Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šílíte z lepku? Preventivní bezlepková dieta ale před alergií neochrání

  • 83
Doslova bezlepkové šílenství před lety rozpoutal srbský tenista Novak Djokovič a slavné hollywoodské hvězdy si dietu nemůžou vynachválit. Lidé se skutečnou nesnášenlivostí lepku však z přísné diety nadšení nejsou, vysvětluje v rozhovoru pro páteční magazín MF DNES Rodina předsedkyně Sdružení celiaků Blanka Rubínová.

Kdo by měl držet bezlepkovou dietu?
Ten, komu byla indikována lékařem, tedy celiak nebo alergik na lepek. U celiaka existují jen stupně poškození střeva, u alergika můžeme alergii označit jako lehkou, střední a těžkou - podle velikosti a četnosti alergické reakce.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Co je vlastně lepek, v kterých potravinách je obsažen a čím ho bezlepkáři nahrazují? To se dozvíte v pátek 3. dubna v magazínu MF DNES Rodina.

Titulka Rodina DNES č. 14

Může bezlepkáři uškodit půlka rohlíku?
V případě celiakie i alergie na lepek záleží na individuální citlivosti. Ani v jednom případě se nedoporučuje dietu porušovat, a už vůbec ne půlkou rohlíku. Tu si mohou dopřát lidé, kteří drží bezlepkovou dietu z nějakých jiných důvodů, například se domnívají, že detoxikují organismus.

Co se stane, když celiak nebo alergik na lepek nedodrží bezlepkovou dietu?
V případě celiaka dojde k poškození střevní sliznice, u alergika k alergické reakci. U obou je reakce závislá na množství konzumovaného lepku, případně četnosti dietních chyb.

Jak dlouho se musí dieta držet?
V případě celiakie do konce života, alergik se může po nějaké době z alergie uzdravit.

A má smysl ji držet preventivně? Například má-li člověk jen podezření na celiakii nebo prokáže-li se nemoc někomu v rodině a k dietáři se přidají i příbuzní? Může bezlepková dieta uškodit?
Bezlepková dieta zdravému člověku neuškodí. Ale není důvod držet ji dlouhodobě. Preventivní držení diety z důvodu odvrácení nemoci nemá smysl. Je potřeba si uvědomit, že zavedení diety je stále velmi náročné z ekonomických i časových důvodů. Navíc v případě pochybností o onemocnění po zavedení diety dojde ke změnám na střevní sliznici a diagnózu nelze „dotáhnout“. Střevní sliznici je nutné opět zatížit lepkem, aby mohlo dojít k obnovení „původního poškození“.

Jak se celiakie projevuje

Nadýmání, plynatost, bolest břicha, průjem, zácpa, bledá stolice, hubnutí, těžká kožní vyrážka zvaná dermatitis herpitiformis, anémie (snížení počtu krevních buněk), křeče, bolesti kloubů a kostí, poruchy růstu u dětí, záchvaty, pocity mravenčení v nohou, afty v ústech a vynechávání menstruace.

Celiakii mohou též provázet osteoporóza, potraty, neplodnost a poruchy vývoje plodu z nedostatku důležitých vitaminů a ostatních složek potravy. Lidé s celiakií mohou mít i další autoimunitní choroby.

Více o celiakii čtěte ZDE.

Jaké obtíže vlastně mohou poukazovat na celiakii?
U dětí jsou to kromě zažívacích potíží problémy s růstem a váhou, chudokrevnost, defekty zubní skloviny, časté afty apod. U dospělých je to složitější. Kromě trávicích problémů, váhového úbytku, chudokrevnosti a aftů je to velmi často únavový syndrom, potíže s reprodukcí, vleklé bolesti kloubů, autoimunitní zánět štítné žlázy apod.

Potřebuje vůbec organismus zdravého člověka lepek?
Nepotřebuje. Lepek je požehnáním pouze pro pekaře, protože zkvalitňuje vlastnosti těsta.

Kuchařka bez pšenice

Dvě stovky ověřených receptů a obsáhlý úvod, který do problematiky stravování se bez pšenice zasvětí i ty, kteří nečetli knihu Život bez pšenice.Kniha ukáže čtenářům, jaké ingredience je možné kombinovat, jak bez pšenice například i péct a vytvořit si takový jídelníček, který bude nejen zdravý, ale i výživný a chutný pro celou rodinu. Kuchařku koupíte za 279 Kč, elektronickou verzi stáhnete za 219 Kč.