohou na počítači dělat. Objasněte jim, proč není vhodné neomezeně pouštět na počítač své kamarády a jak lze zneužít jejich virtuální identitu.

6. Nebát se zeptat - děti by měly vědět, že nemají instalovat programy a vylepšení, pokud nemají jistotu, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, nebo co instalace obnáší. Měly by dávat pozor například u serverů nabízejících hry zdarma, protože při jejich stahování a instalaci mohou nainstalovat i nevítané hosty v podobě mallware nebo počítačových virů. A pokud nevědí, je lepší se zeptat, než zkoušet, „co to udělá“.

7. Dodržovat obecná pravidla počítačové bezpečnosti - není to jednoduché, ale zkuste dětem vysvětlit, jak volit přístupová hesla. Je třeba volit jiná hesla než 1234, nepoužívat stejné heslo k různým službám a nikomu svá heslo neprozrazovat. Zvláště u menších dětí je na rodičích, aby nezapomněli na antivirový program s pravidelnými updaty, využití firewallu či speciálních programů na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z těchto programů jsou pro domácí účely zadarmo.

zdroj: Počítačová škola Gopas

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...