Bělení: cesta k přitažlivému úsměvu

  • 8
Bílé zuby již nejsou výsadou celebrit, můžete je mít i vy. Bělení je účinné a elegantní kosmetické ošetření dostupné téměř každému. Pokud se pro něj rozhodnete, můžete volit mezi ošetřením v ordinaci a - po konzultaci s lékařem - domácím "zákrokem".

Proč zub není zcela bílý a co vše může jeho barvu ovlivnit? Čtěte ZDE.

Protože se hezký úsměv velkou měrou podílí na příjemném vzhledu každého z nás, hledáme cestu, jak zubům jejich bělost navrátit.    

Jednou z možností je použití takzvaných bělících technik. Bělící preparáty obsahují oxidační činidla - například peroxid vodíku, což je látka běžně používaná u kadeřníka. Krystalky peroxidu při styku s vodou vytvářejí vysoce reaktivní sloučeniny, které následně chemickou reakcí barvu zubu zesvětlují.

Bělení je účinné u více než 90 procent případů, i když ne každý je pro toto ošetření vhodným kandidátem. Technika bělení není vhodná u lidí s přecitlivělými zuby, u zubů s periodontálním nálezem (zánětlivými zubními váčky v okolí kořene) a u chrupu s narušenou sklovinou.

Konečný výsledek závisí na výchozím stavu a na příčině zbarvení zubu. Pokud je barva zubů způsobena věkem nebo pigmenty od pití kávy a kouření, úspěch je téměř zaručen.

Tetracyklinové zuby a zuby s fluorózou se sice prosvětlí, ale konečné výsledky již tak dobré nejsou (v těchto případech je nutno často použít kombinaci bělení a zhotovení krycí fasety).

Bělení neovlivňuje barvu "bílých" výplní nebo umělých korunek: ty je nutno vyměnit, aby odpovídaly nové, světlejší barvě zubů (proto je vhodné bělení provést před protetickým ošetřením).

Zuby lze vybělit několika způsoby:

Pokud patříte mezi netrpělivé zájemce a s "novými" zuby chcete vyjít přímo z ordinace, nabízí se možnost okamžitého bělení. Zvolit si můžete mezi ordinačním bělícím gelem nebo laserovým bělením. Celá procedura trvá zhruba hodinu a výsledek je viditelný bezprostředně po ošetření.

Většina zájemců o bělení však dává přednost domácímu ošetření pod nepřímým dohledem zubního lékaře. Domácí bělení je podstatně ekonomičtější  a poskytuje srovnatelné výsledky.

Při první návštěvě zubař sejme otisky chrupu. Z nich se odlévá sádrový model, na němž se zhotoví tenký průhledný plastový nosič, který je tak lehký, že svého nositele neobtěžuje dokonce ani během spánku.

Při další návštěvě dostane pacient společně s plastovým nosičem bělící gel a instrukce k jeho užívání. U pacientů s citlivými zuby je vhodné nosit gel dvě až čtyři hodiny denně a celá procedura je uzavřena po třech až šesti týdnech.

U ostatních pacientů je výhodnější  bělit přes noc během spánku po dobu 10 až 14 dní. Následuje kontrola u lékaře.

U zbarvených mrtvých zubů se používá technika zvaná walking-bleach. V ordinaci se otevře dřeňová dutina mrtvého zubu a vyplní se třicetiprocentním peroxidem vodíku a natriumperborátem. Dutina se provizorně uzavře, po týdnu následuje kontrola a po dosažení žádoucího výsledku se zub ošetří definitivně. 

Zuby zůstanou vybělené po dobu jednoho až pěti let v závislosti na osobních návycích jako je kouření, pití kávy apod. Následující cyklus bělení trvá kratší dobu a ve většině případů lze využít původní plastový nosič.

Americká dentální asociace (ADA) vydala několika bělícím systémům své osvědčení. Pečeť na těchto výrobcích garantuje jejich vysokou efektivitu a bezpečnost. Obecně jediným vedlejším účinkem, který se po bělení občas vyskytuje, je citlivost na studené a horké, obvykle však vymizí po 48 hodinách.