Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bez sportu to nepůjde. Vyberte si ten správný pro hubnutí i zpevnění

  • 121
Cvičení vám pomůže zhubnout a navíc vám dodá dobrou náladu a chuť do dalšího hubnutí. Je to příjemný koloběh, do kterého stačí jenom nastoupit. Vyberte si sport podle svého gusta, ať už na spálení kalorií nebo pro zpevnění postavy.

Jakmile se začnete pravidelně hýbat, vaše tělo se vám odvděčí. Zhruba po měsíci přijdou první pozorovatelné výsledky. Vyběhnete schody a nezadýcháte se. Doběhnete tramvaj a nebudete se následujících pět zastávek potit, jako byste složili vagon uhlí. Po dvou až třech měsících (pokud držíte i zdravou životosprávu, přijde to o něco dřív) se začne vaše tělo rozměrově měnit.

Ano, rozměrově, ne váhově. Je mnohem lepší se v počátku hubnoucího procesu měřit než vážit. Vaše tělo se totiž musí nejprve vpravit do režimu ztráty tuků a zpočátku se na váze projevují i změny v zásobách vody v těle, budování svalů a panika organismu před tím, že přišla doba nouze. Ten, kdo se orientuje jen podle váhy, by se mohl vyděsit, že nejdřív třeba dvě kila přibere. Na zaznamenávání váhy přejděte později.

Navštivte Kavárničku u Oněnky

Jaké jsou vaše zkušenosti s hubnutím? Který pohyb či cvičení vám nejvíc vyhovuje? Poraďte ostatním, napište, co si myslíte.

Oněnka

Spalte kalorie

Začátečníci se většinou ptají, jaký sport jim pomůže zhubnout nejrychleji. Špatná otázka. Nejrychlejší hubnutí totiž není nejlepší. Správně by se měli ptát: Jaký sport mě bude nejvíc bavit a vydržím u něj? Odpověď každopádně zní: Jakýkoliv pohyb, který zvládnete, je skvělý.

Zmobilizujte tukové rezervy. Jakmile při cvičení vyčerpáte zásoby energie z jídla, tělo se zakousne do "starých" zásob tuku. Po delším pravidelném cvičení začnete budovat svalovou hmotu a tak spotřebováváte více energie, i když jste právě v klidu. Takže každý sval navíc se hodí. Cvičení vám taky upraví chuť na jídlo, metabolismus najede na nový režim a vám nejenomže se nebude chtít přecpávat se nezdravým jídlem a ničit tak vydřené výsledky, ale vaše tělo na větrníky a chleba se škvarky ani nebude mít takovou chuť.

Až se dostanete trochu do formy, je teprve čas vybírat si sport podle toho, kolik kalorií vám pomůže spálit. Tady je pořadí největších "paličů":

Lyžování a bruslení
Intenzivní pohyb na svahu spálí až 3 000 kJ za hodinu. Znamená to ovšem lyžovat nebo snowboardovat s plným nasazením a nedělat po každém sjezdu zastávku na horkou čokoládu nebo bombardino. Kromě spálených kalorií posílíte svaly na nohách a břiše a zlepšíte držení těla. Letní sport se stejným výdejem energie je jízda na kolečkových bruslích. Ta vám navíc pomůže vytvarovat zadek.

Ilustrační foto

ABYSTE SE NEDŘELA ZBYTEČNĚ

* Správnou intenzitu pohybu poznáte podle své tepové frekvence. V klidu vám srdce pracuje intenzitou 65-75 tepů za minutu. Svou maximální tepovou frekvenci (MTF), kterou byste neměla překračovat, vypočítáte podle vzorce 220 minus váš věk.
* Se zvyšující se tepovou frekvencí přestává metabolismus brát energii z tuků a přechází na sacharidové energetické zásoby. Proto je pro redukci váhy optimální 55-65 % vaší MTF a pro zlepšování kondice je ideální 65-85 % vaší MTF.

* Příklad: třicetiletá netrénovaná žena, která chce zhubnout, by při cvičení měla dosáhnout přibližně 114 tepů za minutu. Což je frekvence, při které můžete mluvit bez zadýchávání.

Běhání a spol.
Při joggingu spálíte kolem 2 300 kJ za hodinu. Svému tělu tak dopřejete komplexní cvičení, které vám vypěstuje dlouhé štíhlé svaly. Stejně intenzivní jsou sporty, u kterých se hodně naběháte - badminton, squash, tenis, házená, basketbal. Tam už ale dostanou víc zabrat nohy, na kterých také víc přibývá svalová hmota. Pohyb k síti a zpět k základní čáře (při badmintonu a squashi) skvěle tvaruje zadek, který vás také posléze bude nejvíc bolet.

Aerobik, step aerobik atd.
Sporty ve fitness z vás vyženou kolem 1 700 kJ za hodinu, podle toho, jak intenzivně se do cvičení zapojíte. Je to cvičení ideální pro lidi, kteří potřebují kolektiv a hudbu, které je vyhecují. Máte-li odpor k zrcadlům, ani to nezkoušejte. Zrcadlové stěny už odradily od pravidelné docházky nejednu rozhodnutou cvičenku.

Zpevněte tělo

Důkladné protažení svalů je nutné po každém cvičení. Některé sporty jsou na protažení a zpevnění těla přímo zaměřené. Pro ty z vás, kteří právě hubnou, jsou zdravotně nezbytné.

Všechny druhy jógy
O výhodách známého cvičení pocházejícího z dávné Asie je zbytečné se rozepisovat. Jakousi představu má asi každý. Jeho největším benefitem (kromě toho fyzického) je blahodárný vliv na psychiku a dobrou náladu. Druhů jógy je navíc tolik, že si mezi nimi vybere opravdu každý, včetně těhotných žen a těch, kteří nikdy necvičili.

Pilates
Cvičení pojmenované po sportovci a trenérovi Josephu Hubertusu Pilatesovi rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svaly jako základ správného držení těla. Účelem je posílení jádra těla, takzvaného "power house". Celkově vypracovává dlouhé štíhlé svaly.

Ilustrační foto

Plavání a aqua aerobik
Voda klade odpor, proto je jakékoliv cvičení v ní pomalejší, plynulé a šetrné a zároveň intenzivnější na posílení svalů. Samotné plavání má skvělý vliv na vaše záda, aqua aerobik a jiné sporty pořádané v bazénech (existuje i aqua spinning a aqua dance) zpracují celé vaše tělo a navíc se pobavíte. Jízda na podvodních kolech je zvlášť velká legrace. Když člověk šlape do pedálů po ramena ponořený ve vodě, připadá si jako zoufalec marně unikající před povodní.