Ona

Bandáž žaludku (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

I bandáž žaludku dokážou někteří pacienti „přejíst“, říká lékařka

  • 31
Podvázání žaludku pomůže nejen obézním lidem, ale i diabetikům. „Trvale zhubne 70 procent operovaných,“ říká v rozhovoru pro páteční magazín MF DNES Rodina DNES doktorka Dita Pichlerová z pražského Centra obezity a metabolických poruch OB Klinika.

V jaké fázi obezity se lékař rozhodne pro chirurgické řešení?
Bariatrická chirurgie je vhodná pro obézní pacienty, kteří velmi pravděpodobně již nedokážou váhu zredukovat a hlavně ji udržet pomocí vlastních sil. Často se jedná o výkon život prodlužující, či dokonce život zachraňující. Operativní zákroky jsou vhodné pro pacienty, kteří opakovaně hubli a opět přibírali v jo-jo efektech, a tedy se má za to, že vyčerpali možnosti tzv. konzervativní terapie obezity.

Pro které pacienty se tedy hodí?
Chirurgické řešení obezity je možné a doporučované pro pacienty s vyšším stupněm obezity, tedy při BMI vyšším než 35, a zároveň při přítomnosti alespoň jedné komorbidity, např. vyššího krevního tlaku, vyššího cholesterolu či cukrovky. Druhá indikace je takzvaná metabolická chirurgie, kdy primárním cílem není redukce nadváhy, ale zejména zaléčení chorob s ní souvisejících, např. cukrovky. Tehdy postačí BMI nad 30, což znamená, že k operaci je vhodná například pacientka s diabetem, která má při výšce 169 cm hmotnost 87 kg.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velké téma o bandáži žaludku a jejích následcích najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 6

Skutečně je vhodná i pro diabetiky?
Ano, extrémně vhodné jsou tyto výkony zvláště pro diabetiky druhého typu, kteří s vysokou pravděpodobností po bariatrické operaci přestanou dokonce užívat inzulin a další léky, případně je tato léčba značně zredukována a pacient má velmi uspokojivé hodnoty glykemií. Tam doporučujeme zejména plikaci žaludku, což je vlastně zašití části žaludku.

Podle čeho se rozhodujete, zda uděláte bandáž žaludku, zmenšení objemu žaludku, či jiný zákrok?
Nedá se jednoznačně říct, že určitému typu pacienta přísluší určitý operační výkon. V zásadě záleží na výsledku zmíněných předoperačních vyšetření a zejména na konsenzu indikujícího lékaře a pacienta. Není výjimkou, že pacient se po vysvětlení všech možností, výhod a nevýhod jednotlivých metod sám víceméně intuitivně rozhodne.

Lze po takovém zákroku i ztloustnout? Nebo je to řešení obezity jednou provždy?
Je logické, že pokud pacient ani po takovémto zákroku nedokáže dodržovat elementární zásady zdravé výživy, není ani bariatrická chirurgie všespasitelný zázrak. Ve 30 procentech případů se stává, že pacient operaci takzvaně „přejí“ neboli jí větší porce, než je doporučeno vzhledem k objemu žaludku, a začne přibírat. Ovšem v porovnání s jednoprocentní dlouhodobou úspěšností konzervativní, tedy dietní, léčby obezity se úspěšných 70 procent pacientů po bariatrii rovná zázraku.

Zůstává po bandáži žaludku manžeta pacientovi „nadosmrti“, nebo se po čase sejme?
V ideálním případě zůstává bandáž i například sešití žaludku pacientům navždy, protože to znamená jedinou možnost, jak zabránit jo-jo efektu, který naši pacienti při konzervativních pokusech tak důvěrně znají. Je ale pravdou, že např. bandáž žaludku či plikace jsou výkony reverzibilní, tedy plně vratné.

Při laparoskopické operaci žaludku získá žaludek tvar přesýpacích hodin. Horní část se výrazně zmenší na velikost pingpongového míčku: