Doporučujeme

Máslový velikonoční beránek | foto: Isifa

Beránkova velikonoční hostina

  • 2
Bez nádivky a beránka se naše Velikonocům prostě neobejdou. Zkuste je letos připravit podle receptů ONY.

Máslový velikonoční beránek

NA FORMU O OBJEMU 3 L

Příprava: 15 minut + 50 minut pečení

* 210 g másla nebo hery
* 200 g cukru krupice
* 1 vanilkový cukr
* 8 žloutků
* citronová kůra ze 1/4 dobře omytého nebo chemicky neošetřeného citronu
* 270 g hladké mouky
* 1 a 1/2 kypřicího prášku do pečiva
* hrst opláchnutých rozinek
* 1/2-1 hrnek mléka
* 8 bílků
* špetka soli
* trochu másla a hrubé mouky nebo jemné strouhanky na vymazání a vysypání formy

1. Předehřejeme troubu na 180 °C. Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme moukou nebo strouhankou. V míse utřeme změklý tuk s oběma cukry a žloutky do pěny. Přidáme prosátou mouku s kypřicím práškem, jemně nastrouhanou citronovou kůru, okapané rozinky a část mléka. Zamícháme a podle potřeby přiléváme mléko tak, aby vymíchané těsto šlo dobře přelít do formy.

2. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zlehka vetřeme do těsta. Vlijeme do hlubší části formy, těsto by mělo sahat kousek pod okraj, uhladíme povrch a přiklopíme druhou polovinou. Pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut do zlatova. Formu vyjmeme z trouby, zabalíme do vlhké utěrky, a když zchladne, opatrně beránka vyklopíme a necháme na tácu zcela vychladnout.

Hráškový krém s ředkvičkami

PRO 4 OSOBY

Příprava: 30 minut

* 30 g másla
* 60 g hladké mouky
* 1 l zeleninového vývaru nebo vody
* sůl
* bílý mletý pepř
* špetka muškátového oříšku
* 100 ml mléka
* 300 g hrášku (mražený,sterilovaný nebo čerstvý)
* 200 ml smetany 33%
* malý svazek ředkviček
* hrst usekané pažitky

1. V hrnci rozpustíme máslo, přisypeme mouku, osmahneme a umícháme světlou jíšku. Zalijeme studenou vodou nebo vývarem, rozmícháme metličkou a osolíme a okořeníme. Polévku přivedeme k varu a vaříme 15 minut za občasného promíchání. Přilijeme mléko, a až začne polévka opět vřít, vsypeme hrášek.

2. Povaříme 5 až 10 minut do měkka a polévku odstavíme z ohně. Přímo v hrnci rozmixujeme vše ponorným mixérem dohladka a přecedíme přes jemný cedník. Hrášek co nejvíce protlačíme vařečkou nebo obrácenou naběračkou.

3. Nakonec vlijeme smetanu a necháme přejít varem, podle chuti ještě dochutíme solí či pepřem. Porce polévky zdobíme tenkými plátky omytých ředkviček a posypeme usekanou pažitkou.

TIP Sytě zelené barvy polévky docílíte tak, že mražený hrášek uvaříte v části vody zvlášť a prudce zchladíte v nádobě s ledem, rozmixujete, propasírujete přes cedník a do polévky přidáte až na konci se smetanou.

Vaječné závitky se šunkou

PRO 4 OSOBY

Příprava: 5 minut + 15 minut pečení

* 4 vejce
* 12-16 plátků šunky,např. pražské,debrecínky apod.
* 1 lžíce oleje
* 1 lžíce dijonské hořčice
* mletý pepř
* 400 g směsi jarní zeleniny (karotka, hrášek, květák apod.)
* 1 lžíce másla
* sůl

1. Předehřejeme si troubu na 220-250 °C. Vejce uvaříme naměkko, trvá to asi 4 minuty, zchladíme vodou a oloupeme. Vždy 3-4 plátky šunky nebo tenké plátky uzeného masa položíme přes sebe tak, aby vznikly čtyři šunkové obdélníky na zabalení uvařených vajíček.

2. Takto připravenou šunku potřeme hořčicí, posypeme trochou pepře a vejce obalíme. Zapékací misku vytřeme olejem a vaječné závitky do nich naskládáme spoji dolů a těsně vedle sebe. Povrch potřeme zbylým olejem a upečeme v předehřáté troubě na střední příčce dozlatova.
3. Mezitím si uvaříme omytou a očištěnou zeleninu v páře nebo v osolené vodě do křupava. Vaříme ji postupně podle druhů, aby se křehčí zelenina nerozvařila a podáváme ji přelitou máslem s upečenými vaječnými závitky. Jako druhou přílohu podávejte třeba bramborovou kaši.

TIP Tímto způsobem můžete zužitkovat i zbylá vejce natvrdo. Vejce se dobře balí do širších plátků šunky, u hodně tenkých plátků jich dejte více na sebe.

 

Velikonoční nádivka

PRO 4 OSOBY

Příprava: 30 minut + 30 minut pečení

* 600 g uzeného masa
* hrst mladých spařených kopřiv
* 6 tvrdších žemlí
* trochu vývaru z uzeného masa
* hrst nakrájené pažitky + trochu k podávání
* 6 vajec
* 125 ml smetany 12% nebo 33%
* sůl a mletý pepř
* špetka muškátového květu
* sádlo nebo máslo a strouhanka na vymazání a vysypání fromy

1. Omyté maso uvaříme do měkka. Mladé omyté listy kopřiv vložíme do cedníku, přelijeme vroucí vodou a necháme okapat. Uvařené uzené necháme trochu vychladnout a nakrájíme na drobné kostičky.

2. Žemle nakrájíme na kostky, vložíme do mísy k pokrájenému masu a zvlhčíme několika lžícemi vývaru. Přidáme spařené posekané kopřivy, omytou nakrájenou pažitku a přilijeme žloutky, které jsme rozmíchali ve smetaně. Osolíme, okořeníme mletým pepřem a muškátovým květem, promícháme a necháme chvíli stát.

3. Z bílků si ušleháme tuhý sníh, lehce vmícháme do směsi a urovnáme do sádlem vymaštěné a strouhankou vysypané formy nebo pekáčku. Zvolna pečeme v předehřáté troubě do červena, popřípadně otestujeme ve středu nádivky špejlí, jestli nelepí. Před podáváním posypeme pažitkou. Nádivku můžeme podávat jak teplou s dušeným špenátem a novým bramborem, tak studenou samostatně nebo s jakýmkoliv salátem z čerstvé jarní zeleniny.

Jehněčí kýta na rozmarýně

PRO 4 OSOBY

Příprava: 20 minut + 2 hodiny pečení

* 4 jehněčí nožičky nebo 1 kg vykostěné kýty
* 4 stroužky česneku, drceného
* 4 lžíce olivového oleje + 2 lžíce na zeleninu
* 2 snítky rozmarýny
* 2 snítky tymiánu
* sůl a mletý pepř
* 200 ml červeného vína
* 40 g másla
* 1 lžíce hořčice francouzské
* 1 pórek
* malá hlávka kapusty nebo čínského zelí
* 1 pastinák
* 1 svazek chřestu

1. Jehněčí maso omyjeme, osušíme a odblaníme. Česnek smícháme s olivovým olejem, polovinou usekaných bylinek a červeným vínem. Marinádu vetřeme do masa a necháme několik hodin odležet.

2. Předehřejeme troubu na 200. Maso vyjmeme z marinády, osolíme, opepříme, vložíme do pekáče vytřeného olejem a zprudka zapečeme. Snížíme teplotu na 160-170 °C, přidáme část másla, zbylou marinádu, popřípadně podlijeme trochou vody a pečeme pod poklicí do měkka, asi 1 a půl hodiny. Během pečení maso obracíme a přeléváme šťávou.

3. Když je maso měkké, sundáme poklici a dopečeme na barvu. Nakonec šťávu zjemníme zbylým máslem a dochutíme solí a pepřem. Vyjmeme z trouby a necháme přikryté asi 15 minut odpočívat.

4. Mezitím si rozpálíme gril nebo grilovací pánev. Zeleninu omyjeme, očistíme a nakrájíme. Lžíci hořčice smícháme s dvěma lžícemi olivového oleje a mletým pepřem. Zeleninu potřeme připravenou směsí, rozložíme na grilovací mřížku a opečeme z obou stran, tak aby zelenina zůstala křupavá (asi 5 -10 minut). Podáváme s jehněčím přelitým šťávou z masa a se snítkou rozmarýny a tymiánu.


  • Vybrali jsme pro Vás